Протягом 16-19 жовтня 2019 року на Хмельниччині відбулась Міжнародна наукова конференція «VIIІ Українсько-Польські наукові діалоги» на тему «Співробітництво Україна – Європейський союз: стан, проблеми і перспективи», організаторами якої були Міністерство освіти і науки України, Хмельницький національний університет, Технологічно-Природничий університет в м. Бидгощі (Польща) за участі Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, з якими він тривалий час активно співпрацює.
Мета конференції — інтеграція і зміцнення широкомасштабного співробітництва між науковим і бізнесовим середовищами для впровадження інноваційних рішень в різних галузях, обговорення програм наукових досліджень Європейського Союзу «ГОРИЗОНТ – 2020», допомога студентам і професорсько-викладацькому складу у рамках програми «ERASMUS+», збільшення інтенсивності дій у співробітництві студентських наукових гуртків, які беруть участь у науково-дослідній співпраці та інноваційних впроваджень між окремими державами.
Розпочалась конференція в м. Кам’янці-Подільському відкриттям виставки «Енергозбереження та системи відновлювальних джерел енергії». Модераторами заходу виступили кафедра машин і апаратів, електромеханічних та енергетичних систем Хмельницького національного університету та відділ механічної інженерії Технологічно-Природничого університету в Бидгощі. На виставці було представлено інноваційне енергоекономне енергетичне, електромеханічне і електротехнічне устаткування, розроблене викладачами та студентами Хмельницького національного університету, кафедри машин і апаратів, електромеханічних та енергетичних систем ХНУ, Білостоцької політехніки (Польща), інженерами фірми «DACPOL» (Польща), ТДВ «Кам’янець-Подільський електромеханічний завод».
З вітальними словами і побажаннями плідної роботи до учасників конференції на пленарному засіданні звернулися ректор ХНУ, член-кореспондент НАПН України, професор Микола Єгорович Скиба, Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Царціньскі, директор українсько-польського центру Європейської інтеграції Хмельницького національного університету Олег Степанович Поліщук та представник Хмельницької обласної ради, її депутат і голова комісії з питань освіти і науки, декан факультету початкової освіти та філології Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, професор Інна Петрівна Ящук.
З доповідями на пленарному засіданні виступали: перший проректор ХНУ, проректор з науково-педагогічної роботи, професор Михайло Петрович Войнаренко; проректор з наукової роботи ХНУ, професор Олег Миколайович Синюк; проректор з міжнародних зав’язків ХНУ, професор Микола Антонович Йохна; заступник директора Інституту історії та архівознавства університету Миколая Коперніка в Торуні Мацей Кротофіл; доцент ХНУ Оксана Анатоліївна Миколюк; президент компанії DACPOL Адам Сітнік; завідувач кафедри автоматизованих систем та моделювання в економіці, професор Павло Михайлович Григорук; доктор Інституту високих тисків Польської академії наук Богдан Садовий; професор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського» Наталія Миколаївна Защепкіна; доктор Білостоцької політехніки (Польща) Адам Томашук; доцент ХНУ Олександр Леонідович Шпак та професор ХНУ Ольга Іванівна Гончар.
Під час конференції 17 жовтня у приміщенні міської ратуші Кам’янця-Подільського відбувся історико-краєзнавчий круглий стіл на тему «Україна та Польща: історія, досягнення та перспективи взаємодії», модераторами якого стали кафедра міжнародних відносин та туризму Хмельницького національного університету (Україна) й Інститут історії та архівознавства університету Миколая Коперніка в Торуні (Польща).
У роботі круглого столу взяли активну участь: вчений секретар Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Руслан Володимирович Йолтуховський, декан факультету початкової освіти та філології Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Інна Петрівна Ящук; заступник директора Інституту історії та архівознавства університету Миколая Коперніка в Торуні Мацей Кротофіл; декан факультету історичних наук університету Миколая Коперніка в Торуні Станіслав Рошак; доктор інституту історії та архівознавства університету Миколая Коперніка в Торуні Роберт Рибак; професор ХНУ Микола Петрович Олійник; доцент ХНУ Віталій Іванович Чорненький; професор ХНУ Юрій Сергійович Земський; доцент ХНУ Валерій Васильович Дячок; директор Хмельницького ОЕНЦУМ Василь Васильович Климчук; професор Національного лісотехнічного університету України Роман Васильович Одрехівський; доцент ХНУ Неля Володимирівна Подлевська; директор туристичної агенції «Ніка Тур Вояж», член Національної Спілки краєзнавців України Наталія Іванівна Стрельбіцька; працівник Державного архіву Хмельницької області Віталій Вікторович Галатир та інші.
Робота конференції продовжувалася в засіданнях секцій «Сучасна техніка та технології», «Енергоефективність та відновлювальна енергетика в Європі та Україні, «Україна — Європейський союз: стан, проблеми та перспективи», «Актуальні проблеми економіки та управління», «Розвиток освіти», «Сучасна техніка та технології».
Після закінчення конференції — культурна програма в ході якої учасники оглянули історичні місця міста Кам’янця-Подільського та відвідали Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця». Відповідно до представлених оргкомітету наукових статей видано Збірник матеріалів конференції, якого отримали всі її учасники.
Конференція яскраво показала напрацювання й перспективи міжнародного наукового співробітництва, потребу інтеграції і зміцнення широкомасштабного співробітництва між науковим і бізнесовим середовищами для впровадження інноваційних рішень в різних галузях, важливість реалізації програм наукових досліджень Європейського Союзу «ГОРИЗОНТ – 2020», допомоги студентам і професорсько-викладацькому складу у рамках програми ERASMUS+, необхідність збільшення інтенсивності дій у співробітництві студентських наукових гуртків і обдарованих школярів, які беруть участь у науково-дослідній співпраці в галузях техніки, історії, екології та перспективи спільних українсько-польських інноваційних наукових впроваджень.
Сьогодні польські науковці із зацікавленням відносяться до проведення спільно з Національним ЕНЦУМ, хмельницькими натуралістами й науковцями Хмельницького національного університету Всеукраїнського екологічного хакатону «Х REALITI RKOLOCICAL HACK» – 2020».
За матеріалами Хмельницького ОЕНЦУМ