Операція «Береза» у комунальному закладі «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** до 31 січня 2023 року триває реєстрація на Всеукраїнський конкурс юних зоологів і тваринників (дистанційно) *** до 10 лютого 2023 року - триває прийом конкурсних робіт Всеукраїнського бліц-конкурсу «Український орнамент Перемоги» (заочно) *** 16 лютого 2023 року - Всеукраїнська науково-практична конференція «Європейський вимір української освіти: виклики та перспективи» (змішана форма) *** 20-21 лютого 2023 року - Всеукраїнський семінар-практикум (Великий біологічний колоквіум) для голів обласних методичних об'єднань біологічного напряму з теми «Сучасні методи навчання у процесі викладання біології» (дистанційно) *** 21-24 лютого 2023 року - Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму у віковій категорії 16-23 роки *** до 03 березня 2023 року - триває прийом конкурсних робіт на конкурс есе патріотично громадянської тематики «Єднанням сильні!» (заочно) *** 28 лютого - 03 березня 2023 року - ІІ етап науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» у 2022-2023 навчальному році (очно або змішано) *** 07-10 березня 2023 року - фінал Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт–2023» та національний етап Міжнародного конкурсу комп’ютерних проєктів «INFOMATRIX-2023», присвячений 100 річниці від дня народження Віктора Глушкова (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Операція «Береза» у комунальному закладі «Чернігівська обласна станція юних натуралістів»

Кінець березня-середина квітня – час для збирання березового соку. Він дуже корисний для нашого організму – зміцнює імунну систему, підвищує стійкість організму до впливу інфекцій і вірусів. Але необхідно дотримуватися правил підсочування берез, дбайливо та з повагою ставитися до дерева, яке поділилося своїм соком, адже інакше воно може загинути.

Тож з метою охорони білокорих красунь, проведення інформаційно-просвітницької діяльності щодо правил їх підсочування, пропаганди збереження лісових масивів, здобувачі освіти гуртків комунального закладу «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» активно долучилися до природоохоронної операції «Береза».

Беручи участь в операції вихованці гуртків «Юні валеологи» (керівник Тетяна Корень) та «Юні друзі природи» (керівник Ніна Солодка) ознайомилися із правилами підсочки берез, взяли участь у екологічній вікторині «Природа – наш дім», намалювали малюнки та оформили плакати «Правила правильного збору березового соку», «Пам’ятка про користь березового соку»; приймаючи участь у майстер-класі виготовили берізки із бісеру та декоративного дроту.
Правила збору березового соку

Найліпше збирати березовий від початку весни до середини квітня, коли на деревах починає розпускатися листя. Як правило, за добу з одного дерева можна отримати майже 2-3 літри соку.

Аби правильно підсочити дерево, потрібно зробити отвір (засвердлити) діаметром 1,5 сантиметри та глибиною до 5 сантиметрів. Отвір має знаходитися на висоті 30-40 сантиметрів від землі. Кількість отворів залежить від діаметра дерева. Так, на дереві діаметром 20-26 см можна зробити один отвір, 24-30 см – 2 отвори, 32-36 см – 3 отвори, 34-42 см – 4 отвори, 44 і більше сантиметрів – 5 отворів.
Березовий сік містить майже 2 відсотків цукру, тому має солодкуватий смак. Крім того, він чудово освіжає. Сік берези можна пити в чистому вигляді, або виготовляти різні напої на його основі, наприклад, березовий сироп, вино або фруктові напої. Дуже поширений березовий квас. Для його приготування до свіжозібраного соку додають лимонну цедру, родзинки і цукор. Через кілька днів у щільно закритій пляшці утворюється сильногазований напій із кислуватим присмаком. Це і є березовий квас.

Березовий сік має дуже багатий склад. У першу чергу, йдеться про такі важливі елементи, як вуглеводи, натрій, кальцій, калій, залізо, кремній, мідь, алюміній, титан, кальцій, нікель і магній. Крім цього, березовий сік містить вітаміни, органічні кислоти, фітонциди і сапоніни, а також дубильні речовини, ефірні масла й  інші біологічно активні речовини.

Відомо, що березовий сік стимулює обмін речовин і сприяє виведенню токсинів із організму.

Цей напій варто вживати при захворюваннях органів дихальної системи, кашлі, бронхітах, порушення функцій печінки та частих головних болях.

Дуже корисний сік берези для людей, які страждають на артрит, радикуліт, ревматизм або подагру.

Також березовий сік поліпшує роботу шлунка. Його рекомендують вживати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Доведено, що березовий сік впливає на процес розщеплення каменів у нирках і сечовому міхурі.

Широко відомо його загальнозміцнюючу, сечогінну, глистогінну й протипухлинну дію.

Також сік сприяє загоєнню ран і виразок.

Існують способи зовнішнього застосування березового соку. Так, наприклад, аби вилікуватись від лупи, а також аби волосся гарно росло і було міцне, допомагає миття голови соком берези.

Дуже корисний сік і для шкіри, оскільки він добре очищує і зволожує її. Для боротьби з вугревою висипкою, пігментними плямами або екземою також рекомендуються протирання березовим соком.

Але пошкоджене дерево не можна залишати просто так. Після того, як воно віддало свій сік, воно позбавлене частини своїх життєвих сил, може захворіти і загинути. Щоб цього не сталося, потрібно після збору ретельно замазати отвір у березі воском, мохом або закрити його пробкою. А зібраний сік зберігають в холодному місці, не більше ніж дві доби. Потім він починає мутніти і киснути, всі його властивості випаровуються – він стає непридатним до вживання. Тому сік із білокорої краще одразу консервувати. Бережіть себе та природу!

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар