Вишнева Україна 2015

Всеукраїнську кампанію “Вишнева Україна” завершено! Дякуємо усім, хто сумлінно і старанно виконував роботу. Сподіваємось, ви продовжуватимете проводити спостереження за програмою GLOBE. Загалом у кампанії взяло участь 691 учнів та 90 вчителів з 71 навчальних закладів 16 областей України та м. Києва. Протягом трьох місяців учасники спостерігали за розпуском листя на вишні звичайній та вишні повстистій, фіксували температуру повітря та вносили дані на міжнародний веб-сайт програми GLOBE. Усі учасники користувалися стандартними протоколами програми GLOBE, проводячи спостереження двічі на тиждень та вимірюючи температуру повітря щодня в сонячний полудень. В рамках акції був проведений онлайн тренінг для вчителів по вивченню методик програми GLOBE за напрямками «Фенологія» та «Атмосферні спостереження». За результатами виконання трьох домашніх завдань, які включали реєстрацію на міжнародному веб-сайті програми GLOBE, роботу з даними та їх внесення, 76 вчителів отримали сертифікати вчителя програми GLOBE, який пройшов тренінг.

За результатами учнівських спостережень було створено інтерактивну карту України з місцями розташування шкіл-учасників, даними їх спостережень та посиланнями на сторінки шкіл на міжнародному веб-сайті GLOBE. На карті можна побачити де листочки почали розпускатися раніше та зробити висновки про те як вегетаційні цикли такої поширеної рослин як вишня відрізняються в різних куточках нашої країни. Проаналізувавши надіслані матеріали можна сказати, що більшість учасників дійшли до висновку, що розпуск листочків значною мірою залежить від температури повітря. Оскільки цього року для весни були характерні різкі температурні коливання це відображалося і на розпуску бруньок. Розпуск бруньок сповільнювався, коли температура опускалася і прискорювався, коли відбувалося потепління. Масовий розпуск бруньок в більшості випадків почався з 10-15 квітня після встановлення теплої погоди. Після цього ріст листочків відбувався досить інтенсивно і продовжує тривати. Цікаве спостереження учасники зробили спостерігаючи за вишньою повстистою. Як видно з спостережень вишня повстиста в усіх областях України, де проводилися спостереження за нею (Тернопільська, Волинська, Вінницька, Сумська, Рівненська, Хмельницька, Чернігівська, Запорізька, Полтавська, Харківська), розпускається на 7-9 днів раніше за вишню звичайну, що свідчить про те, що на розпуск бруньок впливає не лише температура повітря, а й вид вишні. Для України вишня повстиста не є місцевим видом. Вона поширилася на території Європи в ХХ сторіччі з Китаю і, відповідно, еволюційно пристосована до інших умов. Загалом усі учасники акції виявили старання і зацікавленість до роботи та продовжують проводити спостереження навіть після закінчення акції.

Переглянути карту «Вишневої України» можна за посиланням. Фотографії учасників акції можна переглянути тут.

Офіційний наказ НЕНЦ “Про підведення підсумків Всеукраїнської учнівської кампанії “Вишнева Україна”.

«Вишнева Україна» – це всеукраїнська учнівська кампанія по спостереженню за початком вегетаційного сезону рослини виду вишня повстиста (Prunus tomentosa) та вишня звичайна (Prunus cerasus). Знання про початок і тривалість вегетаційних сезонів мають важливу роль для розуміння навколишнього середовища. Як вегетаційні цикли такої поширеної рослин як вишня відрізняються в різних куточках нашої країни? Де листочки почнуть розпускатися першими? Приєднуйтеся до кампанії, проведіть дослідження самі і дізнайтеся! За результатами учнівських спостережень буде створено інтерактивну карту України з місцями розташування шкіл-учасників, даними їх спостережень та фотографіями.

УВАГА! У кампанії можуть брати участь лише ті, хто пройшов попередню реєстрацію (дивіться Офіційний лист НЕНЦ №166 від 30.09.2014) та до 1 лютого заповнив електронну заявку.

Матеріали для учасників:

Усі учасники кампанії, які зареєструвалися за процедурою до 1 лютого 2015 р., отримають статус вчителя програми GLOBE та право вносити дані на міжнародний веб-сайт www.globe.gov (навіть, якщо вони не змогли відвідати вебінар!). Однак, для отримання сертифікату потрібно буде виконати три домашні завдання, передбачені планом камапанії:

  1. Домашнє завдання №1 по налаштуванню Вашого аккаунту на сайті www.globe.gov. Дедлайн подачі: 22 лютого 2015.
  2. Домашнє завдання №2 по внесенню даних спостережень на сайт www.globe.gov. Дедлайн подачі: 10 березня 2015. Для виконання завдання вам необхідно ознайомитися з Інструкцією по створенню ділянки атмосферних спостережень та внесення даних та Інструкцією по створенню ділянки фенологічних спостережень та внесення даних. Зразок виконаного задання завантажуйте тут.
  3. Домашнє завдання №3 – це оформлені за надісланим зразком звіти про ваші спостереження, які будуть використані для створення карти. Прийом завдання: 18 – 22 травня 2015. Звіти надсилаються вигляді презентації PowerPoint (.ppt, .pptx) об’ємом не більше 30 Мб. Останнє спостереження повинно бути проведене за три – п’ять днів до початку прийому завдань. Зразок та інструкції щодо виконання завдання завантажуйте тут.

 

Положення про Кампанію «Вишнева Україна»

«Вишнева Україна» – це всеукраїнська учнівська кампанія по спостереженню за початком вегетаційного сезону рослин виду вишня повстиста (Prunus tomentosa) та вишня звичайна (Prunus cerasus) в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE. Ідея полягає в тому, що учні та вихованці з усієї України спостерігають за появою бруньок і листя на вишні звичайній одночасно вимірюючи денну температуру повітря. Результати учасники представляють у вигляді стандартних таблиць і графіків після обробки яких буде створено інтерактивну карту України з місцями розташування шкіл/навчальних установ-учасників, їхніми даними спостережень та фотографіями. В результаті учні зможуть порівняти дати початку вегетаційного сезону в різних районах України та зробити висновки про зв’язок кліматичних факторів та  реакції рослин на них. Оскільки кампанія реалізується в рамках програми GLOBE учителі, які братимуть участь разом зі своїми учнями чи вихованцями, повинні будуть працювати за стандартними методиками і протоколами GLOBE, вносити дані на міжнародний сайт програми (інструкції та завдання будуть надсилатися на електронну адресу). В результаті вчителі-керівники отримають міжнародний сертифікат вчителя програми GLOBE, який пройшов тренування з напрямку досліджень «Фенологія».

Мета кампанії: порівняти початок вегетаційного сезону на прикладі рослин виду вишня повстиста (Prunus tomentosa) та вишня звичайна (Prunus cerasus) у різних місцях України.

Тривалість: березень – травень 2015 року.

Короткий опис: Групи учнів під керівництвом вчителів з різних куточків України користуючись єдиними  протоколами GLOBE (Протокол спостереження за озелененням та Листом атмосферних спостережень) спостерігають за процесом розпускання листя на вишні повстистій (Prunus tomentosa) та вишні звичайній (Prunus cerasus). Результати своїх спостережень учасники оформлюють у вигляді стандартних таблиць і графіків та надсилають на адресу GLOBE в Україні, а також завантажують на веб-сайт www.globe.gov.

Проект передбачає один інтенсивний період спостережень: березень-травень 2015 року під час якого учні проводять спостереження за розпусканням бруньок, оформлюють дані та надсилають ці дані.

Результати кампанії будуть опубліковані на сайті www.nenc.gov.ua, в друкованих періодичних виданнях, соціальних мережах тощо. Усі групи учасників отримають дипломи про участь у кампанії від Національного еколого-натуралістичного центру. Вчителі отримають міжнародний сертифікат вчителя програми GLOBE.

Етапи кампанії:

 

  1. Дата Вид робіт
    До 1 лютого 2015 року
    1. Учителі ознайомлюються з протоколами спостережень: Протокол спостереження за озелененням та Листом атмосферних спостережень, а також іншими допоміжними матеріалами: «Программа GLOBE: Полное руководство для учителей (1997)» – Вивчення сезонів та «Программа GLOBE: Полное руководство для учителей (1997)» – Атмосферні дослідження. Усі матеріали є на сторінці “Матеріали”.
    2. Учителі реєструються на сайті www.globe.gov. Для цього вони спочатку заповнюють реєстраційну форму. Потім на їх адресу буде відправлено пароль та короткі інструкції для входу на веб-сайт та роботі з ним. Це необхідно для того, щоб ваша школа/освітня установа стала повноправною учасницею GLOBE та ви могли вносити дані на сайт (інструкції по внесенню даних будуть надсилатися).
    1 березня – 10 ерезня 2015
    1. Вчитель розповідає дітям про мету кампанії. Проводить коротке заняття по темі «Фенологія – сезонні зміни». Можна користуватися протоколами спостережень та розділом посібника «Программа GLOBE: Полное руководство для учителей (1997)» – «Вивчення сезонів».
    2. Учні та вчителі знаходять об’єкт спостережень (вишня повстиста (Prunus tomentosa) або/та вишня звичайна (Prunus cerasus)) поблизу їхньої школи/освітньої установи, створюють ділянку фенологічних спостережень і починають проводити спостереження двічі на тиждень слідуючи методиці описаній у протоколі Протокол спостереження за озелененням. Паралельно учні вимірюють денну температуру повітря у час місцевого сонячного полудня та фіксують ці дані.
    3. Учитель разом з учнями реєструє ділянку спостережень на сайті www.globe.gov та починає вносити перші дані спостережень на сайт (за надісланими інструкціями).
    10 березня – 1 травня 2015 Продовження ведення спостережень та внесення даних на сайт.
    18 – 22 травня
    Надсилання звітів про результати спостережень. Звіти оформляються за надісланими інструкціями.
    Кінець травня Публікація результатів проекту та інтерактивної карти спостережень за появою листя на сайті та в інших засобах інформації, отримання дипломів та сертифікатів.
    Результат: 
    Учні навчаться:
    • Спостерігати за реакцією рослин на зміни вегетаційного сезону;
    • Встановлювати зв’язок між озелененням листя і кліматичними факторами;
    • Передбачати початок вегетаційного сезону для наступного сезону;
    • Обмінюватися результатами з іншими школами GLOBE;
    • Ділитися своїми спостереженнями надсилаючи дані до архіву GLOBE.
    Учні отримають науково-дослідницькі навички: збір даних, ведення та реєстрація спостережень, побудова та аналіз графіків та карт, підведення висновків.
    Учні ознайомляться з основним концепціями природничих наук, підвищать свою обізнаність про навколишнє середовище з наукової точки зору, покращать розуміння науки та її важливості.
    Групи учнів отримають дипломи учасників кампанії від Національного еколого-натуралістичного центру.
    Вчителі та педагоги:
    • Отримають міжнародний сертифікат вчителя програми GLOBE в Україні.
    • Ознайомляться з новими методиками, навчальними планами та уроками за програмою GLOBE.
    • Стануть членами міжнародної GLOBE спільноти вчителів, науковців, учнів та матимуть можливість співпрацювати з іноземними партнерами.
    За результатами спостережень, які будуть надіслані, буде створено інтерактивну карту з місцями розташування шкіл-учасників, даними їхніх спостережень та фотографіями, яка буде розміщена у відкритому доступі в Інтернеті.