Вихованцям НЕНЦ під час профілактичних запобіжних заходів захворюваності на грип та ГРВІ | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Вихованцям НЕНЦ під час профілактичних запобіжних заходів захворюваності на грип та ГРВІ

Гурток: “Орнітологія”

Тема: Спостереження за птахами в зимку біля годівниць

Керівник: Онанко Максим Юрійович

Мета: За час спостережень дослідити видовий склад зимуючих птахів у місті Києві, динаміку у зміні поведінки та видового складу орнітофауни при зміні кормів.

Спостереження за птахами

Спостерігати за птахами в годівниці дуже цікаво. Для спостереження можна використовувати бінокль, та слід врахувати, що птахи – надзвичайно рухомі створіння і швидко перелітають з місця на місце, тому вони можуть швидко зникнути з поля зору. Також можна спостерігати за птахами, повільно наблизившись до годівниці на відстань, яка дозволить роздивитись птахів. Не слід робити різких рухів, розмовляти надто голосно, щоб не відлякувати птахів. Якщо годівниця розміщена на підвіконні, то буде зручно спостерігати з вікна, при цьому можна залишатись у теплому приміщенні і бути не поміченим пташками. Для визначення видів можна скористатися визначником птахів або описом птахів на нашому сайті. Для запису спостережень варто завести зошит для ведення спостережень, у якому робити докладні або короткі записи, які повинні бути точними і своєчасними. У зошит для спостережень слід заносити дату і час спостереженння,погодні умови, кількість особин кожного виду, яку їжу вони споживають, нотатки про будь-яку незвичайну або цікаву поведінку, опис птаха, якого не змогли визначити.Узагальнивши записи, можназробити висновок про те, які види птахів стали більш звичними, які зовсім зникли,а які з’явилися нові. Можна зробити фото- та відеорепортажі про птахів, яких вдалось залучити до годівниць. Практика доводить що найбільша кількість прильотів спостерігалась у найбільш морозні дні.

Чим підгодовувати птахів

Корм необхідно додавати потроху кожен день. Особливо корму має бути вдосталь під час ожеледиці та сильних снігопадів, бо в таку негоду джерелом харчування для птахів лишаються тільки годівниці.

Несмажене насіння соняшника дуже полюбляють снігурі та синиці, його краще ледь-ледь роздушити пляшкою чи качалкою.

Просо, пшоно їдять синиці та горобці.

Крихти сухого білого хліба – чудовий корм для багатьох птахів, а чорний хліб шкідливий для всього птаства.

Сире несолоне м’ясо і сало привабить більшу кількість синиць.

Чудово приваблює птахів відварена вівсяна крупа, заправлена яким-небудь тваринним жиром.

Насіння гарбуза, дині, кавуна, підійде більшості птахів.

Ягоди горобини та бузини чудовий корм для дроздів.

Узимку такі дрібні птахи, як блакитна синиця, щодня мають з’їдати біля чверті їх власної ваги для того, щоб вижити. Відтак, вони значною мірою залежать від їжі, наданої людьми.

ПАМЯТАЙТЕ! Не можна підгодовувати птахів смаженим насінням, солоними продуктами (салом або м’ясом) та чорним хлібом.

ВСІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗАНОСЯТСЯ ВІДПОВІДНО ДО ПРАВИЛ В ПОЛЬОВИЙ ЩОДЕННИК.

Гості годівниць

Серед птахів, що відвідують годівничку, можна нарахувати більше десяти видів. З настанням холодів та голоду вони знову з’являються там, де минулого року їх підгодовували. Деякі птахи можуть навіть заглядати та стукати у вікно, нагадуючи про себе. Переважна більшість з них – це синиці (якщо не рахувати горобців та голубів, що з’являються біля годівничок чисельними зграями). Оскільки за зиму від голоду гине девять синиць з десяти, підгодовування птахів узимку дозволяє різко збільшити чисельність синиць та втримати їх на певній місцевості. Синиці взимку не можуть їсти лише зерно, їм обов’язково потрібні комахи, і вони здатні практично повністю знищити шкідників, які зимують у корі дерев. У ясні неморозні дні синиці зранку ненадовго прилітають до годівничок, а потім вирушають збирати комах. У цих птахів розвинуте “мавпування” один одного в пошуках їжі. Варто одній синиці виявити зимуючу гусінь на дереві, як одразу до неї приєднується зграйка. Після такого огляду стовбура дерева шкідників не залишиться. Дослідження показують, що синиці суворо дотримуються своєї території. Якщо вдасться залучити до годівничок птахів, то вони прилітатимуть на цю територію щороку.
Цікава інформація та методичні вказіки можна знайти за цими інтернет джерелами:

http://pernatidruzi.org.ua/art.php?id=735

http://www.birdlife.org.ua/Zimovi-sposteregennya-za-ptahami

http://faqukr.ru/hobbi/150259-sposterezhennja-za-ptahami-vzimku-i-voseni.html

 

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар