Дніпропетровщина зустрічає Всеукраїнську ювілейну естафету “Стежками юннатівського руху” | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 21 серпня - Дистанційний курс «Математика в Природі» для позашкільної освіти *** з 26 серпня в онлайн-режимі Дистанційний курс «Природничий лекторій» *** 12 - 13 травня 2021 року ІІ етап Всеукраїнського турніру юних натуралістів (дистанційно) *** 17 - 18 червня 2021 року ІІ (фінальний) етап Всеукраїнського екологічного конкурсу наукових проєктів з охорони довкілля «DreamECO» *** 18 - 21 травня 2021 року - фінал Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» *** 18 - 21 травня 2021 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна» *** 22 - 23 травня 2021 року весняна сесія Всеукраїнської школи методиста закладу позашкільної освіти *** 25 до 28 травня 2021 року - фінал Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів екологонатуралістичного напряму (12-15 років) *** 2 - 3 червня 2021 року фінальний етап Всеукраїнського юннатівського природоохоронного руху «Зелена естафета» 2020-2021 н.р. (м.Черкаси) *** 18 - 22 жовтня 2021 року Курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників, заступників директорів закладів позашкільної освіти (очно) *** 19 - 21 жовтня 2021 року фінал Всеукраїнського екологічного хакатону для учнівської молоді «X REALITY ECOLOGICAL HACK» (м.Хмельницький)


Дніпропетровщина зустрічає Всеукраїнську ювілейну естафету “Стежками юннатівського руху”

Україною впевнено крокує ювілейна естафета “Стежками юннатівського руху”, присвячена знаменній для всього екологічного позашкілля даті-95 річниці з часу заснування перших натуралістичних гуртків. Майже вік тому профільні творчі об’єднання, виробничі бригади, трудові ланки і загони, “зелені” та “блакитні” патрулі об’єднали у велику міцну родину справжніх дослідників, захисників та друзів природи.  

Кожний регіон країни має свої особливості у зародженні й розвитку юннатівського руху. Історія його становлення в Дніпропетровській області наповнена плідними творчими ідеями, реальними практичними справами та вагомими трудовими досягненнями. Серед них славнозвісний “Рух юних озернят”, в межах якого на базі піонерської ланки Мишуринорізької СЗШ Верхньодніпровського району було створено одну з перших учнівських бригад юних кукурудзоводів, що викликала на змагання майстра високих врожаїв кукурудзи Марка Озерного, і потім неодноразово посідала призові місця в республіканському змаганні “Юні господарі землі” та була учасником ВДНГ України. За прикладом роботи цієї ланки рух юних озернят був підхоплений в інших регіонах і поширився на всю країну.

На початку розбудови юннатівського руху в Придніпров’ї до вивчення, збереження і відновлення довкілля залучали своїх вихованців Іван Акінфієв, один з фундаторів шкільної екскурсійної справи, Василь Стаховський, професор кафедри зоології Дніпропетровського державного університету, засновник перших в регіоні гуртків зоологів та натуралістів.

Цю святу справу підхопили і продовжили їх послідовники, педагоги тоді ще новостворених профільних закладів позашкільної освіти області, тепер вже ветерани юннатівського руху: Наконечний Василь Омелянович, Цурікова Ніна Борисівна, Тихий Петро Олексійович, Бородіна Ніна Іванівна, Кониченко Григорій Федорович, Безнос Людмила Миколаївна, Старіков Геннадій Васильович, Ковальчук Лілія Петрівна, Древаль Валентина Михайлівна, Луцук Володимир Миколайович, Шмалько Любов Василівна, Котова Маргарита Василівна, Письменна Тамара Іванівна, Біла Олександра Олександрівна, Горська Валентина Степанівна, Ядерна Юлія Василівна, Ступак Тетяна Василівна, Боярчук Іван Павлович, Гаврилюк Антоніна Іванівна, Григоренко Лідія Яківна, Олєшкевич Тамара Миколаївна. Деякі з них і досі передають свій безцінний педагогічний досвід молодому поколінню педагогів-позашкільників та допитливим вихованцям.

Зберігаючи традиційні напрями діяльності, започатковані під час розбудови та становлення юннатівського руху на Дніпропетровщині, на сучасному освітньому етапі педагоги комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” та найбільшої мережі закладів позашкільної еколого-натуралістичної освіти міст і районів постійно вдосконалюють і оновлюють форми та методи освітньої та методичної роботи, втілюють інноваційні технології навчання, активно залучаючи дітей та молодь до участі в екологічній, практичній природоохоронній, дослідницькій діяльності з сільського, лісового господарства, квітникарства, озеленення та благоустрою.

Здобувачі освіти області мають можливість реалізувати себе через участь в профільних організаційно-масових заходах, що проходять на обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях.

В останні роки департаментом освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та КЗО “ОЕНЦДУМ” започатковані і проводяться обласні конкурси, акції:

v    “Лелека” (за сприяння Публічного акціонерного товариства “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО”);

v    “Краще творче учнівське об’єднання еколого-натуралістичного профілю”;

v    “На кращого юного майстра народних ремесел” (за напрямами: художня обробка дерева, писанкарство, декоративний петриківський розпис, вироби з соломи, народна вишивка, лозоплетіння);

v    “Природна скарбниця Придніпров’я” (напрями “Первоцвіти Дніпропетровщини”, “Балки Придніпров’я очима дітей”, “Дерево життя”);

v    “Школа-мій рідний дім” (робота з озеленення та благоустрою закладів освіти);

v    “Новорічна композиція”;

v    “Юннатівський ліс” (висадження саджанців дерев на місцях згарищ лісових масивів).

Понад 20 років в області діє унікальна за своєю сутністю та значенням програма “Вивчаємо заповідні території України”, яка є важливим елементом ознайомлення дітей, молоді та педагогів з природно-заповідним фондом Дніпропетровщини та України в цілому, формування та розвитку екологічної свідомості, культури та практичних екологічних навичок. В межах програми для юннатів та педагогічного активу закладів освіти проводяться: комплексні еколого-краєзнавчі експедиції до провідних заповідників країни, науково-просвітницькі та польові практики на природно-заповідних територіях регіону та інших областей, табір-експедиція “Боривітер” на зарезервованих для майбутнього заповідання природних об’єктах області.

З 2012 року для учнів 9-11 класів, які мають бажання поглибити, удосконалити, систематизувати свої знання з природничих наук, під керівництвом КЗО “ОЕНЦДУМ” створена і діє обласна Природнича школа учнівської молоді за секціями біології, екології, хімії, сучасних біотехнологій, агрономії, ветеринарії та зоотехнії, психології, флористики та зеленої архітектури. До роботи школи на договірній основі залучаються кращі наукові працівники провідних закладів вищої освіти та інші фахівці.

Майже 1000 здобувачів освіти області щорічно беруть участь у всеукраїнських організаційно-масових заходах за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти, з них понад 600 посідають призові місця.

Обдарована молодь гідно представляє наш регіон та Україну в цілому в творчих та інтелектуальних конкурсах міжнародного рівня: “ISEF”, Genius Olympiad”, “I-SWEEЕP”, “INESPO”, “Е(х)plori” та інших, неодноразово виборюючи перемогу. Іменами трьох вихованців КЗО “ОЕНЦДУМ” – Олександра Токарева, Марини Мєшкович, Віталія Клокуна, які були переможцями Міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів “Intel-ISEF” у 2008 та 2010 роках, названі малі планети Сонячної системи.

Всеукраїнську естафету “Стежками юннатівського руху” Дніпропетровщина зустрічає вагомими здобутками, досягненнями, перемогами, корисними практичними справами. На початку ювілейного року в області була розроблена Регіональна програма заходів до 95 річниці юннатівського руху в Україні, до виконання якої на місцях активно залучилися всі профільні заклади позашкільної освіти. В межах програми були проведені польові практики, екскурсії, походи, круглі столи “Що я можу зробити для природи”, науково-практичні конференції “Відкриваємо світ науки”, конкурси “Екологічний марафон-2020”, практикуми з лісорозведення “Черпаємо минуле – творимо майбутнє”, квест-подорожі та вікторини, майтер-класи, екологічні турніри, організовані зустрічі з ветеранами юннатівського руху “Єдність поколінь”, натуралістичні виїзні виставки “Природа степового Придніпров’я”, виставки творчих робіт вихованців гуртків, виставки-презентації “Країні Юннатії – 95”, реалізовані еколого-краєзнавчі проєкти “Історія юннатівського руху”, виготовлені ювілейні фото альбоми та слайдфільми.

День перший (31.10.2020)

Слайд – фільм “Країна радості й добра”
(про Дніпропетровський обласний еколого-натуралістичний
центр дітей та учнівської молоді)

Презентація про історію та сучасність КЗО “ОЕНЦДУМ”

Слайд – фільм філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”

День другий (01.11.2020)

КПНЗ “Станція юних натуралістів” Дніпровської міської ради

КЗ “Дитячий екологічний центр” Кам’янської міської ради
Міжшкільний екологічний музей

КПНЗ “Станція юних натуралістів Покровського району” Криворізької міської ради

КПНЗ “Станція юних натуралістів Тернівського району” Криворізької міської ради


КЗ “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Марганецької міської ради


КЗ “Нікопольський міський еколого-натуралістичний центр”

КПНЗ “Станція юних натуралістів” Павлоградської міської ради

КПНЗ “Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді” Дніпровської районної ради


КНЗ “Криничанський центр учнівської молоді” Криничанської селищної ради (має еколого-натуралістичний відділ)

На обласному семінарі, який пройшов нещодавно на базі філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран” в мальовничому куточку Приорілля, директорський корпус 11 районних та міських СЮН/ЕНЦ мав змогу звітувати про роботу, проведену в межах Регіональної програми заходів до 95 річниці юннатівського руху в Україні та Всеукраїнської ювілейної естафети. Також на семінарі були записані вітальні відео звернення директорів-ветеранів юннатівського руху Дніпропетровщини до своїх колег з НЕНЦ та інших областей України.

Ювілейна атрибутика Всеукраїнської естафети “Стежками юннатівського руху”, отримана від харківських колег, передана в Полтавську область.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар