Обласна науково-просвітницька практика на базі Науково-навчального центру “Присамарський біосферний, біогеоценологічний стаціонар ім. О.Л.Бельгарда” Дніпровського національного університету ім. О.Гончара | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** до 15 грудня 2023 року - триває заявлення на Всеукраїнський конкурс «Юний селекціонер і генетик» у 2023/2024 навчальному році (заочно) *** до 15 грудня 2023 року - подання матеріалів заочних Всеукраїнських конкурсів: Конкурс внутрішнього озеленення закладів освіти «Галерея кімнатних рослин», Конкурс зовнішнього озеленення закладів освіти «Парад квітів біля школи» (заочно) *** 20 грудня 2023 року - 25 січня 2024 року триватиме заключний етап Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» (заочно) *** до 29 грудня 2023 р. - надсилання фотоматеріалів на Всеукраїнський заочний конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!» (заочно) *** до 19 січня 2024 року - триває реєстрація участі в науково-технічному конкурсі «Eкo-Техно Україна» (заочно) *** до 22 січня 2024 року - подання матеріалів на ІІ етап Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» (заочно) *** до 1 березня 2024 року - падсилання фотоматеріалів до «Панорами Всеукраїнського профільного табору оздоровлення та відпочинку «Юннат» (заочно) *** до 08 квітня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі «Гуманне ставлення до тварин» *** до 28 квітня 2024 року - подання матеріалів на проєкт «ЄНОТІК» *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Обласна науково-просвітницька практика на базі Науково-навчального центру “Присамарський біосферний, біогеоценологічний стаціонар ім. О.Л.Бельгарда” Дніпровського національного університету ім. О.Гончара

Поруч із нами є унікальні об’єкти природи. Пізнання цих природних скарбів є важливою складовою життя свідомого еколога та природолюба.

Унікальний Самарський бір розташований в серці Дніпропетровської області. Це дивовижний природний комплекс нашого регіону, рівному якому немає, мабуть, ніде в Україні. Чи бачили ви ліс посеред степу? В Самарському лісі є різноманітні фітоценотичні комплекси: пристінні та байрачні ліси, озера, фрагменти степових цілинок, саме це обумовило наявність тут багатого видового флористичного різноманіття.

27 червня 2019 року для вихованців комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (директор – Ю. Ф. Педан), учнів міських шкіл, була проведена науково-просвітницька практика на базі Самарського лісу, Науково-навчального центру “Присамарський біосферний, біогеоценологічний стаціонар ім. О.Л.Бельгарда” Дніпровського національного університету ім. О.Гончара.

Захід проводився з метою формування у дітей та учнівської молоді сучасного екологічного мислення та ґрунтовних екологічних знань, залучення їх до науково-дослідницької, експериментальної і практичної діяльності з біології та екології в рамках Програми організації літніх наукових практик та комплексних екологічних експедицій для дітей та учнівської молоді і педагогічного активу загальних середніх і позашкільних закладів освіти Дніпропетровської області “Вивчаємо заповідні території України” на 2018-2023 рр.

Базою проведення практики став науково-навчальний центр “Присамарський біосферний, біогеоценологічний стаціонар ім. О.Л.Бельгарда”, який розташований на території с. Андріївка Новомосковського району, в центрі Самарського бору.

Науково-просвітницька практика для юннатів була проведена під керівництвом кандидата біологічних наук, старшого наукового співробітника Дніпровського національного університету ім. О. Гончара – Бориса Олександровича Барановського, який ознайомив учасників з основними типами ландшафтів степової зони України, до якої відноситься і Дніпропетровська область, найпоширенішими видами флори і фауни Степового Придніпров’я.

Для учасників практик були проведені екскурсії:

  • до річки Самари в межах привододільно-балкових ландшафтів Присамар’я;
  • до пристінних лісових масивів з різноманітним природним складом дендрофлори (ясенові, пакленові, чернокленово-берестові діброви, біло акацієві насадження);
  • на степові ділянки з великим видовим різноманіттям вищої судинної флори, яка на території Присамар’я є найбагатшою за кількістю видів. Учні ознайомилися з основними поширеними, ландшафтоутворюючими видами степової флори: шавлією дібровною, молочаєм степовим, шандрою ранньою, лядвенцем рогатим, в’язелем строкатим, люцерною романською, вишнею степовою тощо.

Здивувала дітей екскурсія до ділянок степу, адже всі ми чули про ковилу, але не всі мали змогу побачити цю рослину, тим більше у природі. Учасники побачили справжній цілинний різнотравно-типчаково-ковиловий степ.

На березі р. Самара Б. О. Барановський ознайомив учасників науково-просвітницької практики з відповідним спорядженням для відбору проб води та бентосу та методикою проведення гідробіологічних досліджень.

Завершальним етапом практики стала оглядова екскурсія по території та приміщенням Присамарського біосферного, біогеоценологічного стаціонару, який був побудований в 90-роках минулого століття зусиллями педагогів та студентів з метою проведення комплексної експедиції Дніпропетровського університету (КЕДУ). Учасники відвідали музей та гербарну лабораторію, де познайомились з бінокуляром та мали змогу побачити природні об’єкти у збільшеному вигляді.

На базі стаціонару цілорічно проводиться експедиційна діяльність та польові практики для студентів природничих факультетів ДНУ та ознайомчі екскурсії для школярів.

Екскурсія на степову цілинку

Відбір гідробіологічних проб

У пристінному лісі

Розповідь Б.О.Барановського про ландшафти на базі БГЦ стаціонару

Знайомство з бінокуляром та гербарними зразками

Підготувала: Крикун Г.В.,

керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар