Міжнародний проект «Моніторинг біорізноманіття в Україні»

Збереження біологічного та ландшафтного різноманіття України є одним з приоритетних напрямів природоохоронної діяльності. Адже Україна є учасником Конвенції про охорону біологічного різноманіття і підтримує Всеєвропейську стратегію збереження біологічного та ландшафтного різноманіття.
Важливим елементом у збереженні видів рослин і тварин є система моніторингу біологічного різноманіття. Зараз моніторинг стану популяцій видів тварин та рослин провадиться лише на частині території природно-заповідного фонду України та по окремих таксономічних групах тварин або рослин.
У розвинутих країнах до моніторингу стану біорізноманіття залучаються тисячі волонтерів. На противагу тому в Україні участь громадськості у моніторингу знаходиться на дуже низькому рівні.
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства і науки України повідомляє про початок спільного проекту Європейського центру охорони природи, Інституту зоології НАНУ, Інституту ботаніки НАНУ та Національного екологічного центру "Підтримка залучення громадськості до побудови системи моніторингу біорізноманіття в Україні".
Мета проекту - проведення моніторингу біорізноманіття в Україні за допомогою широкого кола громадськості.
Залучення зацікавленої громадськісті до моніторингу біорізноманіття важливе з різних причин:
• проведення обліків тварин та рослин не може бути автоматизоване і вимагає участі великої кількості людей;
• час і зусилля, які витрачаються на моніторинг видів, мають величезну вартість, яку держава не здатна профінансувати в повному обсязі;
• стимулювання залучення громадськості означає підвищення громадської обізнаності і підтримку збереження біорізноманіття.
В ході виконання проекту планується наступне:
• створити базу даних організацій, установ і товариств та ключових експертів, які займаються питаннями вивчення біорізноманіття взагалі та його моніторингу в Україні;
• зібрати інформацію щодо існуючих програм моніторингу тварин та рослин в країні та підготувати їх огляд;
• провести національний семінар з моніторингу біорізноманіття;
• визначити потреби різних груп користувачів стосовно моніторингу біорізноманіття;
• скласти попередню програму національного моніторингу біорізноманіття;
• провести пілотний моніторинг стану окремих видів тварин або рослин на регіональному рівні за участю громадськості.
В рамках проекту планується проведення моніторингу 4-х видів:
- лелеки білого (Ciconia ciconia L.)
- жука-оленя (Lucanus cervus L.)
- махаона (Papilio mahaon L.)
- лілії лісової (Lilium martagon L.)
Інформація про кожний вид та зразок анкети додається.
Просимо Вас iнформацію про запропонований проект довести до відома керівників навчальних закладів, сприяти участі в ньому педагогів, студентів, школярів та заповнені анкети надіслати одразу ж після проведення відповідних спостережень на вказану в анкетах адресу або на адресу НЕНЦ: 04074, Київ-74, вул. Вишгородська, 19, НЕНЦ, відділ екології.
Всі отримані дані будуть уважно опрацьовані вченими. Результати проекту будуть опубліковані англійською та українською мовами і будуть розміщені в Інтернеті, як і база даних, яка буде створена в рамках проекту. Всі матеріали, створені під час проекту, будуть представлені під час їхньої презентації та надані бібліотекам обласних еколого-натуралістичних центрів.

ІНСТРУКЦІЯ
по заповненню анкети

1. Махаона можна зустріти на галявинах, луках, полях, узбіччях доріг, клумбах та у садах. Самка, як правило, стрімко летить, періодично сідаючи на квіти, а самець літає туди-сюди на обраній ним відкритій ділянці між дерев чи кущів. Нерідко самці обирають для ширяння проїжджу частину вулиць або трасу, де їх збивають автомобілі. Тому самців махаонів нерідко знаходять мертвими на узбіччях доріг.
Гусені махаона зустрічаються на диких зонтичних.
УВАГА! Не ловіть махаонів і не збирайте його гусінь! Не забувайте, що ці комахи охороняються Червоною книгою України.
2. До анкети вносяться всі відомі Вам випадки знахідок махаона. Необхідно включати тільки ті знахідки метелика, про які точно відомо, де саме і коли вони відбулись. Заповнювати анкету можна лише тоді, коли Ви знаете дату знахідки і місце, де було виявлено махаона.
Зміст колонок:
«Назва місця знахідки» - назва місця, де було виявлено махаона (наприклад «с. Оленівка, Чорноморський р-н», «правий берег річки Стрий», «околиці с Калинівка, Васильківський р-н»)
«Додаткова інформація про місце знахідки» - уточнення того, що собою являє назване Вами місце знахідки (наприклад, «дубовий гай в балці на південній околиці села», «на лузі біля річки» або «в польоті, посеред села»). Якщо у Вас є можливість вказати координати точки - вкажіть їх!
Якщо Ви фіксуєте знахідку гусені махаона, по можливості вкажіть розмір гусені та рослину, на якій вона харчувалась.
«Дата» - необхідно вказати максимально точно, коли саме було знайдено комаху. Якщо Ви не знаєте точної дати, а можете пригадати лише місяць або пору року - вкажіть дату з тією точністю, з якою можете. Колонку «дата» заповнювати треба обов'язково.
В останній колонці Ви маєте написати, хто заповнив анкету і хто виявив махаонів. Бажано вказати не лише прізвище та ініціали, а й надати стислу інформацію про людину.
Чим більше пунктів знахідок махаона Ви можете згадати - тим краще. Надавайте максимальну кількість інформації.
3. Заповнену анкету необхідно надіслати поштою на адресу «Національний екологічний центр України, а/с 89, м. Київ-25, 01025» або на електронну пошту uabiomon@gmail.com з приміткою «Анкета «МАХАОН»».
4. Після надходження заповненої анкети до НЕЦУ для кожного вказаного Вами місця знахідки будуть визначені координати, і вся інформація буде додана до бази даних знахідок махаона. Карту з усіма відомими знахідками можна буде побачити в Інтернеті на сайті www.biomon.org. При укладанні бази даних знахідок обов'язково буде вказано, хто надав інформацію про кожну конкретну знахідку. Зібрані дані допоможуть побачити реальну картину поширення махаона в Україні та допоможуть розробити заходи з його охорони в різних регіонах.

ПРИКЛАД ЗАПОВНЕННЯ АНКЕТИ

Назва місця знахідки

Додаткова інформаціятпро місце знахідки

Дата

Кількість особин

Мертва чи жива особина

Хто виявив махаона, хто заповнив анкету

1

с Жовтневе, Згурівський р-н, Київська обл.

 

Урочище «Діброва» в балці на східній околиці села, біля струмка

25.06.2008

2

живі

Стеценко СВ., учень 9 класу Жовтневої школи

 

ІНСТРУКЦІЯ
по заповненню анкети «Реєстрація знахідок жука-оленя в Україні»

Жука-оленя можна зустріти на гілках дерев або на землі. Його також можна побачити в польоті. Відомості про місця знахідок жуків-оленів важливі для вивчення їх біології та поширення.
УВАГА! Після того, як Ви знайшли комаху, не забудьте віднести її кудись подалі від проїжджої частини і місць, де на неї можуть наступити або умисно вбити.
1. До анкети включаються всі відомі Вам випадки знахідок жука-оленя. Необхідно включати лише ті знахідки, про які точно відомо де саме і коли вони відбувались. Заповнювати анкету можна лише тоді, коли Ви точно знаєте дату знахідки і місце, де було виявлено жука.
2. Зміст колонок:
«Назва місця знахідки» - назва місця, де було виявлено жука-оленя (наприклад «с. Оленівка, Чорноморський р-н», «правий берег річки Стрий», «околиці с Калинівка, Васильківський р-н»)
«Додаткова інформація про місце знахідки» - уточнення того, що собою являє назване Вами місце знахідки (наприклад, «дубовий гай в балці на південній околиці села», або «на гілці пошкодженого старого дубу», або «в польоті, посеред села»). Якщо у вас є можливість вказати координати точки - вкажіть їх!
«Дата» - тут Ви маєте максимально точно вказати, коли саме було знайдено жука. Якщо не маєте точної дати, а можете пригадати лише місяць або пору року - вкажіть з тією точністю, з якою можете. Колонку «дата» заповнювати треба обов'язково.
В останніх колонках, Ви маєте вказати, хто виявив жука і хто заповнював анкету. Бажано вказати не лише прізвище та ініціали, а й надати стислу інформацію про людину.
Чим більше місць знахідок жука-оленя Ви можете вказати - тим краще. Надавайте максимальну кількість інформації.
3.Заповнену анкету необхідно надіслати поштою на адресу «Національний екологічний центр України, а/с 89, м.Київ-25, 01025» або на електронну пошту vasyliuk@gmail.com з приміткою «Анкета «жук- олень».
4.Коли Ваша анкета надійде до організаторів моніторингу, для кожного місця вказаних Вами знахідок жука-оленя будуть визначені координати. Після цього відповідна інформація буде додана до бази даних знахідок жука-оленя. Карту з усіма відомими знахідками можна буде побачити в Інтернеті на сайті www.biomon.org. При укладанні бази даних знахідок обов'язково буде вказано, хто надав інформацію про кожну конкретну знахідку. Зібрані дані допоможуть побачити реальну картину поширення жука-оленя в Україні та допоможуть розробити заходи з його охорони в різних регіонах.

ПРИКЛАД ЗАПОВНЕННЯ АНКЕТИ

Назва місця знахідки

Додаткова інформація про місце знахідки

Дата

К-ть

особин

Мертва

чи жива особина

Хто заповнив анкету, хто виявив жука

1

с. Жовтневе, Згурівський р-н, Київська обл.

Урочище «Діброва» в балці на східній околиці села, біля струмка

25.06.2008

2

мертві

Заповнив анкету: Стеценко СВ., учень 9 класу Жовтневої школи Виявив жука: Петренко І.В., учень 3 класу Жовтневої школи

АНКЕТА
«Реєстрація знахідок лілії лісової в Україні»

1. Дата . . р.
2. ПІБ того, хто знайшов
3. Стисла інформація про особу, що заповнила анкету (включаючи участь у роботі тематичних гуртків)
4. Контактні дані (адреса, e-mail)
5. Місце знахідки (область, район, населений пункт, назва лісу, урочища)
6. Кількість помічених екземплярів

№ Квітування
(+/-) Кількість квіток Додаткова інформація
1.
2.
• Додаткова інформація - тут необхідно вказати чи уражена рослина грибком або комахами, чи просто відзначити незадовільний стан рослини (погризене, покручене листя або його відсутність).

ІНСТРУКЦІЯ
по заповненню анкети «Реєстрація знахідок лілії лісової в Україні»

До анкети вносяться випадки знаходження Вами лілії лісової в природі.
1.В Україні лілія лісова зустрічається зрідка на Поліссі та в Лісостепу, частіше в Карпатах, дуже рідко - у степовій зоні. Зростає в листяних та мішаних лісах, здебільшого на галявинах та узліссях. Лілія лісова квітує у червні-липні, плодоносить у серпні.
УВАГА! Не зривайте квіти та не викопуйте цибулини лілії лісової! Не забувайте, що ця рослина охороняється Червоною книгою України.
2. До анкети включаються всі відомі Вам випадки знахідок лілії лісової. Заповнювати анкету можна лише тоді, коли Ви знаєте точні дату і місце знахідки.
3. Місце знахідки (область, район, населений пункт, назва лісу, урочища) необхідно описати максимально точно (наприклад: Київська обл., Обухівський район, с Нещерів, ліс по дорозі на с Тарасівка; якщо можливо, додати координати знахідки)
4. Кількість помічених екземплярів необхідно вказати максимально точно і незалежно від того, квітували лілії лісові чи ні.
5. В таблиці необхідно коротко охарактеризувати знайдені Вами екземпляри. В одному місці може налічуватись від 1 до 10 і більше лілій. Для більш точної оцінки стану
квіток. Також бажано заповнити колонку „Додаткова інформація", в якій треба вказати, чи уражена рослина грибком і комахами, чи просто відзначити незадовільний стан рослини (погризене, покручене листя або його відсутність).
6.Заповнену анкету необхідно надіслати поштою на адресу «Національний екологічний центр України, а/с 89, м. Київ-25, 01025» або на електронну пошту uabiomon@gmail.com з приміткою «Анкета «ЛІЛІЯ».

АНКЕТА
ПРОГРАМИ МОНІТОРИНГУ ПОПУЛЯЦІЇ БІЛОГО
ЛЕЛЕКИ В УКРАЇНІ

В багатьох країнах Європи, в тому числі і в Україні, вже багато років діють програми з моніторингу білого лелеки. В них бере участь значна кількість волонтерів - орнітологи-аматори, вчителі, студенти, школярі та представники інших верств населення. Запрошуємо і Вас взяти участь у роботі за нашою програмою. Детальну інформацію щодо проведення моніторингу білого лелеки можна знайти у буклеті, до якого додається ця анкета, а також на сайті www.biomon.org. Заповнені анкети надсилайте за адресою: Грищенко Віталій Миколайович, Канівський природний заповідник, м. Канів, 19000, Черкаська обл.; e-mail: vgrishchenko@mail.ru.

І. Відомості про пробну ділянку
Назва № __ Рік
Розташування (область, район)
Які населені пункти входять
Приблизний розмір території в км2
Спостерігач
Адреса
Схема розташування пробної ділянки
II. Основна інформація
Загальна кількість заселених гнізд
Кількість заселених гнізд, у яких виросли пташенята
Кількість заселених гнізд, у яких не виросло жодного пташеняти
Кількість заселених гнізд з невідомим результатом гніздування
Кількість незаселених гнізд, які відвідувалися лелеками:
одним парою
Загальна кількість пташенят
Кількість гнізд, у яких було стільки дорослих пташенят:
по 1 - по 2 - по 3 - по 4 - по 5 - по 6 - по 7 - пташенята були, але точно не відомо скільки -
III. Додаткова інформація
Дати прильоту та останнього спостереження (вказати населений пункт)
Початок насиджування Виліт пташенят з гнізда
Випадки загибелі дорослих лелек та пташенят (вказати причину)
Випадки зимівлі
Дата заповнення 200 р.

На попередню сторінку

English   Español   Русский   Français   Deutsch    اللغة العربية‎‎   汉语
Міністерство освіти і науки України
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді
04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19
тел.: 430-02-60, факс.: 430-02-60
e-mail: nenc@nenc.gov.ua

Вгору

Powered by Etomite CMS.