Програма GLOBE – “Глобальне вивчення та спостереження з метою поліпшення довкілля” – це міжнародний практичний науково-освітній проект, який об’єднує зусилля учнів, учителів і вчених-дослідників, спрямовані на отримання додаткової інформації про навколишнє середовище шляхом збору даних і проведення спостережень.
Концепція програми GLOBE полягає у створенні світової спільноти учнів, вчителів, науковців та громадян для кращого розуміння, підтримання і покращення середовища Землі на локальному, регіональному та глобальному рівнях.
Мета програми GLOBE – підтримка та сприяння навчанню та вивченню науки, співпраці учнів, вчителів та науковців у дослідженні навколишнього середовища, його динаміки.
У широкому розумінні предметом досліджень за програмою GLOBE є вся планета. Збирання екологічних даних з усього світу дає можливість вченим (і учням) краще розуміти процеси, які відбуваються на Землі, а також взаємопов’язані цикли, які складають єдину екологічну систему. Програмою GLOBE нині визначено декілька напрямів наукових досліджень, детальний опис кожного з яких міститься у відповідному розділі:
- Дослідження атмосфери
- Дослідження гідросфери
- Дослідження педосфери (ґрунтів)
- Дослідження біосфери
- Фенологія
Програма розроблена для школярів віком від 5 до 16 років. За допомогою уніфікованих методів спостереження діти збирають дані про навколишнє середовище, надсилають їх в центр оброблення даних через комп’ютерну мережу Internet, отримуючи яскраві наочні зображення, побудовані на основі їх даних та інформації, переданої іншими школами світу, які залучені до програми GLOBE. Водночас це відкриває можливість використовувати ці дані в освітніх та науково-дослідницьких цілях, а також співпрацювати з вченими, іншими учнями і товариствами, які займаються програмою GLOBE в усьому світі.
Роль вчителя полягає у стимулюванні та підсиленні природного інтересу своїх учнів до досліджень. Інтерес учнів може приймати вигляд запитання, на яке вони шукають відповідь, а збирання даних є частиною відповіді на це питання. Записування, узагальнення та аналіз даних є необхідною складовою процесу, що передує знаходженню відповіді на поставлене питання. Теоретичні знання отримуються під час різних досліджень. Навчальні уроки допомагають вчителям підготувати учнів до збору даних, допомогти учням зрозуміти зв’язок науки з їх вимірюваннями.
Усі спостереження, проведені учнями та вчителями програми GLOBE, відкриті для використання на веб-сайті GLOBE в Інтернеті. Ці дані містять важливу інформацію про нашу Землю, яка може бути використана для уточнення даних, отриманих іншим способом, наприклад з супутників Землі. За допомогою інструментів візуалізації всі учні програми, вчені та науковці можуть отримувати ці дані та застосовувати їх в дослідницькій роботі.
Займаючись GLOBE ви станете членом міжнародної спільноти учнів, вчителів, науковців; отримаєте доступ до великої бази даних про навколишнє середовище, зібраних учнями з усього світу; матимете можливість співпрацювати з іноземними партнерами по програмі, професійно зростати, брати участь у конкурсах та експедиціях; використовувати методики проблемно-орієнтованого навчання, які є основою програми GLOBE.