На Миколаївщині змагались кращі команди юних ботаніків України | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


На Миколаївщині змагались кращі команди юних ботаніків України

Ось і завершився VIІ Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних ботаніків, який проходив з 06 по 08 червня 2018 року на Миколаївщині – перлині Причорноморського Побужжя.

Миколаївщина – це благодатний край, де жаркий родючий степ зустрічається з прохолодою чорноморських хвиль, терпкі запахи чебрецю й полину змішуються із солоним вітром морських просторів. Порізане цілющими лиманами – залишками древніх рік – узбережжя древнього Євксинського Понту. Вікно в середземноморський історичний простір, колиска європейської цивілізації. Житниця України. Край суднобудівників і хліборобів. Це безліч куточків для створення туристичних маршрутів та об`єктів відпочинку.

До м. Очакова Миколаївської області на Збір приїхали 14 команд з 14 областей України: Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Запорізької, Київської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Хмельницької, Чернівецької, Чернігівської. Це – сучасна українська молодь, яка показала, що ботанік це – натураліст, природолюб який знаходиться в постійному пошуку та в курсі всіх наукових інноваційних звершень. Людина, з креативним складом розуму, високим інтелектом, яка намагається розкрити та розгадати всі таємниці природи. Не дивлячись на свій юний вік – це справжні спеціалісти, які вміють проводити експерименти та дослідження у різних умовах: як в лабораторії, так і на природі. І хто зна, можливо на підставі своїх досліджень та спостережень саме наші юні ботаніки зможуть запропонувати свою власну, нову систематику для рослин, нові способи їх розведення та виведення нових сортів.

Хто сказав, що ботаніка – це нудно? Юні ботаніки блискавично розвіяли цей міф!

Практикум – це не тільки боротьба конкурентних команд між собою за здобуття перемоги, це і нові знайомства, друзі, приємні враження, милування неймовірною природною красою, безліч позитивних емоцій і незабутні спогади про цей казково-мальовничий край.

В рамках Збору, після завершення урочистої частини було організовано:

  • огляд фотовиставки «Червонокнижні рослини, рідного краю» (домашнє завдання);
  • заслуховування презентацій територій та об‘єктів природно-заповідного фонду свого регіону (домашнє завдання). Представлення були настільки різноманітні за характером подання, змістом матеріалу і широтою запропонованих візуально-описових матеріалів, що створила, у присутніх творчу атмосферу обговорення результатів діяльності у питаннях підходу до вивчення ботанічних об’єктів.

При оцінюванні і визначенні кращих фоторобіт, суддям прийшлось не легко, адже кожна робота повністю відповідала темі збору, мала композиційну довершеність і сюжетну лінію. Проте, кращими роботами у фотовиставці відзначилась і отримала І місце у цій номінації команда юних ботаніків з Хмельницької області:

  • Свістак Наталія,
  • Зарічна Марія,
  • Момот Катерина.

Керівник: Янюк Тетяна Олександрівна, вчитель біології Западинської ЗОШ І-ІІІ  ступенів Красилівського району Хмельницької області

Слід зазначити, що програма заходу була продумана до дрібниць. Вона була хоч і насиченою, але неймовірно цікавою.

Другий день збору був самим насиченим. Це був одноденний польовий практикум «Дослідження біорізноманіття Регіонального ландшафтного парку «Тилігульський».

Після приїзду для всіх присутніх була організована коротка пізнавально-інформаційна екскурсія яку провів Деркач Олег Михайлович – директор РЛП «Тилігульський», український природоохоронець, доцент. Діти дізнались багато цікавого. Наприклад, територія заповідного об’єкту включає узбережжя та прилеглі акваторії Тилігульського лиману в межах Березанського району Миколаївської області загальною площею 8195,4 гектара. У заповідному об’єкті добре збереглась природна рослинність, яка представлена водними угрупованнями, трав’янистими болотами, засоленими луками, солончаками і солонцями. Флора узбережжя Тилігульського лиману нараховує близько 620 видів судинних рослин. У складі флористичних комплексів парку – велика кількість рідкісних і зникаючих видів, занесених до Червоної книги України та Європейського червоного списку:

Після короткої екскурсії зразу ж розпочалась творча робота. Кожний учасник отримав «Робочий щоденник учасника польового збору». Щоденники були спеціально розроблені і підготовлені методистами Миколаївського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. На основі інформативного матеріалу, який був запропонований для ознайомлювального прочитання, потрібно було виконати ряд завдань. Наприклад:

  • дослідити і зробити геоботанічний опис степової рослинності;
  • заповнити таблицю «Родинний спектр дослідженої території»;
  • назвати основні пристосування рослин до умов степу тощо.

Після обідньої перерви всім командам надали час для проведення камеральної обробки даних практикуму, оформлення презентацій проектів та підготовка їх захисту.

Під час захисту діти продемонстрували свої теоретичні знання з ботаніки, які вони отримали під час вивчення шкільного курсу, впевнено і вміло використовували інформаційно-комунікативні технології. а також показали нові знання польових методів ботанічних досліджень. Саме вони в подальшому допоможуть школярам самостійно проводити наукові дослідження в природі, грамотно оцінювати, прогнозувати і тлумачити різноманітні біологічні явища.

Високим рівнем виконання завдань польової практики з ботаніки відзначилась і отримала І місце у цій номінації команда юних ботаніків з Полтавської області:

  • Тузенко Анастасія,
  • Бабич Тетяна.

Керівники: Левченко Руслана Олександрівна та Тузенко Наталія Володимирівна, керівники гуртків Миргородського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді.

Підсумовуючи перебіг VІІ Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних ботаніків слід зазначити відчутний позитив, що випромінювався у всіх подіях, які відбувались протягом трьох днів перебування на Миколаївщині.

Безумовно, головний тягар в організації і проведенні Збору взяв на себе педагогічний коллектив Миколаївського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Педагоги подбали і влаштували для дітей справжнє свято. Діти проживали в одному із жилих корпусів санаторю «Борисфен», який розташований на узбережжі Чорного моря. Територія санаторію потопає у смарагдовій зелені, трояндах та білих ліліях. Доброзичливі господарі приклали максимум зусиль щоб дітей оточував затишок, позитивна атмосфера, хорошій настрій, сприятливі умови для відпочинку. А теплий та лагідний чорноморський бриз нікого не залишив байдужим….

Три дні перебування на Миколаївщині юних ботаніків з різних куточків нашої держави ще раз підтвердили єдність, щирість, доброзичливість і толерантність українського народу.

Наступний, VІІІ Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних ботаніків прийматиме КЗ «Запорізький обласний Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді». Під дружні оплески всіх присутніх представнику цього закладу – Ухабатовій Тетяні Миколаївні, керівнику гуртків ЗОЦЕНТУМ – було вручено сертифікат, який засвідчував про надання права на проведення цього заходу.

Отже естафета переходить від Миколаївщини до Краю Запорізького – дивовижної історичної та природної скарбниці нашої країни. Тут насправді переймаєшся духом нестримного Дніпра, солодким повітрям козацької вольниці, повагою до стійкості вікових дубів-велетнів. Ця земля народжувала героїв, чиї подвиги оспівувалися у піснях та легендах.

 

Тож до наступної зустрічі у Запоріжжі!!!

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар