МОДЕРНІЗАЦІЯ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ЕКОЛОГО-БІОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ: У ДІАЛОЗІ З ВИДАТНИМ УКРАЇНСЬКИМ ПЕДАГОГОМ | Національний еколого-натуралістичний центр *** Триває набір учнівської молоді різного віку у гуртки на 2020/2021 н.р., які працюють в Національному еколого-натуралістичному центрі. Зареєструватись можна онлайн (рубрика "Робота гуртків" головного меню) на сайті Центру *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста»*** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** Триває Всеукраїнська ювілейна естафета «Стежками юннатівського руху» *** з 21 серпня - Дистанційний курс «Математика в Природі» для позашкільної освіти *** з 26 серпня в онлайн-режимі Дистанційний курс «Природничий лекторій» *** 03-05 листопада 2020 року відбудеться фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» *** 03-13 листопада 2020 року - Науково-технічний конкурс «Еко-Техно Україна 2021» *** 05-08 листопада 2020 року буде проведено ІІІ етап конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України *** 07-09 листопада 2020 року відбудеться Всеукраїнська ювілейна естафета "Стежками юннатівського руху" в НЕНЦ *** до 15 листопада 2020 року подання робіт на Всеукраїнський художній конкурс «Календар GLOBE 2021» (заочно) *** 16-27 листопада 2020 - Декада юннатівського вогника, присвячена 95-річчю юннатівського руху в Україні *** 18-20 листопада 2020 - Всеукраїнський біологічний форум учнівської та студентської молоді «Дотик природи» *** 2-3 грудня 2020 року - ІІ етап Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої і позашкільної освіти *** 16-17 грудня 2020 року - ІІ етап Всеукраїнського фестивалю «Скарбниця народної духовності» (тема заходу – «Українська паляниця») ***


МОДЕРНІЗАЦІЯ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ЕКОЛОГО-БІОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ: У ДІАЛОЗІ З ВИДАТНИМ УКРАЇНСЬКИМ ПЕДАГОГОМ

28 вересня 2018 року виповнюється 100 років від дня народження Василя Олександровича Сухомлинського (1918-1970), українського педагога, члена-кореспондента АПН РРФСР і АПН СРСР, заслуженого вчителя України, Героя Соціалістичної Праці, директора Павлиської середньої школи Кіровоградської області.

Василь Сухомлинський  є автором 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок для дітей. Твори автора перекладені понад 50 мовами світу.

Розроблена В.О. Сухомлинським педагогічна система збагатила педагогічну науку новаторськими ідеями й положеннями, значно розширила теорію та освітню практику і заслуговує сьогодні на нове осмислення.

Актуальними нині є ідеї В.О. Сухомлинського про вдосконалення освітнього процесу в початковій школі, де триває перехід на нову структуру і зміст навчання відповідно до Концепції Нової української школи.

Особливо актуальними є ідеї педагога-новатора в умовах  розвитку та модернізації позашкільної освіти на принципах компетентнісного підходу, доступності, орієнтації на потреби та запити здобувачів та їхніх батьків.

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді системно впроваджує провідні ідеї педагогічної антропології Сухомлинського в педагогічну практику. На засадах компетентнісного підходу в екологічній освіті у Центрі створена освітня платформа «Школа в природі». Ефективність реалізації теоретико-прикладної моделі уроку мислення в  «Школі в природі» забезпечується переходом від вузької спеціалізації навчальних предметів до більш високого рівня інтеграції і систематизації знань.

З метою реалізації цілей освіти в інтересах збалансованого розвитку Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді організовує масові екологічні заходи з школярами та молоддю: Всеукраїнський конкурс молодіжних проектів з енергоефективності “Енергія і середовище; Всеукраїнський конкурс «До чистих джерел», збір учасників екологічних експедицій, походів, польових практик; Всеукраїнський конкурс «Земля – наш спільний дім»; Всеукраїнський юнацький фестиваль «В об’єктиві натураліста». Проводить заочні заходи: Міжнародний конкурс «Збереження народних традицій»; Міжнародний еколого-валеологічний конкурс (Польща); Всеукраїнський конкурс «Вчимося заповідувати»; Всеукраїнський конкурс «Біощит», Всеукраїнський юннатівський природоохоронний рух «Зелена естафета» тощо. Напрацьовано багаторічний досвід роботи Всеукраїнського наукового екологічно-природничого комплексу «Екологос».

В.О. Сухомлинський розробляв продуктивні шляхи поєднання фізичної і розумової праці школярів на основі дослідницької, пошукової діяльності, прерогативи освоєння учнями засобів пізнання над власне знаннями. Специфічним було трактування Сухомлинським сільськогосподарської праці як основного засобу розвитку особистості, а не тільки шляху підготовки учнів до оволодіння професією. У його роботах і практичній діяльності домінувала настанова на переживання школярами радості безкорисливої творчої праці і естетична спрямованість форм і методів виробництв, діяльності.

У Павлиській школі  були створені умови для творчої праці і проведення дослідницької роботи: сад площею два гектари, дві теплиці (для квіткових та овочевих рослин та для цитрусових – лимонарій), кролеферма, пасіка, дендрарій).

У школі організовані предметні гуртки (літературні, технічні, сільськогосподарські тощо).

В. О. Сухомлинський писав: «Гуртки – важлива форма виховання підлітків. Цінність гурткової роботи полягає в тому, що кожен може протягом тривалого часу випробувати свої здібності, задатки, пробувати в конкретній справі свої схильності, знайти улюблену роботу. Без гуртків, в яких вирує допитлива думка, не можна уявити ні інтелектуального, ні емоційно-естетичного виховання».

У НЕНЦ створені умови для здобуття якісної освіти, розвитку творчого потенціалу вихованців. Освітній процес відбувається в дендрологічному парку місцевого значення «Юннатівський», декоративно-квітковому комплексі «Зимовий сад», аквакомплексі, Народному музеї хліба, Школі народних ремесел, на тваринницькій фермі, метеорологічному майданчику, навчально-дослідних земельних ділянках. Це дає змогу організувати дослідницьку роботу за науково-методичної підтримки галузевих інститутів НАН України та НААН України, залучити учнівську молодь до участі в конкурсах дослідницького характеру: Всеукраїнського конкурсу юних генетиків і селекціонерів, Всеукраїнського конкурсу юних зоологів і тваринників, Всеукраїнського зльоту юних дослідників-природознавців, Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти, Всеукраїнського зльоту трудових аграрних об’єднань, трансформувати гуртки закладу в «центри творчої праці і повноцінного інтелектуального життя».

У цьому році Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді долучився до творчого відзначення 100-річчя від дня народження славетного українського педагога Василя Сухомлинського. Організована тематична виставка у бібліотеці Центру,  подорож до світу маленьких казок В. О. Сухомлинського; огляд літератури «Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського».

Традиційно наприкінці вересня відбудуться педагогічні читання – своєрідний діалог педагогів центрів еколого-натуралістичної творчості з видатним українським педагогом В.О.Сухомлинським.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар