2 червня цього року у Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка НАН України на семінар по півонії зібралося близько 150 чоловік, що кохаються на цих дивовижних і прекрасних квітах. Аматори приїхали з усіх куточків нашої держави. Польове засідання цього імпровізованого клубу провів Василь Федорович Горобець знаний в Україні селекціонер – півонієвод. Що ж цінним було для нас, юннатів, у промові Василя Федоровича! Він на прикладі півонії розкрив схему науково – дослідницької роботи по гібридизації цієї культури:
- -перш за все біологічні особливості цієї культури;
- -особливості у підборі батьківських пар, адже зустрічаються триплоїдні сорти вони стерильні і не придатні для гібридизації;
- -закономірності успадкування цінних декоративних ознак;
- -методику гібридизації: кастрації, заготівлі та зберігання пилку, безпосередньо гібридизації;
- – отримання гібридного насіння, його стратифікації та догляду за сіянцями.
І ясна річ провів екскурсію по колекційній ділянці півонії у Національного ботанічному саду імені М. М. Гришка НАН України. Вчений відзначив що перші сорти цієї чарівної квітки були виведені в Китаї понад 2 тисячі років тому. Потім селекцією займались у Франції, США та Японії. Також і у нас активно займаються цією культурою. Сам Василь Федорович вже майже пів сторіччя виводить нові сорти та гібридні форми півонії. А на сьогодні колекція нашого ботсаду нараховує понад 700 сортів та гібридних форм.
Особисто мене цікавило питання вегетативного розмноження півонії. Виявляється, що цю квітку можна не тільки живцювати, але і щепити навіть деревовидні сорти на трав’янисті. Методику щеплення півонії розкрив легендарний в Україні садівник Юрій Михайлович Іваненко.
Вважаю за доцільне і нам, юним натуралістам, зайнятися створенням колекцій різних сортів півонії, а також селекційною роботою на її прикладі. Пропонуємо переглянути також світлини з цього заходу.
Петро Мазур
завідувач науково-дослідної
лабораторії садівництва НЕНЦ