В розрізі Всеукраїнської трудової дитячої акції « Плекаємо сад», науково - дослідна лабораторія садівництва Національного еколого - натуралістичного центру Міністерства освіти і науки України з метою покращення трудового виховання підростаючого покоління та відродження садівництва в Україні пропонує школам та позашкільним навчально-виховним закладам натуралістичного профілю Рекомендовані практичні заняття з садівництва. Які можливо проводити у зимово-весняний період у плодовому саду та ягіднику навчально-дослідних земельних ділянках закладів освіти, на присадибних та дачних ділянках.

Тема: Практичні роботи в зимовому саду

Мета: Продовжувати навчати дітей основам садівництва, сприяти трудовому вихованню підростаючого покоління, набути в процесі розкриття змісту дітьми практичних знань, умінь та навичок, формувати стійкий динамічний стереотип: «Від того як ти працюєш - залежить твій добробут, благополуччя твоєї родини, розвиток та процвітання твоєї держави», відродити садівництво в Україні.
Матеріали і обладнання: таблиці, довідники з садівництва, Садовий реманент, годівниці, корм, органічні та мінеральні добрива, кілки, шпагат, польовий журнал.
Терміни і поняття: «зимостійкість»,«морозостійкість», «саджанець», «шкодо чинні фактори», «сорт», «формування крони», «шкідники та хвороби», «наст», «живлення рослин».
Місце проведення заняття: кабінет біології, плодовий сад та ягідник.

Хід заняття.

І.Організаційний момент. Практичні заняття проводиться у два етапи: перший - теоретичний, у кабінеті біології чи класній кімнаті і направлений на емоційне сприйняття дітьми важливості садівництва у нашому житті, а також приводячи життєві приклади показати, що заняття садівництвом вдячна та прибуткова справа і може бути професійним визначенням в житті. На час проведення цього заходу бажано запросити місцевого фермера - садівника чи аматора, які могли б на власних прикладах розкрити важливість агротехнічних заходів, що проводяться в зимовий період в саду Доречною тут буде також фахова література, періодика, фото, та відео матеріали. Другий етап - практичний,планується та проводиться під час зимових канікул чи позаурочний час в саду, де після теоретичного опанування основ садівництва проводяться практичні заняття
Анотований зміст занять по місяцях:

Грудень

Для того щоб був щедрий врожай, то про плодовий сад потрібно дбати круглий рік. І взимку також про сад не забуваємо. Перший місяць зими. Грудневі роботи нескладні. На початку місяця заготовляють живці кісточкових та деяких цінних сортів яблуні і груші для весняного щеплення. Які зберігаємо у погребі, їх нижні кінці мають бути занурені в вологий субстрат(пісок, земля, тирса).
Чистять і змащують садовий інвентар. Зв'язують гілки крони молодих дерев і кущів, щоб їх не розламав перший снігопад. З випаданням мокрого снігу стежать, щоб не було поломів, обережно струшують сніг із гілок. Навколо штамбів плодових дерев зразу ж після випадання снігу проводять його утрамбовування, щоб миші під снігом не обгризали кору плодових дерев. Пізніше, з утворенням стійкого снігового покриву, розвішують у захищених місцях годівниці і підгодовують птахів. Зимуючі птахи знищують багато шкідників що зимують в плодовому саду.
Штамби слабостійких сортів обкладають снігом для захисту від морозів, а проти пошкодження мишами застосовують отруєні принади.

Січень

Січень в Україні - найхолодніший місяць. Максимальна температура 25-42°С морозу. Основна турбота садівника в цьому місяці - нагромадження снігу в саду, обгортання снігом пристовбурних кругів дерев усіх порід, ягідних чагарників, полуничних грядок. Після сильних снігопадів гілки дерев і кущів обтрушують від снігу.
У дні відлиг ущільнюють сніг на пристовбурних кругах, знімають і спалюють не опале листя, гнізда зимуючої гусені білана жилкуватого і золотогуза, кладки яєць кільчастого шовкопряда. Перевіряють стан обв'язок на молодих дере¬вах. Регулярно підгодовують птахів, залишаючи корм у пташиних годівницях.
У непогожі дні ремонтують ящики, драбини, садовий інструмент, виготовляють світлопастки та інший садовий інвентар.

Лютий

Лютий - холодний місяць, іноді супроводиться сильними снігопадами. Щоб запобігти пошкодженню мишами кори штамбів, треба періодично утоптувати снігові кільця навколо штамбів дерев, розкладати принади в садах, де немає свійської птиці.
У без морозні дні заготовляють живці плодових дерев, зберігають їх пучками до весни у підвалах або холодних приміщеннях у помірно вологому піску. Перевіряють стан живців, заготовлених восени.
Розвішують шпаківні й синичники, підсипають корм у пташині годівниці - насіння конопель, соняшнику, зернових культур, шматочки несолоного свинячого сала.
Дезинфікують підпори, ящики, корзини, що були у вжитку, для знищення гусениці яблуневої плодожерки та інших шкідників. Перевіряють обв'язку на молодих деревах.

Практичні роботи в зимовому саду нескладні, під силу і учням молодшого шкільного віку. Необхідно лишень наповнити їх цікавим пізнавальним змістом ігровими моментами, спортивними змаганнями та розвагами. Тим самим будуть досягнуті всі цілі і навчання, і виховання.


Федорчук М. І. методист науково-дослідної
лабораторії садівництва НЕНЦ

З приводу публікації та цитування звертатися: verbitskiy@nenc.gov.ua (Володимир Валентинович Вербицький). При цитуванні посилання на сайт www.nenc.gov.ua обов`язкове.

На попередню сторінку

English   Español   Русский   Français   Deutsch    اللغة العربية‎‎   汉语
Міністерство освіти і науки України
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді
04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19
тел.: 430-02-60, факс.: 430-02-60
e-mail: nenc@nenc.gov.ua

Вгору

Powered by Etomite CMS.