Дніпропетровська обласна еколого-краєзнавча експедиція до біосферного заповідника “Асканія-Нова” | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 24-27 січня 2023 року - фінал Всеукраїнського турніру юних хіміків імені В.В.Скопенка у 2022/2023 навчальному році, присвячений 125 річниці заснування НТУУ «КПІ імені І.Сікорського» (дистанційно, онлайн) *** до 31 січня 2023 року триває реєстрація на Всеукраїнський конкурс юних зоологів і тваринників (дистанційно) *** до 10 лютого 2023 року - триває прийом конкурсних робіт Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент Перемоги» (заочно) *** 16 лютого 2023 року - Всеукраїнська науково-практична конференція «Європейський вимір української освіти: виклики та перспективи» (змішана форма) *** 20-21 лютого 2023 року - Всеукраїнський семінар-практикум (Великий біологічний колоквіум) для голів обласних методичних об'єднань біологічного напряму з теми «Сучасні методи навчання у процесі викладання біології» (дистанційно) *** 21-24 лютого 2023 року - Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму у віковій категорії 16-23 роки *** до 03 березня 2023 року - триває прийом конкурсних робіт на конкурс есе патріотично громадянської тематики «Єднанням сильні!» (заочно) *** 28 лютого - 03 березня 2023 року - ІІ етап науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» у 2022-2023 навчальному році (очно або змішано) *** 07-10 березня 2023 року - фінал Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт–2023» та національний етап Міжнародного конкурсу комп’ютерних проєктів «INFOMATRIX-2023», присвячений 100 річниці від дня народження Віктора Глушкова (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Дніпропетровська обласна еколого-краєзнавча експедиція до біосферного заповідника “Асканія-Нова”

На теренах України є безліч унікальних природних територій, які мають велику наукову, культурно-пізнавальну та практичну цінність. Одним з них є цілинний степ “Асканія-Нова” – єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, якого ніколи не торкався плуг.

Серед заповідних об’єктів України біосферний заповідник “Асканія-Нова” посідає особливе місце, адже історія заповідання його території нараховує близько 110 років. Так, багатий землевласник Фрідріх Фальц-Фейн у 1898 році у своєму родовому маєтку за власною ініціативою першим у світі вилучив з господарського використання ділянку своїх угідь, яка стала ядром теперішнього найбільшого в Європі (11054 га) заповідного типчаково-ковилового степу.

Саме сюди, у серце Херсонської області, з 11 по 13 вересня поточного року приїхали учасники Дніпропетровської обласної еколого-краєзнавчої експедиції “Вивчаємо заповідні території України”, щоб власними очима побачити це природне диво – біосферний заповідник “Асканія-Нова”, який включено до Міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО і є одним з 7 природних чудес України, що входить в сотню найбільш відомих заповідних територій планети.

Організатором проведення заходу став комунальний заклад освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Ю. Ф. Педан).

Експедиція об’єднала вихованців закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного профілю з мм. Дніпро, Кам’янське, Кривий Ріг та Царичанського району (філії “Шафран” КЗО “ОЕНЦДУМ”).

Площа заповідника складає 33 тисячі гектарів, третина з яких – абсолютно заповідна степова зона, незаймана територія, якої ніколи не торкався плуг. Тутешня екосистема є недоторканною вже мільйони років. Цікаво було побачити унікальні ділянки цілинного степу на власні очі. Приємно, що це єдина подібна ділянка степу не тільки в Україні, але й у всій Європі, адже одного разу розкопаний степ не відновлюється ніколи.

Заповідник утримує близько 800 різновидів диких копитних та гібридних форм свиней, оленів, коней Пржевальського, бізонів, антилоп, баранів, зебр, биків, верблюдів, лам, віслюків куланів, шотландських поні. З деякими з них учасники експедиції познайомилися особисто під час сафарі на автомобілях. Враження від близького спілкування із зебрами, гаялами, антилопою канна, поні важко передати словами.

Багато позитивних вражень учасники експедиції отримали під час екскурсії по зоопарку заповідника, де мали змогу ознайомитися з різними видами тварин і птахів. Асканійський зоопарк відомий значними успіхами в розмноженні цінних та рідкісних видів диких копитних і птахів у неволі, гібридизації та одомашнення їх. У ньому зібрана унікальна колекція диких тварин, привезених з різних зоогеографічних областей земної кулі. Найбільше в Асканії-Новій копитних – антилоп, зебр, оленів, бізонів, зубробізонів, зубрів, коней Пржевальського та інших, і птахів – лебедів, фазанів, африканських страусів, південноамериканських нанду і австралійських ему, які тут акліматизуються та одомашнюються.

Особливим місцем Асканії-Нова є орнітологічний парк. Тут налічується більш ніж 60 видів птахів і пернатих. Серед них лебеді, качки, фламінго, павичі, журавлі, степові орли, грифи, папуги.

Неподалік заповідника розкинувся мальовничий дендропарк, який як своєрідний оазис відрізняється від дикого степу. Тут представлені дерева та кущі усіх кліматичних зон Землі. До дендропарку належать старий ботанічний парк, лісостепова зона з дібровами та новий парк. Під нього відведена територія у 170 гектарів, де зростають понад 1000 чагарників та дерев. По всій території прокладена складна система зрошення, кожне дерево живить артезіанська вода. У парку близько 150 видів дерев і чагарників, серед яких гостролистий клен, кримська сосна, пірамідальний і колоновидний дуби, ялівець, в’яз, ялина, ясен, біла акація, плакучі верби. В центрі композиції парку знаходиться мальовничий ставок, у якому плавають качки, лебеді та інші водоплавні птахи. Краєвиди саду підсилені павільйоном Грот, де колись знімали стару кінострічку “Діти капітана Гранта”. Туристичними стежками у супроводі екскурсовода учасники експедиції залюбки прогулялися тінистими алеями під кронами вікових дерев.

Експедиція в заповідник Асканія-Нова нікого не залишила байдужим. Кожен з її учасників не тільки особисто побачив рідкісних тварин, які вільно переміщаються по його території, відвідав унікальний дендрологічний парк, але й відчув велич неораних степів, змішання ароматів степу, сонця і вітру, які притаманні тільки цьому прекрасному куточку нашої рідної України.

Неозорi степи Асканiї

Понi сподобалася наша команда

Антилопи канна

Учасники експедицiї бiля входу в дендропарк

Екскурсiя по дендропарку

Поряд з артефактами давнiх часів

Бiля пам’ятника засновнику заповiдника Ф.Фальц-Фейну

 

І.О. Майборода,

заступник директора

КЗО “ОЕНЦДУМ”

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар