Проведено обласний еколого-краєзнавчий табір-експедиція “Боривітер” “Природна скарбниця Придніпров’я” на території Орільського національного природного парку Дніпропетровської області | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** 14 - 16 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з квітникарства та ландшафтного дизайну "Квітуча Україна" (очно або дистанційно) *** 15 - 30 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл» (заочно) *** 21 - 23 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» (очно) *** 22 - 24 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» (змішаний формат) *** 28 - 30 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського турніру з природничих дисциплін «NATURE» (очно) *** 03 - 20 червня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнської олімпіади випускного шкільного дослідництва (учнівських дослідницьких проєктів) (заочно) *** 11 - 27 червня 2024 року - літня кампанія в НЕНЦ у 2024 році (очно) *** 25 - 27 червня 2024 року - фінальний етап конкурсу «Ленд-арт весна – 2024» в рамках Фестивалю патріотичних дій (очно) *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 листопада 2024 року - подаються конкурсні роботи на Всеукраїнський конкурс «Дідух – оберіг українського народу» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Проведено обласний еколого-краєзнавчий табір-експедиція “Боривітер” “Природна скарбниця Придніпров’я” на території Орільського національного природного парку Дніпропетровської області

З 25 червня по 1 липня 2018 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Ю. Ф. Педан) було проведено обласний еколого-краєзнавчий табір-експедицію “Боривітер” “Природна скарбниця Придніпров’я”. Захід проводився в рамках реалізації обласної Програми організації літніх наукових практик та комплексних екологічних експедицій для дітей та учнівської молоді і педагогічного активу загальних середніх і позашкільних закладів освіти Дніпропетровської області “Вивчаємо заповідні території України” на 2018-2023 рр., з метою виявлення та підтримки обдарованих і талановитих дітей та учнівської молоді шляхом створення умов для їх творчого, інтелектуального, духовного і фізичного розвитку, оздоровлення та відпочинку, ознайомлення з основними територіями та об’єктами природно-заповідного фонду Дніпропетровської області та залучення їх до практичної природоохоронної та екологічної діяльності по вивченню, збереженню та відновленню довкілля.

Участь в роботі табору взяли участь 10 вихованців КЗО “ОЕНЦДУМ” та комунального позашкільного навчального закладу “Станція юних натуралістів” Дніпропетровської міської ради.

Учасники табору-експедиції розташувались на території Котовського навчально-реабілітаційного центру Дніпропетровської обласної ради (далі – Котовський НРЦ ДОР, директор Конюхова Н. М.) в мальовничому місці Магдалинівського району, який є одним з чотирьох базових районів для організації і розбудови майбутнього Орільського національного природного парку (далі – Орільський НПП).

Створення Орільського НПП – важливе завдання науковців, місцевої інтелігенції і небайдужих місцевих людей. Цей захід є однією з найефективніших форм організації природоохоронних територій. Молодь у цьому процесі відіграє дуже важливу роль, саме тому ці місцини були обрані для проведення табору-експедиції, поглибленого вивчення флори та фауни.

Збереження гідрологічного балансу місцевості залежить від збереження унікальних природних об’єктів, розташованих вздовж русла р. Оріль. Проведення моніторингових комплексних біоекологічних, еколого-географічних та історико-культурних досліджень ділянки басейну р. Оріль в межах Дніпропетровської області є запорукою збереження та контролю за змінами на даних територіях. Ці дослідження проводились видатними науковцями Дніпропетровщини і сприяють формуванню національної екомережі, роблять можливим розвиток сталих форм туризму, рекреації та еколого-просвітніх заходів, збереження історико-культурної спадщини з перспективою формування в басейні р. Оріль екологічно збалансованого регіону.

Річка Оріль з її заплавними озерами та лісами, лиманами, луками, байрачними дібровами, борами, березо-осиковими гаями, вільшаниками, піщаними, галофільними і чорноземними степами – потребує охорони. Ці унікальні території стали об’єктом вивчення і дослідження учасниками табору-експедиції “Боривітер” під науковим керівництвом одного із засновників Орільського НПП, кандидата біологічних наук, доцента Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара Манюка Вадима Володимировича.

Діти та керівники досліджували природу в рамках змістовних авто пішохідних екскурсій:

  • “Ковпаківські музеї – Півень на межі трьох областей – Ковпаківські лимани – Цар – верба” (музей О. Бондаренка-Освієнків, музей О. Нем’ятого – Кропиви, півень над річкою Оріль, цар – верба);
  • “Козачий лиман – Урочище Стінка – Нехворощанський кар’єр” (Козачий лиман, урочище Стінка, Тарасова гора, Нехворощанський кар’єр, краєвиди річки Оріль під горою);
  • “Шагарівський ліс” (цілюща криниця, бір, вирубки, березові гаї, липові гаї, річка Оріль, Бабине коліно, заплавний ліс);
  • “Лебединка – Государеві лимани – Вовча Яма” (соснова лісосмуга на краю древньої тераси, багата псамофільна степова та лучна флора, Орільська долина, лиман “Лебединка”, лучно – дібровний комплекс біля Государевих Лук, оглядовий майданчик на краю заплавної улоговини “Орільські плавні”, заплавні болота, діброви, протоки, вихід до річки (брід або Вовча яма), вид на Ряський косогір);
  • “Село Котовка та його околиці” (село Котовка, сільський музей, Котовський лиман, лісництво).

Під час проведення екскурсій учасники знайомились з представниками місцевої флори, збирали гербарій, спостерігали за тваринами та птахами, віднаходили сліди їх життєдіяльності, вслухались у звуки природи.

Щоденно після пізнавальної екскурсії в дружньому колі відбувалося її обговорення, учасники “Боривітру” працювали зі щоденниками спостережень, гербарними зразками, визначниками флори та фауни. Справжнім подарунком від наукового керівника табору-експедиції стала можливість для всіх його учасників попрацювати з бінокулярним мікроскопом, і більш детально роздивитися зібраний природний матеріал.

Чудовим доповненням до змістовних екскурсій став приїзд ентомолога Бригадиренка Віктора Васильовича, кандидата біологічних наук, доцента Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара, якій допоміг усім учасникам поринути у світ комах, обстеживши дерева та кущі діти віднайшли багато цікавинок і зрозуміли що кожна рослина – то цілий світ.

Був у таборі ще один гість – орнітолог – Чегорка Петро Тимофійович, голова Дніпропетровського обласного відділення Українського товариства охорони птахів. Він розповів учасникам про птахів рідного краю, пояснив, як їх слухати і розрізняти, як правильно спостерігати. Юннати з цікавістю дивились у біноклі та намагались впізнати різноманітних та невідомих раніше птахів.

Щодня після тривалих авто-пішохідних екскурсій учасники відпочивали на Котовському лимані, вивчали тваринний та рослинний світ, брали участь у вікторинах та творчих конкурсах.

Після вечері для дітей проводилися спортивні вправи, змагання та ігри у шахи, бадмінтон, волейбол.

Кожен учасник привезе додому чудові спогади, фото та паперові звіти (щоденники), збагативши свої знання про природу рідного краю та практичні навички по дослідженню природи.

Такі виїзні заходи дають надію і сподівання на те, що невдовзі сумісними зусиллями педагогів, науковців, громадськості нарешті буде створено Орільський національний природний парк, який стане невід’ємною вагомою частиною територій та об’єктів природно-заповідного фонду Степового Подніпров’я.

Відпочинок на Котовському лимані. Дослідження продовжуються.

Заплавний ліс. Про особливості флори розповідає Манюк В.В.

Збір гербарію

Ковпаківський музей-садиба О.Бондаренка

Комах побачити не так просто

Лебединські луки. Після збору гербарію. Втомлені але задоволені

Лекція орнітолога Чегорки П.Т. Демонстрація сучасних засобів спостереження за тваринами

Музей села Котовка

Робота з бінокуляром

Робота з визначниками

Робота над щоденниками

Розповідь орнітолога Бригадиренко В.В. Цілий світ на кожній рослині

Учасники експедиції на сходах маєтку графа АлєксєєваІсторія поруч із нами

Цар – верба. Доторкнутися до легенди

Підготували:

керівники гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”

Крикун Галина Віталіївна

та

Кривуля Ірина Григорівна

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар