Герої Крут – нащадкам взірець | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 13 по 15 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців (змішана форма проведення) *** з 20 по 22 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних екологів (змішана форма проведення) *** з 27 по 29 червня 2023 року - Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій (змішана форма проведення)


Герої Крут – нащадкам взірець

Під такою назвою 30 січня 2020 року пройшла виховна година в Закарпатському обласному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді. З метою виховання у молодого покоління поваги до історичного минулого українського народу та вічна пам’ять героїчної загибелі юнаків у бою під Крутами. Це 102-га річниця героїчного бою під Крутами.

Саме з цього вислову: „Солодко і гарно вмерти за Вітчизну”, латинською мовою “Dulce et decorum est pro patria mori!” розпочав свою промову Михайло Грушевський на похоронах учасників бою під Крутами у Києві на Аскольдовій могилі 19 березня 1918 року.

Тоді до Києва привезли 18 померлих під Крутами бійців Студентського куреня, яких вдалося знайти на полі бою та ідентифікувати. Їх тіла зустріла на вокзалі процесія, яка і провела до місця урочистого поховання.

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року. Це пам’ятна, однак трагічна для України подія – 5-годинний бій між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків “Вільного козацтва”, що загалом нараховував від 400 до 800 вояків. Ця трагедія сколихнула, пробудила всю Україну. У цей день жменька юнаків у нерівному бою віддала своє життя, але відстояла честь України…

300 юнаків – цвіт тодішньої української патріотичної молоді – поклали буйні голови у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку.

На Аскольдовій могилі
Поховали їх –
Тридцять мучнів українців.
Славних, молодих…

Так, з продемонстрованої навчально-пізнавальної презентації юннати дізнались, що було під Крутами, хто були ті юні завзятці, якої вічної нагороди сподівались юнаки, вирушаючи в бій.

Також переглянули документальний відеофільм: „Захист української держави 29 січня 1918 рік”. Діти з фільму дізнались, що саме в цей січневий день в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут,  де у 1918 році відбувся нерівний бій, який на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.

Пізніше поет Павло Тичина писав: „Понад усе вони любили свій коханий край”. І саме ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей, найкращих представників українського студентства, яка стала символом героїзму молодого покоління у боротьбі за краще майбутнє.

Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща.

Вічна їм слава!

Оксана КРЕМІНЬ, завідувачка відділу організаційно-масової роботи

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар