Проблема медичних відходів сьогодні є надзвичайно актуальною, адже наша країна перейшла зі стану пандемії Covid-19 у стан повномасштабних бойових дій на значній території східних українських земель, внаслідок чого ще більше ускладнилося збирання, тимчасове зберігання та утилізація медичних відходів, не кажучи вже про їх глобальне утворення. Ситуація зі збиранням, сортуванням та утилізацією різноманітних, а не лише медичних, відходів щоденно загострюється і стає все більш актуальною для українського суспільства, громадськості та влади і вимагає до себе їх серйозної уваги й вживання конкретних та ефективних заходів.
За офіційною статистикою тільки кожне лікарняне ліжко в Україні, створює до 1,5 кг медичних відходів, що потребують утилізації! А скільки їх утворюється в польових умовах – важко уявити!
Вивчаючи зазначену проблематику та проводячи відповідні тематичні дослідження в окремо взятому регіоні Хмельницької області, учень 11 класу Гуківського ліцею, що на Чемеровеччині, вихованець гуртка «Юні валеологи» і Малої академії наук Владислав Бернадін, разом зі своїм науковим керівником та керівником гуртка М.Й. Лиськовою провели для старшокласників ліцею семінар-практикум «Проблема поводження з медичними відходами на території Гуківської громади» у рамках апробації результатів їх дослідження, з яким вони працюють у форматі гуртка юннатів та Малої академії наук.
Юннат Владислав, який навчається у профільному гуртку, що діє на базі ліцею під патронатом хмельницьких педагогів-натуралістів, ознайомив присутніх із проблемою поводження з медичними відходами у світі, Україні й місцевій громаді, роз’яснив способи їх класифікації та впливу на організм людини і навколишнє природне середовище, розповів про особливості маркування, зберігання та методи утилізації медичних відходів у Гуківській лікарській амбулаторії.
Разом учасники семінару-практикуму відпрацювали навички безпечного сортування медичних відходів, які утворюються в побуті та визначили джерела створення проблеми, з якими пов’язана небезпека медичних відходів.
Доповідач і його юні слухачі зазначили, що піднесена у науково- дослідницькій роботі та озвучена Владиславом проблема є досить цікавою і в процесі дискусії зробили висновки, що в побуті також утворюється чимало медичних відходів, які належать до різних класів небезпеки. Оптимальним варіантом було б збір таких відходів і передавання їх до медичних установ, звідки вони, згідно з нормативно-правовими актами, мають транспортуватися на утилізацію у спеціальних установках.
На Хмельниччині є лише одна така установка у селі Осташки Хмельницького району – інсинератор, яка шляхом піролізу утилізує медичні відходи, а всі медичні відходи місцевої громади утилізуються саме там. Тому для вирішення проблеми медичних відходів необхідно залучати громадськість та проводити просвітницьку роботу серед місцевого населення.
Плідним та цікавим став семінар для вихованців гуртка «Юні валеологи» адже ця тема тісно пов’язана із напрямом та тематикою їх навчальної діяльності під керівництвом Марії Йосипівни. Тож бажаємо гарних успіхів юннату Владиславу і його керівнику у подальшій роботі та на конкурсі-захисті ним свого науково-дослідницького проекту в МАН України.
За матеріалами сайту «Юннати Хмельниччини»