Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко
Цьогоріч Україна вперше відзначатиме День української писемності та мови – 27 жовтня. Це свято було започатковано Указом Президента України від 6 листопада 1997 року № 1241/97 «Про День української писемності та мови». 28 липня 2023 року Президент України підписав указ про зміну дати святкування з 9 листопада на 27 жовтня.
У цей день вшановують ченця Києво-Печерського монастиря Нестора Літописця, якого вважають прабатьком української писемності та автором першої фундаментальної історичної праці на українських землях – «Повісті минулих літ».
Українська мова є однією із слов’янських мов. Необхідно наголосити, що наша мова походить від єдиного праслов’янського кореня, а не від міфічної давньоруської мови, яка нібито розділилася на три мови – українську, білоруську та російську. Процес формування української мови розпочався в 6 ст. і тривав до 16 ст. У її становленні приймали участь не лише слов’янські племена, але й іраномовне та тюркомовне населення.
Сьогодні українська мова об’єднує людей, готових відстоювати незалежність нашої держави, обороняти та розбудовувати її задля благополуччя майбутніх поколінь.
До дня української писемності та мови для здобувачів освіти гуртків «Юні друзі природи» (керівник Ніна Солодка) було проведено тематичну годину «Мова – душа народу». Під час перегляду презентації здобувачі освіти познайомилися з історією виникнення свята, дізналися про славетні та трагічні сторінки історії нашої мови, про прості правила, як захистити українську мову, зберегти її красу та чистоту. Діти з задоволенням взяли участь у хвилинці української поезії, спробували свої сили у мовознавчій вікторині.
Члени гуртків «Екосвіт» (керівник Анастасія Кожем’яченко), «Основи флористики та фітодизайну» (керівник Олена Чала) комунального закладу «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» стали учасниками години рідної мови «Її величність – Мова» та вікторини «Найрозумніший», переглянули відеоматеріали «Цікавинки про українську мову» та «Казки та легенди про українську мову».
Щороку в День української писемності та мови тисячі українців приєднуються до Національного радіодиктанту. Цьогоріч текст для радіодиктанту написала українська перекладачка і поетеса Катерина Калитко і називається він «Дороги України». Педагоги комунального закладу «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» долучилися до написання Національного радіодиктанту та перевірили свою грамотність.