Рекомендації Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України щодо проведення позакласної години в школах та позашкільних навчальних закладах України «Збережи ялинку»

Тема заняття: Екологічна акція «Збережи ялинку»
Мета заняття: ознайомити учнів з методами запобігання вирубки молодих хвойних дерев напередодні Нового року; розвивати почуття уміння шанобливо із повагою відноситись до світу, що оточує їх, побачити в ньому те, що вимагає любові та захисту, бережливого ставлення до хвойних насаджень.
Матеріали та обладнання: слайди, фрагменти відео фільмів, природний матеріал (шишки, новорічні іграшки, зрізи з дерева, черепашки молюсків, сухоцвіти, живі квіти), контейнерові рослини, ялинкова «лапка».
Терміни і поняття: акція, композиція, операція, ялинкова «лапка», контейнерові саджанці.
Тип заняття: комбінований.

Хід заняття:

I. Організаційний момент
Заняття «Збережи ялинку» - це незвичайне заняття. З метою запобігання вирубці молодих хвойних дерев напередодні Нового року, проводиться екологічна акція «Збережи ялинку». Для цього організовується вся громадськість, учні та дорослі, з метою належного запобігання вирубці та збереження зелених «красунь». Організовуються патрулювання в приміських лісах, парках, скверах, заняття в школах, уроки аранжування, практичне вирощування хвойних в теплицях : живцями та з насіння.
II. Мотивація до вивчення проведення заняття
Хвойний ліс це легені планети, велетенська скарбниця вологи, яка потрібна усьому живому. 1 га лісу очищає за рік 18 млн. м3 повітря, 1 га хвойних рослин зберігає понад 2 240 тонн вологи. Ліс це не тільки рослини, але і «помешкання» тварин. Дбати про збереження лісів - наш святий обов'язок.
III. Актуалізація знань та виклад нового матеріалу

План

1. Природоохоронна екологічна акція «Ялинка».
2. Історія використання хвойних на Новий рік.
3. Екологічна «Ялинкова» проблема. Перегляд слайдів, відеофільмів.
4. Рекомендовані заходи при проведенні акції «Збережи ялинку» та методи запобігання вирубці молодих хвойних дерев перед Новорічними святами.
5. Виготовлення Новорічних композицій.
1. Природоохоронна екологічна акція «Ялинка».
Віддавна оспівана в легендах, піснях, краса Новорічної ялинки. А це, передусім, лісові шати. Карпатські схили поросли стрункими, чарівними смереками та таємничими соснами. Хвойні ростуть на півночі, і в південних степах, де їх посадили українські лісівники. Але які несхожі між собою ці ліси. Високі гінкі сосни Чернігівщини під палючим південним сонцем стали приземкуватими крислатими, вузлуватими.
У праісторичні часи там, де тепер лише розпечений пісок, шуміли дрімучі бори. В них водилися звірі, птахи, не бракувало води в глибоких ріках та джерельних озерах. Але людина звикла зловживати своєю силою і перетворила квітучі землі на пустелю. У наш час люди беруться за відродження понівеченої землі. Завдяки лісівникам піднімаються нові лісові насадження, поступово відновлюється втрачена гармонія. Хвойні ліси - це легені Планети.
2. Історія використання хвойних на Новий рік.

Повідомлення від учнів:

1 - й учень:
В давній давнині Новий рік пов'язували з весною - початком відродження природи, бо велося це від давніх землеробських народів.
На Русі до 1342 року було 2 Нових роки: один релігійний - 1березня та громадянський - 1 вересня. Російський цар Петро I видав наказ за яким «Считать Новый год не с первого сентября, а с первого января сего 1700 года». Цей звичай Петро I побачив у Німеччині. Ще з часів язичества давні германці поклонялися духам дерев. Вони вважали, що в ялині живе божество, яке охороняє все живе в лісі: і рослини, і тварини. Тому вони прикрашали гілки ялини мисливськими трофеями та іншим, щоб улестити божество. Ось звідки звичай прикрашати ялинку.
Першу новорічну ялинку встановлено на початку1600 року в Ельзасі - французькій провінції. З 1815 року ялинки прикрашають свічками, а далі ялинковими прикрасами із скла.
2 - й учень:
Давньослов'янська назва ялини означає - колюча. Листки - хвоя живе на дереві 5 - 7 років, а в місті лише 1 - 2 роки. Взимку листки хвоїнки закривають продихи смоляними грудочками, щоб дерево не загинуло від надлишкового випаровування під час морозів. Ялинка живе до 500 років. Це дерево розповсюдилося по всьому світу із Східної Азії. В Прикарпатті дорогому гостю дарували гілочку ялини в знак любові, добрих почуттів; в Латвії ялиною прикрашають браму дому нареченої, бажаючи їй щастя, відданості.
3. Екологічна «Ялинкова» проблема.
Не дивно, що з такою пошаною і любов'ю, ялинка стала обов'язковим атрибутом новорічного свята.
За багато років люди так звикли до цього, що не замислюються проте, скільки коштуватиме природі щорічне вирубування лісової красуні.

1


Екологічна акція «Збережи ялинку», яка проводиться напередодні Нового року в грудні місяці, передбачає запобігання вирубці молодих хвойних дерев. Разом з дорослими юннати проводять патрулювання в приміських лісах і міських парках. В дендраріях, в цілях захисту хвойних рослин від браконьєрів, робітники обробляють їх слабким розчином вапна, щоб хвоя набула білувато-сірого кольору. Акція спрямована і на формування громадської думки про «Ялинкову» проблему шляхом пропаганди, заміни ялин, сосен аранжуванням з гілок хвойних дерев, що має значно скоротити запит на великі дерева; вирощуванням хвойних контейнерованим способом. Це можуть виконувати як дорослі так і учні, використовуючи при цьому теплицю, парник, насіння та черенки хвойних. Використання контейнерових хвойних (кипарис, італійська сосна, голуба ялина, смерека, тощо) збагатять приміщення очищеним фітонцидним повітрям. Ця заміна сприяє тому, що велика кількість гілок «лапника», що залишається в лісі, на місцях санітарної рубки, лісосіках і які навіть інколи спалюються, дає економічний ефект, зберігає ліс, зберігає життя багатьом деревам, на вирощування яких витрачено чималі роки та кошти.
Перегляд слайдів, відеофільмів.
4.При проведені акції «Збережи ялинку» необхідно спланувати наступні заходи:

1. Сформувати громадську думку про «ялинкову» проблему.
2. Організувати, заготівлю і продаж, роздачу комплектів ялинкового та соснового гілля - «лапника» на ялинкових базарах та інших місцях.
3. Провести заняття школи «юного аранжувальника» з метою ознайомлення дітей з правилами, прийомами створення новорічних і різдвяних композицій.
4. Провести конкурс серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів студентів та широких верств населення:
- на кращу казку, вірш, оповідання, плакат, малюнок, карикатуру, шарж, присвячені охороні зелених красунь наших лісів;
- на кращу школу, клас, вчителя, керівника гуртка, які взяли участь в проведенні операції.
5. Організувати і провести виставки «ялинкових» аранжувань в школах, районах, містах.
6. Планувати екскурсії в природу - до парку, лісу, де безпосередньо провести заняття у формі гри, наприклад:
- турнір знавців новорічного лісу;
- конкурс знавців хвойних рослин України , своєї місцевості;
- роль хвойних дерев та чагарників у повсякденному житті людини;
- кому в лісі потрібні хвойні дерева.
7. Конкурс загадок, прислів'їв та приказок, не тільки про хвойні породи, а й про ліс, листяні дерева та тварин лісу, охорону рослинного та тваринного світу.
5. Рекомендації практичного виготовлення новорічних композицій
Останнім часом замість традиційних новорічних ялинок все частіше використовуються новорічні композиції, які прекрасно вписуються в сучасний інтер'єр. Вони прикрашають новорічні столи, підносяться як подарунки.
Якщо композиція призначена для святкового столу, то повинна бути не високою і гарно виглядати зі всіх сторін. Краще її зробити в низькій плоскій вазі чи корзиночці. Рослини треба закріпити наколками, а також за допомогою пластиліну чи подушечок з моху. В квартирі новорічні композиції можна поставити на обідній чи книжковий стіл, сервант, книжкову полицю, телевізор, помістити в настільній вазі, закріпити на люстрі, бра, торшері.
Основу таких композицій складають красиво вигнуті гілки хвойних рослин сосни, туї, кипарису, ялівців. Можна використовувати різні природні матеріали - спили дерев, шматки кори, гриби - трутовики, бересту, кори, шишки, мох; включати в композицію живі квіти, плоди, ялинкові іграшки, свічки, блискучий «дощик», золочені шишки, посріблені гілки дерев і трав, які створюють атмосферу казки.

