Юннати відзначили День птахів в Ужгородському замку | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** до 26 квітня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на Всеукраїнський есе патріотично-громадянської тематики «Єднанням сильні!» (заочно) *** 27-29 квітня 2024 року - фінал Міжнародної екологічної олімпіади наукових проєктів з охорони довкілля «DreamECO» (змішаний формат) *** до 28 квітня 2024 року - подання матеріалів на проєкт «ЄНОТІК» (заочно) *** до 03 травня 2024 року - триває подання матеріалів на участь у Всеукраїнській кампанії «Історія моєї школи» (заочно) *** 07 - 09 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму (очно або дистанційно) *** 15 - 30 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл» (заочно) *** 21 - 23 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» (очно) *** 22 - 24 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» (змішаний формат) *** 28 - 30 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського турніру з природничих дисциплін «NATURE» (очно) *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Юннати відзначили День птахів в Ужгородському замку

Давня співпраця Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді  з обласним краєзнавчим музеєм, що знаходиться на території Ужгородського замку,  дозволяє проводити юннатівські масово-виховні заходи неординарно та креативно. Не став винятком і цей рік. Так, 5 квітня юннати зібралися в приміщенні музею, щоб вже традиційно відзначити міжнародний день птахів.

День птахів проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО „Людина і біосфера”.  Саме 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. Вперше цей день, як масове дитяче свято, стали проводити в Сполучених Штатах Америки. Організатором його був вчитель одного із міст штату Пенсільванія. Незабаром його підтримали журналісти із місцевих газет, що посприяло  популяризації Дня птахів. З тих пір цей день відзначається щорічно, щоб привернути  увагу людства до проблем охорони пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.

З цього приводу заступник директора музею Михайло Делеган сказав: „Останнім часом, на жаль, серед тваринного світу продовжують  зникати і багато видів птахів. І проведення таких заходів вкрай потрібне. Активна участь у них школярів означає, що зусилля педагогів – позашкільників, орнітологічні знання їх вихованців лише допомагатимуть пернатим виживати у дикій природі та сприятимуть збереженню їх  видів”.

Олександр Геревич, директор екоцентру, зауважив, що День птахів – це данина не лише річниці Конвенції, а наш практичний обов’язок  в охороні природи. Повністю пробуджується природа та повертаються птахи з вирію. Вже до нас прилетіли шпаки, плиски, жайворонки, лелеки, на черзі горихвістки, зеленяки, в середині квітня чекаємо на сільських, міських і берегових ластівок, а далі й на зозуль. І на завершення перельотів,  у травні  зустрічатимемо надзвичайно гарну і співучу вивільху.

Потім присутні за допомогою мультимедійної презентації завідувача відділу природи музею М. М. Біланича довідались про неоціненну користь пернатих друзів для людини. Зокрема, вчені підрахували, що на ділянці  площею кілометр квадратний  птахи знищують близько 25 кілограмів шкідливих комах.  Птахи поїдають їх вибірково. Дятли зазвичай віддають перевагу короїдам, сіра мухоловка – летючим комахам, переважно мухам, вивільха живиться в основному волохатою гусінню. Є також види, не вибагливі до їжі, з комахоїдних – це шпаки та воронові.

Хижі птахи полюбляють і  гризунів, які часто завдають значної шкоди сільськогосподарським угіддям. Наприклад, сови та більшість денних хижих птахів з’їдають величезну кількість мишей-полівок.

Птахи також сприяють поширенню дерев та кущів. Наприклад, сойка живиться не лише комахами та гризунами, восени вона запасається жолудями, розносячи їх по лісу. А шпаки, дрозди, сірі куріпки, тетеруки восени та взимку „харчуються„ переважно ягодами горобини, калини, терену, малини, бузини, насіння яких вони теж переносять на значні відстані.

Також юннати з цікавістю слухали інформацію про специфіку пташиних гнізд, у які потім на одній із зупинок розселяли паперових видів птахів під час екологічного квесту.

Крім того, школярі закріплювали свої знання з орнітології, складаючи про пернатих прислів`я, відповідаючи на запитання вікторини та, відгадуючи загадки.

Захопилися юні натуралісти і малюванням плакатів, на яких зображували своїх крилатих улюбленців та придумовували природоохоронний вислів, на кшталт: „Птахи – наші друзі” , „Птахів любимо і охороняємо”.

Завершуючи свято, команди-переможці  нагороджені грамотами ЗОЕНЦ.

Масово-виховний захід, організований відділом екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ і відділом природи Закарпатського краєзнавчого музею,  засвідчив, що юннати вміють поповнювати свій багаж знань з біології, екології, етології, а також змістовно, весело і з користю для себе та довкілля проводять  час.

Традиційно відеостудія „Дивосвіт” підготувала телерепортаж про проведення заходу, який можна подивитись за посиланням  www.youtube.com.

Людмила Бокій,

завідувач відділу інформаційно-методичної роботи ЗОЕНЦ

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар