Тема: Свинячий грип А(HІNІ) - заходи безпеки.

 

Мета: Сприяти формуванню особистісної та соціальної компетенції дітей для зниження ризику зараження свинячим грипом.

З`ясувати обсяг та правильність знань про свинячий грип, підвищити рівень усвідомлення наслідків захворювань. Закріпити знання про безпечну поведінку щодо зараження свинячим грипом. Продовжити формування правил (що треба зробити, щоб залишитись здоровим).

Тип заняття: засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.

Обладнання: плакати Міністерства охорони здоров`я, пам`ятка для населення про свинячий грип.

Додатки: політична карта світу, статистика захворювань.

Хід заняття

 

 

Вступ

Здоров`я населення є тим параметром, за яким судять про соціально-економічний і медико-біологічний добробут у суспільстві, його цивілізованість. Протягом останніх днів кількість захворювання на свинячий грип по даних ВОЗ збільшилась. Особливо в Аргентині - 1294 чоловіка, Північній та Південній Америці. Вірус свинячого грипу А(HІNІ) виявлено в 100 країнах світу. Всього захворіло 152160 чоловік. 11.06.2009 року ВОЗ об`явило вперше за 40 років пандемією грипом.

Пандемія - поголовне захворювання мало не всього людства - розповсюджується лише тоді, коли з`являється штам вірусу з різко відмінними властивостями.

У квітні - травні 2009 року спалах свинячого грипу спостерігався в Мексиці та США. Всесвітня організація охорони здоров`я та центри по контролю і профілактиці захворювань США стурбовані тим, що свинячий грип передається від людини до людини і цей штам може перерости в пандемію грипу. 29 квітня 2009 року на екстренному засіданні ВОЗ підвищено рівень пандемічної загрози до 5 рівня (з 6 можливих).

Під контролем санітарно-карантинної служби через державний кордон в Україну пропущено 96127 осіб з країн поширення грипу А(HІNІ), з них громадян України - 42326 осіб, всього з 30.04 по 28.06 2009 року в`їхало в Україну 2451456 осіб.

Державна санітарна епідеміологічна служба України продовжує проведення проти епідеміологічних заходів щодо осіб, які прибувають в Україну з країн, на території яких зареєстровані випадки захворювання на грип А(HІNІ).

 

 

Що таке свинячий грип

H1N1 новий вірус грипу, що спричиняє захворювання в людей. Уперше цей вірус було виявлено в Мексиці,а у квітні 2009 року і в США. На 26 червня 2009 року кількість країн, у тому числі і Україна, що повідомили про наявність цього збудника досягла 100.

Від початку епідемії вірус А(H1N1) називався „свинячим грипом". Лабораторне дослідження довело, що багато генів у цьому новому вірусі дуже подібні до вірусів грипу, які циркулюють у популяції свиней у Північній Америці. Нині важається, що вірус грипу А(H1N1) має 2 гени вірусів грипу: від свиней у Європі та Азії, ген грипу птахів і ген сезонного вірусу грипу людини.

Свинячий грип є гострим распіраторним захворюванням свиней, викликаний одним або декількома вірусами свинячого грипу А як правило для нього характерна висока захворюваність та низька смертність. Вірус розповсюджується серед свиней повітряно-крапельним шляхом, при прямому та не прямому контакті зі свинями носіями без проявів симптомів захворювання. Іноді свині можуть бути інфіковані більш ніж одним вірусом одночасно, що дозволяє генам даних вірусів змішуватись. Це може призводити до появи вірусу грипу, якій містить гени з різних джерел так званого „Хімерного" вірусу, тоді вони долають міжвидовий бар`єр і викликають захворювання серед людей.

Підтипи свинячого вірусу можуть бути такими: HINI, HIN2, H3N1, H3N2.

Грип в перекладі з французського означає „схоплювати". На початку століття - це небезпечне захворювання називали „Іспанкою", а ще раніше - „Російською хворобою". Кожну зиму ми з острахом чекаємо чергової епідемії. Перший збудник грипу був вдкритий 1933 році і був названий вірусом А.

Грип - гостра распіраторна інфекція, при якій вірус вражає клітини слизової оболонки дихальних шляхів від носа до бронхів. Запальний процес супроводжується нежеттю (реніт), запаленням гортані (ларингіт), кашлем (бронхіт), порушенням дихання. Головна небезпека полягає в тому, що вірус грипу циркулює в крові і отруює огранізм, порушуючи ряд життєвих функцій. Це проявляється через високу температуру, головні і м`язові болі, токсикоз і галюцинації та викликає пневманію, захворювання печінки та кишково-травної системи. Підчас захворювання різко порушується захист організму від мікробів, що постійно знаходяться у верхніх дихальних шляхах. Уражені клітини трахеї і бронхів відкривають шлях інфекції до більш глибоких тканин, одночасно вірус пригнічує функції імунної системи.

Перенесений грип залишає дуже стійкий імунітет, так що повторного захворювання при зараженні тим же самим вірусом навіть через багато років не відбувається проте, оскільки існує багато різновидів вірусу грипу, ми хворіємо ним знов і знов. Постійні видозміни вірусів призводять до того, що вироблені нашим організмом антитіла не в змозі повністю захистити нас від захворювання. Для маленьких дітей, що не зустрічалися з грипом і не мають від нього ніяких антитіл, будь-який вірус грипу - новий тому вони хворіють особливо важко. Це ж відноситься й до літніх людей, у яких з віком імунітет слабшає.

 

 

Як відбувається інфікування людей, симптоми захворювання, та запобігання захворюванню

Вірус свинячого грипу поширюється як звичайний грип, схожа і епідеміологічна і клінічна картини. Симптоми захворювання, спричинені вірусом грипу А(H1N1) подібно до симптомів сезонного грипу і включають лихоманку, кашель, біль у горлі, нежить, біль у м`язах, головний біль і втому. У 38 % людей, які перенесли це захворювання, спостерігалися діарея та блювання.

Вірус до людей передається безпосередньо через контак із зараженим організмом і повітряно-крапельним шляхом. Необхідно виконувати санітарно епідеміологічний режим, передбачений при епідеміях распіраторних вірусних інфекціях. Потрібно дотримуватись таких норм поведінки:

1.     Підчас кашля та чихання прикривайте ніс і рот сирветкою.

2.     Митийте руки, особливо після відвідування вулиць.

3.     Старайтесь не доторкатись до очей, носа, рота, якщо ви знахоитесь в громадських місцях.

4.     Частіше провітрюйте приміщення.

5.     Відпочивайте та вживайте багато рідини.

6.     Якщо почуваєте себе погано течуть сльози чи появилась задуха, піднімається температура зверніться до батьків, педагогів чи лікарів.

7.     Залишайтесь дома протягом 7 днів від перших проявів захворювання.Це захистить оточення від інфікування та подальшого поширення вірусу,а вас-від ускладнень.

8.     Використовувати захисні маски підчас подорожувань.

9.     Уникати тісного контакту з людьми, у яких помітні симптоми распіраторної інфекції.

10.                        Дотиримуватися здорового способу життя, достатньо спати, вживати багату на поживні речовини їжу та залишатися фізично активним.

11.                        На період епідемії максимально обмежити перебування у людних місцях.

 

 

Країни, в яких найбільш поширеніший свинячий грип

 

Практична робота. Користуючись додатком №1, №2 та політичною картою світу побудувати таблицю

 

Країни, в яких найбільш поширений свинячий грип

кількість

Летальні випадки

Мексика

8269

116

США

21449

87

Канада

6739

19

Чілі

5186

7

Великобританія

3618

1

Аргентина

1391

21

Гватемала

254

2

Коста-Ріка

222

1

Колумбія

72

2

Австралія

3280

3

 

 

Узагальнення та систематизація отриманої інформації

1.     Які симптоми захворювання на свинячий грип.

2.     Назвіть країни, в яких найбільш поширеніший свинячий грип.

3.     Як запобігти захворюванню.

4.     Які будуть наслідки, якщо вірус свинячого грипу буде передаватись від людини до людини.

5.     Як жити сьогодні, щоб мати шанс побачити завтра.

 

 

Висновки

Свинячий грип викликає велику турботу у людства про збереження свого здоров`я. Органи Державної влади та Кабінету Міністрів України, Міністерство охорони здоров`я передбачають всі необхідні заходи з метою попередження та запобігання появи цього захворювання в Україні.

При першому із проявів симптому обов`язково потрібно звернутися до лікаря.

 

 

Література

1.     Журнал „Здоров`я" червень 2009;

2.     Журнал „Наука і здоров`я" червень 2009;

3.     Журнал „Наука" червень 2009;

4.     Газета „Факти" червень 2009;

5.     Газета „Известие" 2.07.2009.

 

 

Додатки

 

№1

Країни, в яких найбільш поширений свинячий грип

кількість

Мексика

8269

США

21449

Канада

6739

Чілі

5186

Великобританія

3618

Аргентина

1391

Гватемала

254

Коста-Ріка

222

Колумбія

72

Австралія

3280

 

№2

Країни, в яких найбільш поширений свинячий грип

Летальні випадки

Мексика

116

США

87

Канада

19

Чілі

7

Великобританія

1

Аргентина

21

Гватемала

2

Коста-Ріка

1

Колумбія

2

Австралія

3

 

 

English   Español   Русский   Français   Deutsch    اللغة العربية‎‎   汉语
Міністерство освіти і науки України
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді
04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19
тел.: 430-02-60, факс.: 430-02-60
e-mail: nenc@nenc.gov.ua

Вгору

Powered by Etomite CMS.