Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді | Національний еколого-натуралістичний центр


Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді

Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді

Директор ЛОЦЕНТУМ Кийко Андрій Олександрович

Директор ЛОЦЕНТУМ
Кийко Андрій Олександрович

Софіївка … зелена, чарівна, неповторна місцина, яка розташувалась між двома львівськими парками Стрийським та «Залізна вода».

Саме тут у вересні 1939 року у приміщені колишнього палацу Ноймана започаткувала свою роботу Львівська обласна дитяча технічна та сільськогосподарська станція. На станції працювали: технічний, сільськогосподарський та хімічний відділи, авіамодельна, суднобудівельна і радіолабораторії, майстерні з дерева та металу, бібліотека.

Заклад відновив свою роботу 18 серпня 1944 року і його директором став Ковалишин Петро Іванович.

У 1952 році відбулося роз´єднання дитячої технічної та сільськогосподарської станції на дві обласні позашкільні установи – станцію юних натуралістів і станцію юних техніків.

У листопаді 1995 року облСЮН реорганізовано в обласний дитячий еколого – натуралістичний центр, а   10 червня 2013 року –  в комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді».

Емблема ЛОЦЕНТУМ

Першою завідуючою облСЮН стала Г.П.Голішникова, з грудня 1952 року – Г.П.Рудзіс, з вересня 1955 року – П. А. Голубов, з вересня 1975 року – С.Г.Кривокульський, з 1982 року – Ф.Р.Романюк , з 1993 року – Н.І. Коцан, з 1 вересня 2009 року ЛОЦЕНТУМ очолює Андрій Олександрович Кийко.

Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» — це позашкільний навчальний заклад, що об’єднує і координує систему позашкільної і позакласної робо­ти еколого-натуралістичного напряму в області.

Свої зусилля колектив «ЛОЦЕНТУМ» спрямовує на:

 • реалізацію пріоритетних напрямів розвитку позашкільної еколого-натуралістичної роботи;
 • координацію науково-методичної, організаційно-масової та навчально-виховної діяльності районних і міських позашкільних закладів еколого-натуралістичного напряму;
 • підвищення ефективності і якості навчально-виховного процесу через впровадження сучасних педагогічних технологій;
 • пошук нових форм і методів для здійснення якісної позашкільної освіти;
 • підвищення професійного рівня педагогів;
 • методичний супровід реалізації освітніх стандартів позашкільної освіти;
 • спільно з ЛОІППО вивчення, узагальнення і поширення перспективного педагогічного досвіду;
 • розвиток соціального партнерства та міжнародного співробітництва із закладами освіти, організаціями, управліннями, фондами, товариствами, громадами;
 • забезпечення розвитку здібностей талановитої молоді в творчих учнівських об’єднаннях;
 • сприяння розвитку науково-дослідницької роботи учнів у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах еколого-натуралістичного напряму області;
 • пошук нових форм роботи щодо виховання свідомого ставлення до власної безпеки та безпеки оточуючих, формування зорового способу життя;
 • створення умов для забезпечення профільного навчання та допрофесійної підготовки вихованців;
 • доступності позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму у сільській місцевості.
 • формування у гуртківців загальної екологічної культури, активної громадянської позиції, національної свідомості, патріотизму.
 • забезпечення високого рівня екологічної пропаганди через засоби масової інформації.

Сьогодні в КЗ ЛОР «ЛОЦЕНТУМ» діють три відділи: методичний, біології та екології, організаційно-масовий. Працюють школи педагогічної майстерності та юного орнітолога,  лабораторія по роботі з дітьми з особливими потребами, планується відкриття школи-лабораторії «Яворівська забавка».

В Центрі організовано роботу 70 творчих учнівських об’єднань 24 профілів ( напрямами – біологічний , екологічний,  зоолого-тваринницький, декоративно-ужитковий, квітково-декоративний, нетрадиційні (клуб інтелектуального дозвілля). Працюють гуртки для дітей з особливими потребами.

Загальна площа приміщення ЛОЦЕНТУМ – 350 м2, з них 150,5 м2 займають навчальні приміщення:

 • - кабінети – гуртків зоологічного профілю (38,4 м2 , 40 тераріумів та кліток, 17 видів і порід тварин), гуртків ботанічного і прикладного профілів (23,4 м2 , 8 виставкових шаф);
 • - лекційна зала (42,7м2 , 2 ландшафтні зоологічні діарами);
 • - навчальні лабораторії гідробіології та акватераріумістики (24,3 м2 , 5 видових акваріумів, 1 видовий басейн, 5 видових тераріумів, 26 видів і порід тварин), декоративного птахівництва (22,6 м2, 40 видових кліток у 3 шафах, 3 видові вольєри, 3 видові садкові клітки, 22 види та породи птахів), які слугують навчальною базою для проведення профільних гурткових занять та екскурсій для вихованців та відвідувачів закладу.

Загальна площа земельної ділянки, яка закріплена за закладом, становить 1,426 га.

Учнівська навчально-дослідна земельна ділянка займає площу 0,85 га, складається із:

 • - пейзажного парку– дендрологічна та квітково-декоративна ділянки, ділянка папоротей та шкілка декоративних культур;
 • - регулярного парку– газонний партер, терасований декоративний схил, сад зелених скульптур;
 • - українського саду – плодово-ягідна колекційна ділянка, яблучна шпалера, виноградник;
 • - східного саду та ділянки хости;
 • -колекційної ділянки овочевих, зернових та лікарських рослин;
 • - мікроландшафтів (Дністровський каньйон, Карпатарій, розарій, сад ліан);
 • - навчальної лабораторії рослинництва закритого грунту (теплиця-оранжерея), площа якої – 74,3 м2 (розташовані колекції декоративно-листяних, красиво квітучих та сукулентних рослин, понад 240 видів та сортів).
 • - вуличного зоолого-тваринницького комплексу (навчальна лабораторія птахівництва (пташник, 67,2 м2),  навчальна лабораторія дрібного тваринництва (ферма, 88,4 м2), 17 вольєрів, 28 видів та порід тварин.

Із 2009 року у Центрі успішно розвивається і працює постійно діюча еколого-освітня виставка «Планета ЗОО», яка є навчальною та практичною базою для проведення тематичних екскурсій, уроків, занять для школярів та студентів області.

Мешканцями виставки є понад 90 видів та порід різноманітних тварин (королівський пітон, удав звичайний, полоз маїсовий, 2 види королівських змій, безнога ящірка веретільниця, 5 видів черепах, 2 види геконів, 3 породи морських свинок, африканські голчасті миші, американські дегу, туркменські піщанки); 10 видів та порід декоративних і екзотичних птахів (папуги-нерозлучники, зеброві і японські амадини, корели, канарки, австралійські хвилясті папуги, діамантові горлиці, рисівки, китайські розписні японські перепели); 24 види і породи акваріумних рибок і 11 видів акваріумних рослин; 10 видів екзотичних комах (павуки-птахоїди, кубинський і мадагаскарський таргани, хатні цвіркуни, австралійський, в’єтнамський та індійський паличники), 7 порід великих і декоративних кролів, 1 породу гусей, 1 вид і 3 породи качок, 12 порід курей, 3 види і 2 породи фазанів, 1 породу цесарок, 16 порід декоративних голубів.

При ЛОЦЕНТУМ на громадських засадах працює еколого-освітня відеотека «Екосвіт», яка нараховує більше 80 дисків із фільмами природничого та еко-освітнього спрямування.

За останні роки наш заклад видав 18 «Вісників ЛОЦЕНТУМ» із порадами з питань організації еколого-натуралістичної, природоохоронної, народознавчої, дослідницької роботи,  5 буклетів, 4 плакати, робочий зошит ІХ Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних екологів із дослідження біорізноманітності НПП «Сколівські Бескиди» та каталог фільмів відеотеки ЛОЦЕНТУМ  «Екосвіт»,  які були розповсюджені у школи міст та районів області.

Наша адреса: вул. І. Франка, 133, Львів, 79026
тел./факс (032) 276-46-07,
e-mail: lodenc@ukr.net
http://locentum.lviv.ua