30 жовтня ліцеїсти та юннати гуртка «Біологія рослин» Місько Ангеліна й Кшевінська Оксана, що діє на базі Іванковецького ліцею і є опорним в Хмельницькому районі, успішно представляли місцевих юннатів свого гуртка і учнівський колектив ліцею на конференції Хмельницької міської ради «Проблеми поверхневих вод, заходи щодо їх покращення та збереження», організованої міським управлінням з питань екології і контролю за благоустроєм спільно з кафедрою екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету.
Юні іванковецькі природознавці й природоохоронці рідного краю презентували учасникам заходу результати їх дитячої екологічної експедиції басейном річки Південний Буг, матеріали якої здобули І місце в обласному заочному конкурсі «Збережемо річку Південний Буг» і були відзначені Дипломом його організаторів, а місцеві органи влади отримали від юних дослідників обґрунтовані рекомендації та пропозиції щодо покращення охорони та відтворення екосистеми в басейні річки. Ось їх перелік:
- Систематично проводити меліоративні роботи для забезпечення нормальних умов існування живих організмів у річці: боротьба з надмірною водною рослинністю, надмірними муловими відкладеннями, насадження лісів для поліпшення навколишньої території річки, залуження схилів і берегів, будівництво та планове обслуговування відстійників, здійснення біологічної меліорації річки (вселення рослиноїдних риб білого амура, білого товстолоба).
- Відслідковувати ефективність розмноження риб при їх штучному вселенні.
- Вести спостереження, чи всі річкові та напівпровідні риби пристосовуються до гідро-метереологічних умов та освоюють відповідні нерестові субстрати.
- Контролювати стан аерації – рівень розчиненого кисню у воді не менше 5,0мг/л, особливо в період зміни погоди, у спекотні дні.
- Для хімічної аерації вносити у водойми хімічні реагенти (перекис водню, марганцевокислий калій чи натрій, надсірчанокислий амоній).
- Застосовувати найпростіші аератори для механічної аерації річки: вертушки, драбинки, столики-аертори, барабани, дощувальні установки.
- Запобігати рясному розвитку щільних заростей повітряно-водних рослин на мілководдях (очерет, рогіз).
- Стимулювати розвиток в прибережному мілководді помірних заростей м’якої водної рослинності і чагарників.
- Запобігати великим добовим коливанням рівня води з амплітудою до 0,7-1 м.
- Охороняти та забезпечувати безперешкодний прохід на нерестовища плідників риб.
- Встановлювати різні типи нерестовищ, риф.
- Здійснювати систематичні експлуатаційні роботи з догляду за рифами, оцінювати їх технічний та функціональний стан.
- Контролювати стан нерестового субстрату.
- Систематично контролювати та підтримувати рН-середовище на оптимальному рівні 6,5-8,5.
- Застосовувати біологічні методи боротьби з погіршенням гідрохімічного режиму водойм.
Адже Південний Буг на території Хмельниччини відіграє важливу роль не лише в мальовничій природі подільського краю, а ще й своєю водою забезпечує місцевому населенню господарські потреби, розвиток рибництва і відпочинку.
Відзначення Дня Південного Бугу 22 травня щорічно привертає увагу громадськості, органів державної влади й місцевого самоврядування та спонукає їх до розуміння значення водних об’єктів для життя й існування людства та необхідності вжиття заходів для їх збереження і відтворення, про що й дбають ліцеїсти та вихованці юннатівського гуртка, який працює в ліцеї під керівництвом творчого педагога-натураліста, учителя біології Людмили Анатоліївни Кшевінської.
У рамках проведення екологічної декади юннатами й учнями Іванковецького ліцею проведено експедицію по річці, підготовлено відеозвіт обстеження, описано і охарактеризовано видовий склад флори та фауни річки на території села Олешин. Також вони виявили місця засмічення річки, організували акцію з очищення берегів річки від побутового сміття та розробили пропозиції до органів місцевої влади щодо покращення екосистеми рідного краю. Усю діяльність регулярно висвітлювали в соцмережах – Фейсбук, на інтернет-сторінці ліцею та вайбер чатах.
Вся ця інформація від іванковецьких захисників природи прозвучала під час конференції і була уважно сприйнята та гідно оцінена її учасниками.
Завдячуючи заступнику начальника управління, начальнику відділу екології управління з питань екології та контролю за благоустроєм ХМР Інні Василівній Куцкій, яка опікується юними природолюбами регіону, окрім участі в змістовній конференції, вихованці гуртка юннатів побували ще й на цікавій і змістовній навчально-пізнавальній екскурсії на виробничих об’єктах у спільному українсько-німецькому підприємстві «2 К», яке спеціалізується на виробництві безфосфатних миючих засобів.
Сподіваємося, що успішна участь іванковецьких ліцеїстів у цій конференції стане їм стимулом до продовження ними активної еколого-натуралістичної роботи та гідної зустрічі їх колективом у наступному році 100-річчя юннатівського руху в Україні.
Олена Зотова, методист ХОЦКТЕВУМ, за матеріалами сайту «Юннати Хмельниччини».