GLOBE 365

Прекрасна осіння пора завершила свої художні справи, незабаром листя з дерев повністю опаде, з кожним днем  холоднішає і природа засинає в очікуванні зими.

Підходить час підведення підсумків Всеукраїнської фенологічної кампанії GLOBE 365.

Підсумки ІІ осіннього етапу Всеукраїнської фенологічної кампанії GLOBE 365 потрібно представити у таблиці за наданим зразком та надіслати до 1 грудня 2018 р. на адресу globeukraine@gmail.com, вказавши у назві листа GLOBE 365 – звіт ІІ етап.

Звіт ІІ етапу GLOBE 365

Підсумковий звіт Всеукраїнської фенологічної кампанії GLOBE 365 школярам пропонується оформити згідно GLOBE рекомендацій для написання робіт на Віртуальний Симпозіум. Звіт надіслати до 31 грудня 2018 р. на адресу globeukraine@gmail.com, вказавши у назві листа GLOBE 365 – звіт

підсумковий звіт GLOBE 365


Сподіваємося, вам сподобалося прекрасне літо, ви гарно відпочили та сповнені енергії та сил. Ми раді оголосити, що починається осінній етап Всеукраїнської фенологічної кампанії GLOBE 365. Протягом осені ми будемо спостерігати за зміною кольору листя, чекати опадання листя, вводити та представляти інформацію в базі даних GLOBE. Поспішайте у природу та спостерігайте за змінами.

Основні завдання осіннього етапу Всеукраїнської фенологічної кампанії GLOBE 365:

  1. Ознайомитися із загальною GLOBE методикою проведення фенологічних спостережень за рослинами (Протокол спостереження за зміною кольору листя).
  2. Перевірити дерево (-а), за якими велись спостереження навесні. Чи є видимі зміни? Чи можете ви знайти гілку і листки, за якими спостерігали? Якщо ви збираєтеся спостерігати за іншими деревами, не забудьте внести їх до бази даних GLOBE (Створення ділянки для спостережень за розвитком та пожовтінням листя).
  3. З метою визначення кольору листка та уніфікації його кодування використовуйте Таблицю кольорів GLOBE.
  4. Для оформлення спостережень за пожовтінням листя необхідно використовувати уніфікований GLOBЕ Листок реєстрації даних.
  5. Пройти тести за темою «Фенологічні спостереження – Пожовтіння листя» на міжнародному веб-сайті GLOBE (Green-Down-тести), щоб ви отримали дозвіл на внесення даних. Для цього перейдіть на сторінку Get Trained.
  6. Вносити дані в базу даних GLOBE на міжнародному веб-сайті (Створення ділянки та внесення даних-GreenUp-Down)


Вітаємо всіх учасників Всеукраїнської фенологічної кампанії GLOBE 365 із завершенням І (весняного) етапу

Дякуємо усім, хто взяв участь. Сподіваємось, ви продовжите проводити фенологічні спостереження за програмою GLOBE.

У Кампанії взяло участь 27 вчителів GLOBE з 12 областей України (Київська, Волинська, Хмельницька, Івано-Франківська, Житомирська, Чернівецька, Сумська, Полтавська, Черкаська, Донецька, Рівненська, Вінницька). Найменш активним виявились південний та східний регіони України.

Усі учасники користувалися стандартними протоколами програми GLOBE. Вчителі, які приєдналися до програми в нинішньому році успішно пройшли онлайн-тренування на міжнародному веб-сайті GLOBE за напрямами: Вступ до програми GLOBE (Introduction to GLOBE), Вступ до Біосфери (Introduction to Biosphere), Розвиток бруньок і листя – Дерева та кущі (Green Up-Green Down – Tree and Shrub Green-Up), Вступ до Атмосфери (Introduction to Atmosphere), Температура повітря (Air Temperature). Це дало їм можливість вносити дані у міжнародну базу та отримати сертифікати вчителя програми GLOBE, який пройшов тренінг.

В Україні школярі спостерігали за шістьма видами дерев – за  вишнею звичайною,  липою серцелистою, дубом звичайним, березою повислою, ліщиною звичайною та буком лісовим. Фенологічні спостереження проводились за набубнявінням та розпукуванням бруньок, моментом розгортання листків, процесом їх росту та моментом завершення росту, дати появи яких потрібно було фіксувати у щоденнику спостережень. Всі отримані дані вносилися в міжнародну базу на веб-сайті програми GLOBE, що дає можливість представити їх на карті, порівнювати з даними інших учасників з України та інших країн.

Для спостережень за дубом було вибрано 9 дерев. Найраніша дата розгортання листка є 13 квітня у Волинській області та найпізніше листочки з’явилися у Сумській області 8 травня. Для спостережень за липою було обрано також 9 дерев. Перший листочок липи розгорнувся 18 квітня у Хмельницькій області, найпізніше – 8 травня у Сумській області. Дещо більше спостережень було зроблено за березою (20 дерев). Найраніше листочки берези розпустилися у Чернівецькій області 30 березня. Найпізніше – 4 травня у Сумській області. Також школярі спостерігали за ліщиною – 5 дерев. Дата розгортання першого листка – 11 квітня у Рівненській області і  найпізніша дата розгортання листка 15 травня знову ж таки у Сумській області. Бук лісовий був вибраний для спостережень тільки одним закладом (заклад загальної середньої освіти № 15 м. Луцька) і спостерігалось за одним деревом. Найактивніше спостереження велися за вишнею звичайною (27 дерев), оскільки цей об’єкт був більш знайомий школярам за кампанією Вишнева Україна. Найраніше листок розгорнувся 2 квітня на Київщині, а найпізніше – 4 травня у Сумській області.

Час настання певної фенологічної фази та їх тривалість значною мірою залежить від екологічних умов навколишнього середовища. Вимірювання таких показників як температура повітря та ґрунту, опади, вологість ґрунту, довжина дня та інші становить не абияку цінність для фенологічних спостережень за рослинами.  Програмою було запропоновано одночасно із фенологічними спостереженнями проводити виміри температури повітря, оскільки в основному з цим показником пов’язана ритмічність розвитку рослин протягом року в умовах помірного клімату.

На жаль, не всі заклади здійснювали такі одночасні виміри. Проте загалом можна зазначити, що хвиля масової появи листя, яка починається у південних регіонах і рухається на північ, значною мірою залежить від широтної зональності України. В цьому році масове розгортання листя розпочалося у 2-й декаді квітня, коли встановилась тепла погода. Інколи дані, отримані школярами, дещо відхиляються від цієї закономірності. Це можна пояснити тим, що розвиток бруньок і листя в значній мірі залежить і від мікрокліматичних умов місцевості, в якій знаходиться об’єкт спостереження.

сертифікат-учні-1

сертифікат-учні-2


Вітаю всіх, хто зареєструвався у Всеукраїнській фенологічній кампанії GLOBE 365. Незважаючи на хурделицю за вікном, весна незабаром все ж таки вступить у свої права. Тому, в очікуванні її приходу ми маємо підготуватись до весняних фенологічних спостережень.

На превеликий жаль, з різних причин вебінар не відбудеться, як це було заплановано. Натомість я, заступник координатора програми GLOBE в Україні Наталія Федоренко, буду активно вам допомагати в роботі через електронну пошту (globeukraine@gmail.com, natalya.fedorenko@nenc.gov.ua ) та телефон (+380975638794). Також ви будете отримувати детальні інструкції та рекомендації щодо ходу як Всеукраїнської, так і Європейської фенологічної кампаній.

Отже, перше, що необхідно зробити, – це зареєструватися на міжнародному веб-сайті програми GLOBE: оскільки наша кампанія проходить в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE (Глобальне вивчення та спостереження з метою поліпшення довкілля), то участь у ній неможлива без попередньої реєстрації на міжнародному веб-сайті програми.

1. Дізнатися детальніше про програму ви можете:

2. Щоб зареєструватись у програмі, необхідно:

3. По завершенні реєстрації ви отримаєте лист від організаторів про приєднання до програми, а я активую ваш обліковий запис.

4. Учасники, які вже мають обліковий запис: перевірте його роботу (чи він активний і ви можете в нього увійти, чи не потрібно змінити e-mail, чи не потрібно оновити пароль тощо).

5. Наступним кроком буде ознайомлення з міжнародним веб-сайтом, робота з аккаунтом та проходження тренінгу он-лайн з метою здобути статус GLOBE-вчителя та отримати розширені можливості роботи з сайтом.

GLOBE_365-Лист_1


Всеукраїнська фенологічна

кампанія GLOBE 365

кампанія по вивченню фенологічних змін деяких видів дерев, вибраних програмою GLOBE для спостережень. Такі спостереження не вимагають спеціальних приладів та обладнання, і можуть бути організовані в багатьох куточках країни.
Метою кампанії є заохочення учнівської молоді та учителів до спостереження за сезонними змінами рослин та глибшого розуміння фенології як науки, оволодіння навичками наукових досліджень, проведення спостережень та вимірів, опису результатів, формулювання висновків.
Основним завданням кампанії є спостереження за появою бруньок і листя на вибраних видах дерев та процесом пожовтіння листя на них, вимірювання деяких кліматичних показників, а також фотодокументація фенологічних спостережень.
Тривалість: лютий 2018 – січень 2019 року.
Короткий опис. Оскільки кампанія реалізується в рамках програми GLOBE, учителі, які беруть участь разом зі своїми учнями чи вихованцями, повинні зареєструватися (якщо раніше не були зареєстровані) на міжнародному веб-сайті програми GLOBE, працювати за стандартними методиками і протоколами GLOBE, вносити дані на міжнародний сайт програми та ін. Учні під керівництвом вчителів, користуючись єдиними протоколами GLOBE, спостерігають за фенологічними змінами будь-якого виду дерева, вибраного для спостереження (дуб звичайний, бук лісовий, береза повисла, ліщина звичайна, вишня звичайна, липа серцелиста). Кампанія передбачає два інтенсивних періоди спостережень: березень-травень, під час якого учні проводять спостереження за розпусканням бруньок та розвитком листя, а також вересень-листопад, коли учні спостерігають процес пожовтіння та опадання листя. Результати своїх спостережень та фотоматеріали учасники вносять до міжнародної бази даних програми GLOBE на веб-сайті www.globe.gov, обробляють їх методами візуалізації GLOBE, аналізують та формулюють висновки, готуючи науковий звіт. Одночасно учасники матимуть змогу обговорювати хід кампанії, ділитися фотографіями через соціальні мережі та через веб-сайт www.globe.gov, а також брати участь у Європейській фенологічній кампанії.
Результати кампанії публікуватимуться на сайті НЕНЦ https://nenc.gov.ua та https://nenc.gov.ua/globe/, в соціальних мережах тощо.

На завершення кампанії всі учасники отримають електронні сертифікати за участь у ній; найактивніші вчителі отримають плакат «GLOBE 365» (84×60 см), на якому зможуть розмістити власні найкращі фото, зроблені протягом кампанії.

Орієнтовний план проведення
Всеукраїнської фенологічної кампанії «
GLOBE 365»

До 19 лютого 2018 (включно) Реєстрація вчителів/керівників
(Anketa_GLOBE 365).
23.02-2.03
2018
Вебінар для учасників:
·         «З чого розпочати роботу у програмі GLOBE» (для вчителів, які щойно приєдналися до програми)
·         «Методика фенологічних спостережень. Внесення та отримання даних»
березень –травень 2018 Старт кампанії.
І етап: весна. Учні та вчителі знаходять об’єкт спостережень поблизу їхньої школи/освітньої установи, створюють ділянку фенологічних спостережень і починають проводити спостереження за пробудженням дерев та розвитком листя.
червень 2018 Підсумки І етапу Кампанії
вересень-листопад 2018 ІІ етап: осінь. Учні та вчителі проводять спостереження за пожовтінням листя на вибраних деревах.
листопад 2018 Вебінар: «Візуалізація отриманих даних за допомогою системи візуалізації програми GLOBЕ»
грудень 2018 Узагальнення та аналіз отриманих даних з використанням системи візуалізації програми GLOBE. Підготовка висновків та звіту про проведену роботу.
січень 2019 Підведення підсумків.
31.01.2019 Завершення кампанії. Оголошення результатів та нагородження.

Організатори залишають за собою право вносити незначні зміни до плану проведення Всеукраїнської фенологічної кампанії «GLOBE 365». Детальна інформація щодо кожного етапу Кампанії буде надсилатися усім зареєстрованим учасникам на електронну пошту, а також буде розміщуватись на веб-сайті програми та у соціальних мережах.