Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді | Національний еколого-натуралістичний центр


Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

z q q

Директор ЗОЕНЦ Геревич О.В. Заслужений працівник освіти України

Директор ЗОЕНЦ
Геревич О.В.
Заслужений працівник
освіти України

У жовтні 1946 року в м. Ужгороді було відкрито Закарпатську обласну станцію юних натуралістів. Згодом, у період із 1958 до 1987 року в області створено ще шість районних станцій юннатів: Мукачівську, Міжгірську, Брегівську, Хустську, Виноградівську, Тячівську.

Багато вчителів біології, географії, сільськогосподарської справи, хімії, що були природолюбами за покликом душі, з великим ентузіазмом включились у цікавий і змістовний юннатівський рух. Частина педагогів перейшли працювати безпосередньо на станції юннатів, інші у своїх школах впроваджували натуралістичну діяльність, як цікаву, корисну й ефективну форму позаурочної, позакласної, позашкільної роботи із учнівською молоддю. В області щорічно збільшувалась чисельність і різноманітність юннатівських гуртків. Створювались шкільні лісництва, учнівські виробничі бригади, шкільні кролеферми, тваринницькі ланки. За участю й сприянням науковців і практиків сільськогосподарської й природоохоронної рсправи, змістовніше, проводилась робота на навчально – дослідних земельних ділянках.

У вересні 1992 року облСЮН реорганізовано в Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Створено 4 відділи: інформаційно – методичний, організаційно – масової роботи, екології та природоохоронної роботи, біології та дослідницько-експериментальної роботи.

В даний час творчо працюють з учнями 28 педагогів, значна частина серед яких зі стажем понад 20 років. Із них: 1 заслужений працівник освіти, 5 Відмінників освіти України, 1спеціаліст І категорії, 10 нагороджені грамотами Міністерства освіти і науки України. З кожним роком ЗОЕНЦ розширює та зміцнює навчально-матеріальну базу для занять творчих учнівських об’єднань. Крім основної бази відкрито три філії ЗОЕНЦ: у 2004 році натуралістичну базу “Нарцис” в с. Кіреші Хустського району, у 2997 р. “Едельвейс” в с.Лазещина Рахівського р-ну, та у 2010 році – філію «Арніка в с . Нижні Ворота Воловецького р-ну»

Заняття з юннатами проводяться на базі навчальних кабінетів центру, навчально-дослідній земельній ділянці, в кутку живої природи, квітниках, дендропарку, ягіднику, плодовому саду, юннатівській пасіці, екологічній відеостудії «Дивосвіт», навчально-декоративній водоймі, а також на базі шкіл та дошкільних закладів міста.

В шести позашкільних еколого – натуралістичних закладах області працює 429 гуртків 28-ми натуралістичних профілів в яких займаються 6819 учнів. Безпосередньо в ЗОЕНЦ діють 66 гуртків 18 профілів і в них займаються 1038 учнів.

Головною метою реалізації навчально-виховного процесу вважаємо створення належних умов для здобуття вихованцями додаткових знань із природничих дисциплін, творчого, інтелектуального, духовного розвитку учнівської молоді у вільний від навчання час; впровадження, поряд із традиційними, нових, прогресивних форм та методів проведення гурткових занять, масово-виховних заходів, навчально-пізнавальних практик, еколого-краєзнавчих екскурсій, подорожей, стаціонарних та наметових таборів, комплексних екологічних експедицій, конкурсів, виставок тощо.

Концептуальне питання колективу: “Співпраця – шлях до поліпшення ефективності роботи позашкільного закладу, підвищення фахового біологічного, еколого – природоохоронного рівня та професійної майстерності педагогів”.

Основні партнери ЗОЕНЦ: Національний, обласні, міські та районні еколого-натуралістичі заклади, управління освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації, Закарпатський інститут післядипломної підготовки працівників освіти, Державні управління охорони природи, водного, лісового господарств, екологічна інспекція, Закарпатська обласна організація Українського товариства охорони природи, засоби масової інформації – преса, радіо, телебачення, друковані видавництва. Сприяють, також, вдосконаленню й різноманітності роботи ЗОЕНЦ і багаторічні, дієві зв’язки із зарубіжними освітніми закладами, державними й громадськими екологічними організаціями та природоохоронними фондами (Угорщина, Румунія, Чехія, Словаччина ін).

Значна увага педагогічним колективом приділяється методичній роботі, вивченню прогресивного досвіду колег, розробкою та впровадженням своїх іструктивно-методичних розробок, порад, інформаційних матеріалів, пропаганді через ЗМІ своєї роботи. Так, із 2000 року започатковано випуск методичного збірника “Вісник ЗОЕНЦ”, а з 2004 року видається “Бібліотечка позашкільника”, випущено, також., 2 збірки творчих робіт юних екологів “Досліджуємо, охороняємо” та “Мій рідний край, моя Земля”, презентаційний альбом “Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді”, буклети: «Всеукраїнському наметовому табору – експедиції Ойкос-15», “Зелений паросток майбутнього”, “Конкурс Діти і довкілля”, флаєри «Знайомтесь ЗОЕНЦ», презентаційні значки з емблемою ЗОЕНЦ, систематично по обласному радіо та телебаченню транслюються передачі за участю педагогів та юннатів про діяльність ЗОЕНЦ

Вагомим компонентом навчально-виховного процесу в ЗОЕНЦ є виїзні форми роботи: Всеукраїнський наметовий освітньо-виховний табір-експедиція «Ойкос», обласний табір-школа передового педагогічного та юннатівського досвіду «Юннат», польова практика юних орнітологів «Птах року», табір юних екологів «Зачарований край», табір юних натуралістів із денним перебуванням «Зелена перлина», еколого-краєзнавчі подорожі-сплави річками Тиса, Уж, Боржава, конгрес-тури «Педагогам та юннатам про Карпати». Щорічно із 2003 р. змістовно проводиться зліт юних натуралістів «Золотий нарцис».

Пишаємось успіхами юннатів Закарпаття, зокрема: переможцями у Всеукраїнському конкурсі досягнень юних зоологів-тваринників Надією Гебич та Катериною Деяк (триразовим переможцем), а також Вірою Рогатин, Андрієм Бринько, Христиною Колещук, Ольгою Рущак, Беатою Поляк, Олександром Шишенею та іншими членами дитячої відеостудії «Дивоствіт» – дворазовими переможцями Всеукраїнського конкурсу «В об’єктиві натураліста», Міжнародних фестивалів – конкурсів аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела» та «Прес-весна на Дніпровських схилах».

Наше кредо:
Вивчати природу, разом із юннатами досліджувати, берегти і примножувати її багатства.

zoenc.zag@gmail.com

День юного натураліста. “Слово вчителя” № 15(120) 10 листопада 2009 року