Операція «Береза» у комунальному закладі «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** серпень-вересень 2022 року - фінал Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт» у 2021-2022 навчальному році (дистанційно) *** 3-5 жовтня 2022 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну (про форму проведення фіналу буде додаткове повідомлення) *** 4-6 жовтня 2022 року - Всеукраїнський зліт учнівських лісництв (онлайн) *** 10-12 жовтня 2022 року - Всеукраїнський дитячий фестиваль “Україна – сад” *** 17-24 жовтня 2022 року - Курси підвищення кваліфікації для заступників директорів закладів позашкільної освіти (змішана форма) *** 18-20 жовтня 2022 року - Всеукраїнська виставка досягнень юних натуралістів «Виставковий павільйон НЕНЦ» *** 18-20 жовтня 2022 року - ІІ етап Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об'єднань *** 18-20 жовтня 2022 року - Всеукраїнський родинний конкурс «Український коровай» *** 01-04 листопада 2022 року - осіння сесія Природничої школи учнівської молоді у 2022/2023 навчальному році *** 08-10 листопада 2022 року - фінал Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи» *** до 15 листопада 2022 року - подання робіт на Всеукраїнський художній конкурс «Календар GLOBE 2023»(заочно) *** 23-24 листопада 2022 року - Всеукраїнський форум учнівської молоді «Кращі практики природознавців» *** до 30 листопада 2022 року триває Всеукраїнська акція «День юного натураліста» (заочно) *** до 30 листопада 2022 року триває Науково-освітній проєкт: «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» (заочно) *** до 1 грудня 2022 року триває надсилання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Ліси для нащадків» (заочно) *** 06-09 грудня 2022 року - фінал Всеукраїнського екологічного хакатону «X REALITY ECOLOGICAL HACK» (Eco-Hackathon) у 2022 році (онлайн) *** до 15 грудня 2022 року триває І етап Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» у 2022/2023 навчальному році (заочно) *** 14-16 грудня 2022 року - Всеукраїнський конкурс «Земля – наш спільний дім» (очно) *** до 20 січня 2023 року триває І етап науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» у 2022-2023 навчальному році (заочно) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) ***


Операція «Береза» у комунальному закладі «Чернігівська обласна станція юних натуралістів»

Кінець березня-середина квітня – час для збирання березового соку. Він дуже корисний для нашого організму – зміцнює імунну систему, підвищує стійкість організму до впливу інфекцій і вірусів. Але необхідно дотримуватися правил підсочування берез, дбайливо та з повагою ставитися до дерева, яке поділилося своїм соком, адже інакше воно може загинути.

Тож з метою охорони білокорих красунь, проведення інформаційно-просвітницької діяльності щодо правил їх підсочування, пропаганди збереження лісових масивів, здобувачі освіти гуртків комунального закладу «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» активно долучилися до природоохоронної операції «Береза».

Беручи участь в операції вихованці гуртків «Юні валеологи» (керівник Тетяна Корень) та «Юні друзі природи» (керівник Ніна Солодка) ознайомилися із правилами підсочки берез, взяли участь у екологічній вікторині «Природа – наш дім», намалювали малюнки та оформили плакати «Правила правильного збору березового соку», «Пам’ятка про користь березового соку»; приймаючи участь у майстер-класі виготовили берізки із бісеру та декоративного дроту.
Правила збору березового соку

Найліпше збирати березовий від початку весни до середини квітня, коли на деревах починає розпускатися листя. Як правило, за добу з одного дерева можна отримати майже 2-3 літри соку.

Аби правильно підсочити дерево, потрібно зробити отвір (засвердлити) діаметром 1,5 сантиметри та глибиною до 5 сантиметрів. Отвір має знаходитися на висоті 30-40 сантиметрів від землі. Кількість отворів залежить від діаметра дерева. Так, на дереві діаметром 20-26 см можна зробити один отвір, 24-30 см – 2 отвори, 32-36 см – 3 отвори, 34-42 см – 4 отвори, 44 і більше сантиметрів – 5 отворів.
Березовий сік містить майже 2 відсотків цукру, тому має солодкуватий смак. Крім того, він чудово освіжає. Сік берези можна пити в чистому вигляді, або виготовляти різні напої на його основі, наприклад, березовий сироп, вино або фруктові напої. Дуже поширений березовий квас. Для його приготування до свіжозібраного соку додають лимонну цедру, родзинки і цукор. Через кілька днів у щільно закритій пляшці утворюється сильногазований напій із кислуватим присмаком. Це і є березовий квас.

Березовий сік має дуже багатий склад. У першу чергу, йдеться про такі важливі елементи, як вуглеводи, натрій, кальцій, калій, залізо, кремній, мідь, алюміній, титан, кальцій, нікель і магній. Крім цього, березовий сік містить вітаміни, органічні кислоти, фітонциди і сапоніни, а також дубильні речовини, ефірні масла й  інші біологічно активні речовини.

Відомо, що березовий сік стимулює обмін речовин і сприяє виведенню токсинів із організму.

Цей напій варто вживати при захворюваннях органів дихальної системи, кашлі, бронхітах, порушення функцій печінки та частих головних болях.

Дуже корисний сік берези для людей, які страждають на артрит, радикуліт, ревматизм або подагру.

Також березовий сік поліпшує роботу шлунка. Його рекомендують вживати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Доведено, що березовий сік впливає на процес розщеплення каменів у нирках і сечовому міхурі.

Широко відомо його загальнозміцнюючу, сечогінну, глистогінну й протипухлинну дію.

Також сік сприяє загоєнню ран і виразок.

Існують способи зовнішнього застосування березового соку. Так, наприклад, аби вилікуватись від лупи, а також аби волосся гарно росло і було міцне, допомагає миття голови соком берези.

Дуже корисний сік і для шкіри, оскільки він добре очищує і зволожує її. Для боротьби з вугревою висипкою, пігментними плямами або екземою також рекомендуються протирання березовим соком.

Але пошкоджене дерево не можна залишати просто так. Після того, як воно віддало свій сік, воно позбавлене частини своїх життєвих сил, може захворіти і загинути. Щоб цього не сталося, потрібно після збору ретельно замазати отвір у березі воском, мохом або закрити його пробкою. А зібраний сік зберігають в холодному місці, не більше ніж дві доби. Потім він починає мутніти і киснути, всі його властивості випаровуються – він стає непридатним до вживання. Тому сік із білокорої краще одразу консервувати. Бережіть себе та природу!

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар