Чеські дослідники знайшли докази того, що собаки можуть відчувати слабке магнітне поле Землі і переміщатися відповідно до нього. Як саме вони це роблять і в якій мірі до сих пір неясно, але здається, що магніторецепція дійсно існує у собак, як і у багатьох інших тварин, включаючи птахів. Цей прихований талант в наших чотириногих друзів давно підозрювали, але ніколи він не піддавався такому суворому випробуванню.
«Я дійсно вражена цими даними», — сказала біолог Кетрін Ломанн, яка вивчає магніторецепцію у птахів і черепах і яка не брала участі в дослідженні. Під час полювання деякі собаки просто рухаються, використовуючи запахи, тобто займаються відстеженням, але іноді повертаються до своєї вихідної точки після абсолютно нового маршруту. Цю здатність дослідники назвали «розвідкою».
Це цікава здатність, але до сих пір те, як тварини орієнтуються і як це пов’язано з магнітними полями, вивчалося у інших видів набагато більш докладно, ніж у собак. Ізолювати одне почуття під час тестування собаки складно, але дослідники з Чехії придумали оригінальний спосіб. Використовуючи дані GPS і відеозаписи на екшн-камерах, вони спостерігали, як 27 мисливських собак з десяти порід проводили «самонавідні» пошуки в 62 різних лісових місцевостях. З 2014 по 2017 роки собаки виконали понад 600 пошуків, після яких повернулися до своїх господарів.
Аналізуючи тільки «розвідувальні» події, автори виявили, що собаки, які шукали тварину по запаху, почали повертатися до свого власника приблизно з 20-метрової відстані вздовж осі північ-південь, незалежно від того, де стояв їхній власник. Автори назвали це «бігом по компасу», і вони підозрюють, що для собак це спосіб перевірити свої магнітні датчики. У досліджених випадках ліс був невідомий собакам, запахів не було. Також не було вітру, який несе запахи від людини до собаки, і густе листя приховувало сонце. З іншого боку, магнітне поле Землі є «універсальною» системою відліку, яка не слабшає. Беручи до уваги всі ці змінні, автори стверджують, що мисливські собаки дійсно використовують магніторецепцію, щоб знайти дорогу до свого власника. Щоб робити остаточні висновки, необхідні подальші дослідження з більшою вибіркою і строгим контролем. Можливо комусь з юних господарів чотирилапих вдасться перевірити цей факт?
Джерело: https://nv.ua/ukr/techno/popscience/yak-sobaki-znahodyat-shlyah-50101535.html