Існування води у рідкому вигляді
Водяної пари в атмосфері Марса небагато, її кількість змінюється залежно від пори року. Геологи вважають, що раніше на Марсі було багато води. На знімках з космічних апаратів можна побачити довгі гіллясті долини, які схожі на пересохлі русла річок. Їхня довжина — десятки та сотні кілометрів. Деякі особливості марсіанського рельєфу вказують на наявність у минулому гігантських льодовиків. Судячи з того, що ці форми чудово збереглися та не встигли покритися наступним пізнішим шаром ґрунту, вони мають відносно малий вік.
Вчені вірять, що знайдена ними водойма - озеро, що знаходиться під крижаним покривом на південному полюсі планети, завширшки у 20 км.
Їхні попередники раніше знаходили ознаки текучої води на марсіанській поверхні. Також раніше марсіанський ровер НАСА "К'юріосіті" знаходив і досліджував на Марсі впадини, що могли належати висохлим озерам. Вчені дійшли висновку, що у минулому на Марсі могла бути вода у рідкому вигляді.
Проте відтоді планета дуже сильно охолола - через свою вкрай рідку атмосферу. Тож більша частина води на Марсі нині існує у стані криги.
Нову знахідку виявили завдяки радару Marsis - інструменту на борту орбітального модуля Mars Express.
"Імовірно, це не надто велике озеро", - каже професор Роберто Оросей із Італійського національного інституту астрофізики, який очолював нове дослідження.
Радар не зміг визначити, наскільки глибоким воно може бути, та дослідницька команда припускає, що його глибина - не менше 1 метра.
"Це справді дозволяє говорити про водойму. Про озеро, а не просто якусь талу воду, що заповнює якийсь простір між кригою і камінням, як це часто буває у льодовиках на Землі", - пояснює професор.
Як його знайшли?
Радари на кшталт Marsis досліджують поверхню планети, надсилаючи сигнали і оцінюючи, яка їхня частина повертається назад.
Тонка безперервна біла лінія на зображенні вище позначає поверхню південного полюсу Червоної планети, під нею розрідженим білим - шар криги і пилу. Та під цим шаром вчені помітили щось незвичне.
"Світло-блакитним позначені ті місця, де відбиття сигналів від дна сильніші, ніж від поверхні. Для нас це - ознака наявності там води", - каже професор Оросей
Знахідка Одіссея
Сьогодні рідка вода не може існувати на поверхні Марса. При марсіанському тиску вона б закипала вже при 2°C. Тому, щоб прорити такі довжелезні русла, вода повинна була прориватися на поверхню у величезній кількості. Частина водяного льоду збереглася в полярних шапках планети.
Народження долини Маадим
Американські геологи виявили залишки давнього озера в марсіанський гірський місцевості. Це озеро охоплювало більшу площу, ніж Франція й Німеччина разом узяті. Його розміри свідчать про те, що Марс у далекому минулому мав більш теплий та вологий клімат. Одного разу сталася велика злива, унаслідок чого озеро вийшло з берегів та утворило одну з найбільших долин планети — Маадим (1 тис. км у довжину та 2100 м глибиною).
Дослідження НАСА та інших космічних агентств
28 вересня 2015 р. НАСА повідомило, що аналіз ряду досліджень приводить до висновку наявності на Марсі солоної води, яка тече по поверхні в теплу пору року, утворюючи невеликі потоки. Водночас ряд вчених висловлюють сумнів у наявності потоків солоної води на Марсі. На їх думку, сліди від потоків рідини, виявлені раніше NASA на поверхні Марсу, виникли в результаті ковзання ґрунту по льодах діоксиду вуглецю.
У липні 2018 року в журналі Science повідомлено про виявлення за допомогою радара MARSIS на Марсі підземного озера з солоною водою. Озеро розташоване поблизу південного полюсу планети під півторакілометровим шаром марсіанського льоду і досягає 20 кілометрів у ширину. Це найбільша водойма, виявлена на Марсі. Автори дослідження використовували результати спостережень європейського космічного апарату Mars Express, отримані між травнем 2012 і груднем 2015 року.
Що далі?
Наявність озера із рідкою водою, а також його характеристики мають підтвердитися подальшими дослідженнями.
Надалі вчені шукатимуть подібні озера в інших місцях, а також виключатимуть інші можливі пояснення до отриманих сигналів радару.
"Можливо, це навіть призведе до нової, амбітної місії на Марс, яка свердлитиме до цієї прихованої водяної кишені - як це вже робили із озерами під льодовиками Антарктиди на Землі", - каже доктор Метт Бальме із Відкритого університету.
Проте нова місія буде непростою задачею. "Потрібно буде відправити туди робота, що може просвердлити крізь 1,5 км криги. Це, безумовно, потребуватиме деяких технологічних розробок, які наразі не є можливими", - підсумовує професор Оросей.