2

3


Як готувати подібні атрибути? Звичайно ялинові і соснові шишки, великі суцвіття зонтичних, пижму що відцвіла, занурюють в лак, запилюють срібною фарбою. А щоб отримати засніжену гілочку, необхідно облити її звичайним клеєм і посипати потертим пінопластом. Або готують розчин кухонної солі в гарячій воді з розрахунку 2 ч. ложки солі на 1л води. Потім розчин охолоджують, занурюють гілки і витримують протягом доби (24 год.). Висушені гілки використовують в композиції. Часто в новорічних композиціях використовують свічки. Їх нескладно виготовити самим. Форму роблять із фотопаперу, скляних куль, різних пляшок, коробочок. Фітиль - із звичайної бавовняної нитки до відповідної товщини і висоти, закріплюють в центрі на сірнику, олівці. Чистий, білий, прозорий парафін (технічний не дає хороших тонів) розплавляють і добавляють фарби (масляні із тюбиків, чорнила з фломастерів, високоякісний взуттєвий клей, губну помаду). Потім заливають у форму і дають загуснути (до 2 год.), краще на вулиці. Переконавшись, що парафін затвердів, картонні форми розбирають, а скляні обгортають тканиною чи папером оббивають молоточком і знімають побите скло як скорлупу з яєць. Але все ж, якщо є можливість, не треба забувати про живі квіти, які навіть у невеликій кількості дуже підсилюють загальне враження. Звичайно, квіти треба забезпечити вологою.
Для новорічних композицій підходять любі квіти, потрібно їх зовсім не багато. Достатньо однієї невеликої хризантеми, гілки бузку, 3 - 5 тюльпанів чи нарцисів. Оригінально виглядають зрізані цикламени чи конвалія. Парадність надають композиціям троянди, кали, гвоздики.
Якщо немає можливості використати живі квіти їх заміняють сухоцвітами, ще з осені заготовлені з цією метою. Прекрасно виглядають з гілочками ялини оранжеві кульки фізалісу, сніжно - ягідник, горобина тощо. Яскравість надають строкаті листя рослин (хлорофітуму, аукуби, сансев'єри).
Але які б матеріали не використовувалися, в усьому треба знати міру. Адже основна цінність декоратора - композиція, а не окремі елементи, навіть самі диковинні. Головна мета - показати людям за допомогою композицій казковий новорічний світ, дати їм можливість хоч на мить піднятись над буденністю помріяти про щось хороше і світле.

Пропонуємо декілька новорічних композицій.
Шишка - ялинка

В будь - яку за розміром шишку вклеюють хвоїнки сосни між лусками, починаючи з нижніх. Потім шишку прикріплюють до основи з пінопластом, картону, фанери. За бажанням її прикрашають бісером, намистинами, пінопластовими кульками. Поруч з шишкою - ялинкою на основі можна розмістити свічечку, Діда Мороза та Снігуроньку. Основу слід задекорувати дрібним пінопластом, хвоїнками.

Композиція на зрізі дерева

На зрізі стовбурі дерева просвердлюємо отвори для закріплення гілочок, свічок, іграшок. Подібні композиції нагадують казкові історії новорічного лісу, коли додаємо іграшкових звірят.

4

5

Композиція в черепашці

Дуже проста у виконанні, в черепашці молюска, що називається рапана. Цих сувенірів з теплих морів достатньо в наших домівках. В щілину вкладаємо шматочок пластиліну, що буде тримати гілку, а, може, і квіточку. Якщо маємо велику черепашку то можна додати і свічку на відстані від гілки.

Ялинка "Гном"

Ялинка «Гном»


IV. Узагальнення та систематизація отриманої інформації.
1. Значення хвойних у житті людини.
2. Обґрунтуйте економічний ефект екологічної акції «Збережи ялинку».
3. Поєднання прекрасного і корисного в сучасному світі.
V. Підсумок заняття.
Екологічна акція «Збережи ялинку» має глибоке моральне значення, тому, що дозволяє допомогти дітям навчитися бути уважним до світу, що оточує їх, побачити в ньому те, що вимагає любові та захисту, пробудить в їхніх душах співчуття та розуміння життя в усіх його проявах.
Завершальним етапом всієї роботи за цією темою повинно стати Свято ялинки, Бал ялинки, Лісовий карнавал.

VI. Творче домашнє завдання.
1. Виготовити Новорічні ялинкові композиції
2. Підготувати вірші, прислів'я, казки про новорічні ялинки.

 

Список використаних джерел:

1. Анисимова А. Творите чудеса своими руками . Домашняя флористика. Изд. дом. «Фантазия», 2004, с. 145.
2.Вакулюк П.Г. Зелені скарби Фастівщини - Поліфаст 2003, с. 176.
3. Вакулюк П.Г Ліс - скарб для всіх - З нотаток онука лісівника 2005, с.36.
4. Клевенская Т.М., Панкратов В.П. Цветочная аранжировка. М., ВО «Агропромиздат», 1988, с. 173.
5. Коновалова Т., Шевырева Н. Уроки флористики. Сухоцветы. М., ЗАО «Фитон +», 2002, с. 223.
6. Лісове господарство України К- 2006, с. 53.
7. Сімкін Б.Ю. Дерева лісів парків, К. «Радянська школа», 1989, с. 136.
8. Табунщиков Н.П. Аранжировка цветов. К., «Реклама», 1988, с.152.

Рекомендації заняття «Збережи ялинку» підготували методисти Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України Бойко Є. А. та Дзюбенко К. О.
04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19;
тел. (044) 430-02-60

З приводу публікації та цитування звертатися: verbitskiy@nenc.gov.ua (Володимир Валентинович Вербицький). При цитуванні посилання на сайт www.nenc.gov.ua обов`язкове.

На попередню сторінку

English   Español   Русский   Français   Deutsch    اللغة العربية‎‎   汉语
Міністерство освіти і науки України
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді
04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19
тел.: 430-02-60, факс.: 430-02-60
e-mail: nenc@nenc.gov.ua

Вгору

Powered by Etomite CMS.