Юні природоохоронці досліджували весняні явища в природі | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 24-27 січня 2023 року - фінал Всеукраїнського турніру юних хіміків імені В.В.Скопенка у 2022/2023 навчальному році, присвячений 125 річниці заснування НТУУ «КПІ імені І.Сікорського» (дистанційно, онлайн) *** до 31 січня 2023 року триває реєстрація на Всеукраїнський конкурс юних зоологів і тваринників (дистанційно) *** до 10 лютого 2023 року - триває прийом конкурсних робіт Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент Перемоги» (заочно) *** 16 лютого 2023 року - Всеукраїнська науково-практична конференція «Європейський вимір української освіти: виклики та перспективи» (змішана форма) *** 20-21 лютого 2023 року - Всеукраїнський семінар-практикум (Великий біологічний колоквіум) для голів обласних методичних об'єднань біологічного напряму з теми «Сучасні методи навчання у процесі викладання біології» (дистанційно) *** 21-24 лютого 2023 року - Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму у віковій категорії 16-23 роки *** до 03 березня 2023 року - триває прийом конкурсних робіт на конкурс есе патріотично громадянської тематики «Єднанням сильні!» (заочно) *** 28 лютого - 03 березня 2023 року - ІІ етап науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» у 2022-2023 навчальному році (очно або змішано) *** 07-10 березня 2023 року - фінал Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт–2023» та національний етап Міжнародного конкурсу комп’ютерних проєктів «INFOMATRIX-2023», присвячений 100 річниці від дня народження Віктора Глушкова (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Юні природоохоронці досліджували весняні явища в природі

15 квітня, в День екологічних знань в Україні та напередодні Всесвітнього дня Землі, педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді організували екскурсію „Весняні явища в природі” для юннатів екоцентру та дітей вимушених переселенців.

Педагоги та юннати не випадково обрали для мандрівки с. Дубриничі Ужгородського району, адже саме тут, в Дубриницькому ліцеї, викладає Катерина Шоляк, вчитель біології та хімії, кандидат біологічних наук, в минулому – активна юннатка-дослідниця ЗОЕНЦ.

Катерина Василівна радо зустріла гостей, провела цікаву екскурсію творчими лабораторіями закладу, ознайомивши дітей із природоохоронною, дослідницькою проєктною діяльністю, якою займаються учні. Педагог зазначила, що школярі беруть активну участь у прибиранні та сортуванні сміття та інших природоохоронних акціях. Також цьогоріч вони стали учасниками проєкту ZeroWasteSchoolUkraine із запровадження культури сортування відходів, реалізували екологічний проєкт «Екошкола» і обладнали міні хімічну лабораторію „EcoLab для всіх” для визначення забруднення води, ґрунту та повітря. Пані Катерина розповіла юним природоохоронцям, чому так важливо вчитися раціонально використовувати природні ресурси та берегти довкілля. Також діти ознайомилися із куточком роздільного сортування сміття, повторили правила сортування.

В шкільній хімічній лабораторії мали змогу визначити хімічний склад води, взятої попередньо з декількох джерел в Ужгороді: колодязна з приватного будинку, з крану Минайського водозабору та безпосередньо з р. Уж в межах міста. Проведені аналізи показали, що вміст хімічних елементів у колодязній та артезіанській водах в нормі, а в річковій присутні домішки органічних речовин. Отже, діти дійшли висновку – воду з перших двох джерел можна пити без ризику для здоров’я, що їх дуже втішило.

Під час екскурсії населеним пунктом діти переконалися, що місцеві жителі сортують сміття і дбають про чистоту довкілля. Але на берегах річки Уж, яка протікає селом, після весняних паводків залишаються пластикові пляшки та інше сміття, принесене з верхів’я річки. І поруч з тендітними весняними квітами можна зустріти сліди „цивілізації”.

Обравши галявину для відпочинку, юннати вчилися помічати зміни в природі, які відбуваються навесні, спостерігати за рослинним і тваринним світом, бачили негативний вплив людини на довкілля (сміття на берегах потічків, місця підпалу сухої трави з пророслими на них тендітними фіалочками тощо).

Милували око такі весняні квіти, як первоцвіт весняний, анемона дібровна, медунка лікарська, фіалка лісова, черемша, мати-й-мачуха, калюжниця і кульбаба лікарська.

Покинули місця зимівлі мурахи, що переховувалися у найглибших, тепліших місцях мурашників, розблокували входи і поралися в своїй звичній метушні, метелики і джмелі збирали нектар з весняних квітів. Отримавши листки спостережень, діти занотовували, які зміни в природі вони спостерігали під час екскурсії, які комахи, птахи, дерева, кущі і трав’янисті рослини зустрілися під час екскурсії.

І, звичайно, як справжні природолюби, не зривали рослини і не чіпали комах, а лише милувалися ними і фотографували!

Захід проведено у рамках проєкту „Відповідальність за Творіння та жінки Карпат”, що реалізується Міжрелігійним та громадянським природоохоронним форумом Східної Європи (IRCEF, керівник Александр Бокотей) у співпраці з природоохоронними підрозділами Церков за партнерської підтримки Архідієцезії Бамберга (Erzbistum Bamberg), дієцезії Вюрцбурга (Bistum Würzburg) та Реновабісу (Renovabis – Організація допомоги Східній Європі від Католицької Церкви в Німеччині).

Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ; Оксана Стрічко, методистка відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар