
Цьогоріч, як і в минулі роки, п’ятикласники Голосківського ліцею Меджибізької селищної ради Хмельницької області, як заключний етап посвяти в юні натуралісти, на початку зими розвішали годівниці у шкільному парку для зимуючих птахів. Частина годівниць виготовлена ними власноруч, а частина – старшокласниками у попередні роки. Ентузіаст і організатор цієї справи їх учитель Володимир Олександрович Новак – відомий подільський орнітолог.
В.О.Новак – Відмінник освіти України, педагог-новатор та ентузіаст юннатівського руху у рідному краї, незмінний керівник Подільського орнітологічного клубу «AVES» і гуртків юннатів від Хмельницького ОЕНЦУМ, що діють під його керівництвом на базі Голосківського ліцею (донедавна ЗОШ І-ІІІ ступенів) ще з початку далеких 90-х років і постійно отримували й отримують нині потужну підтримку та сприяння дирекції цього закладу освіти й педколективу (директор – Микола Петрович Шкляр).
Як правило, діти розвішують годівниці тоді, коли холодає і землю вкриває перший сніг.
В нинішньому ж році, не дочікуючись настання зимових холодів і снігів, юні природолюби Голоскова, як завжди, розпочали зимову підгодівлю своїх пернатих друзів на годівницях.
Дослідження птахів на годівницях є однією з ланок щорічного моніторингу юннатами зимуючих птахів села Голосків та його околиць. Отримані результати вони використають для написання своїх дитячих науково-дослідницьких робіт, які виконуються ними під керівництвом Володимира Олександровича.
Спостерігаючи за міграцією птахів, вони помітили, що вже у перший день зими до годівниць прилетіли синиці великі, синиці блакитні, повзики і горобці польові.
Складений ними загальний список птахів, що годувались на годівницях у селі в попередні роки, включає 22 види. В холодні зими видів буває й більше, у теплі – менше.
Юні орнітологи та їх досвідчений керівник вважають, що на значне різноманіття зимуючих у Голоскові птахів цьогоріч надіятись не доводиться, але полегшити життя тим, що вже є, теж не завадить і зволікати з цим не слід.
Саме тому вони не лише спостерігають за пташиним світом і досліджують його, а з настанням холодів, як завжди, ще з більшою увагою і турботою ретельно піклуються про своїх пернатих друзів, допомагаючи їм пережити скрутний для них зимовий сезон.
Олена Зотова, методист Хмельницького ОЕНЦУМ