ДЕНЬ ЗИМУЮЧИХ ПТАХІВ
( Виступ волонтерської групи )

Учень. Мільйони років тому назад з'явились перші пернаті. І до того часу похмурий, населений лише динозаврами світ, оголосив про себе пташиним співом. А ще через мільйони років закрокувала по Землі людина, яка могла оцінити цей спів. Підняла людина голову вверх, подивилась на блакитне небо, а в ньому жайворонок! Співає, заливається, тріпоче крилами.
Підняла людина голову вверх - лелеку побачила, який звив гніздо на верхівці високого дуба, якраз над дахом його будинку. Стоїть лелека на одній нозі, дзьобом клацає, дріб вибиває, лелечисі сподобатись хоче.
Підняла людина голову вверх - а там орел летить вільно, легко! «От і мені б так» - подумала людина, з конструювала крила і кинулась униз з башні. Не один раз кидалась перш ніж злетіти вверх, опираючись не на силу м'язів, а на силу свого розуму. І народилась авіація. Швидше за звук літають літаки, куди там птахам. Але по економічності польоту пернаті недосяжні. Синичка, наприклад, на одному грамі жиру пролітає 100 км.!
Закінчують військові училища військові штурмани. Корабель, літак у будь - яку частину Землі привести можуть. Але і птахи, повертаючись до нас після зимівлі, знаходять відомі тільки їм орієнтири і приземляються точнісінько на ту ж самісіньку галявину, з якої вони відлетіли восени!
У пернатих чудовий зір, і тому ми недаремно говоримо: «Соколине око», «Зір як у орла»! Вони чудово чують та співають! Без них невесело у осінньому саду, тому ми радіємо їх поверненню весною.
Учениця. Вперше свято птахів було організоване юннатами Сокольницької біостанції у 1927 році. Сад без птахів не сад, ліс без птахів не ліс! Мільйони шкідливих комах вони знищують, оберігають наш врожай від мишей та полівок.
Учень. Серед зимуючих птахів найбільш відомі нам горобці. Називають їх горобцями хатніми. Ні, він не став домашнім птахом, але живе біля людських осель. Селиться під дахами хат, іноді займає гнізда інших птахів, які часом його виганяють із бійкою та скандалом, бо цей нахаба не хоче по-доброму покинути чуже гніздо. Горобець - птах, що їжею не перебирає. Зерно, крихти хліба, крупу - все це горобці їдять із задоволенням. Але поїдають вони і комах та їх личинок. Горобці приносять користь людям. Тому взимку, коли всім птахам важко вижити, варто ставити для них годівнички. Всім зимуючим птахам треба допомагати, в тому числі й горобчикам.
Учениця. Синички також не відлітають до теплих країв. Вони тільки взимку перебираються до людських жител в надії прогодуватися. Значення синичок у знищенні шкідників дуже велике. Вони відшукують комах та їхніх личинок протягом року. І все ж взимку полювати їм важче, і синички часто гинуть не стільки від холоду, скільки від голоду. Голодний птах не переносить навіть слабких морозів. Із десяти синичок перезимовують тільки дві. Тому взимку синички стають птахами всеїдними. В годівнички треба класти все: крихти хліба, крупу, злакові, зерна соняшнику, можна на нитках підвішувати шматочки несолоного сала. Навесні птахи нам віддячать за увагу, винищуючи шкідливих комах у наших садах, гаях, парках та лісах.
Учень. Птахи, яких усі люблять - це снігурі. Пояснюється любов до снігурів їх красою. Існує думка, що снігурі прилітають до нас з півночі, бо у нас зими не такі суворі. На півночі дійсно живуть снігурі і прилітають трохи на південь, щоб урятуватись від лютих морозів, але і в нас вони живуть постійно. Просто влітку снігурі живуть у лісах, а на зиму перебираються ближче до людських осель в надії на те, що там легше прохарчуватися. Снігурі - джентльмени. Снігурі - самці часто поступаються їжею самочкам, хоч би які не були голодні самі.
Ми хочемо, щоб ви зрозуміли, що всі птахи приносять користь. Тому люди вважають їх своїми друзями. І ми повинні допомагати птахам вижити взимку, розвішуючи годівнички та підгодовуючи пернатих. А навесні треба розвішати шпаківні та дуплянки, щоб птахам було де влаштувати гніздечка. А головне, звичайно, не ловити пташок (вони люблять волю) та не розорювати їхніх гніздечок.


За матеріалами учнів 7 класу Ніжинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №17
Чернігівської області (керівник Степанова Людмила Василівна).

 

English   Español   Русский   Français   Deutsch    اللغة العربية‎‎   汉语
Міністерство освіти і науки України
Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді
04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 19
тел.: 430-02-60, факс.: 430-02-60
e-mail: nenc@nenc.gov.ua

Вгору

Powered by Etomite CMS.