Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** 14 - 16 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з квітникарства та ландшафтного дизайну "Квітуча Україна" (очно або дистанційно) *** 15 - 30 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл» (заочно) *** 21 - 23 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» (очно) *** 22 - 24 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» (змішаний формат) *** 28 - 30 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського турніру з природничих дисциплін «NATURE» (очно) *** 03 - 20 червня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнської олімпіади випускного шкільного дослідництва (учнівських дослідницьких проєктів) (заочно) *** 11 - 27 червня 2024 року - літня кампанія в НЕНЦ у 2024 році (очно) *** 25 - 27 червня 2024 року - фінальний етап конкурсу «Ленд-арт весна – 2024» в рамках Фестивалю патріотичних дій (очно) *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 листопада 2024 року - подаються конкурсні роботи на Всеукраїнський конкурс «Дідух – оберіг українського народу» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді

     Про минуле пам’ятати,
        Все найкраще зберігати,
           Примножувати, розвивати,
              Вчитись, вчити, працювати!

Директор Хмельницького ОЕНЦУМ В.В.Климчук

Директор Хмельницького ОЕНЦУМ
В. В. Климчук

Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді та окремі віхи юннатівського руху на Хмельниччині 

Юннатівський рух у закладах освіти регіону мав раніше і має й нині непересічну популярність у дитячому середовищі, розуміння й підтримку з боку органів місцевої влади, педагогічної і батьківської громадськості.

Щоправда, інформації про зародження й розвиток юннатівської роботи школярів у перші десятиліття більшовицького народовладдя на Хмельниччині педагоги-натуралісти не знайшли і не володіли нею ні в роки радянської влади, ні в роки незалежності України.

Відомо, що у 1925 році в містечку Проскурові (з 1954 року – Хмельницький), де в той час значну частину населення становила єврейська громада, пройшов перший місячник озеленення міста, під час якого на розі вулиць 25-го Жовтня і Новобульварної (нині вул. Проскурівської та вул. Івана Франко) юні природолюби – піонери й школярі заклали сквер і символічно назвали його Піонерський. Надалі цей сквер діти й доглядали. Під час Другої світової війни у Піонерському сквері захоронили останки 17 воїнів-визволителів краю від німецьких окупантів і тепер тут знаходиться їх братська могила, меморіальна стела з їхніми іменами та чаша Вічного вогню, до яких місцеві діти й дорослі покладають квіти, вшановуючи пам’ять загиблих воїнів.

Однак, на жаль, будь-яких змістовних документальних свідчень та спогадів очевидців про юннатівський рух у нинішньому обласному центрі й регіоні в ті далекі і важкі роки більшовицької влади освітянами не виявлено і не збереглось.

В силу суспільно-політичних і соціально-економічних обставин, у довоєнний період та ще й кілька післявоєнних років Хмельниччина не мала профільного позашкільного закладу, відповідального за організацію юннатівської роботи в школах області.

Враховуючи ситуацію, що склалася з цим напрямком роботи в закладах освіти краю, обласний відділ народної освіти у  1949 році відкрив при Кам’янець-Подільській дитячій станції юних техніків, яка розташовувалася в м. Проскурові (директор З.Є.Поляков), поряд з відділом туризму – сільськогосподарський відділ, який мав забезпечити організацію в області суспільно-корисної сільськогосподарської праці й дослідницько-натуралістичної роботи школярів на колгоспних полях і шкільних земельних ділянках, створення кабінетів біології та опорних шкіл, проведення позакласної роботи, залучення до участі в юннатівських гуртках обдарованої учнівської молоді, вивчення й пропагування кращого досвіду юннатівської роботи і надання відповідної методичної допомоги педагогічним працівникам закладів освіти на місцях.

З 16 грудня 1950 року завідуючою сільськогосподарським відділом станції було призначено вчительку біології Проскурівської (нині Хмельницької) СШ № 6 Марію Яківну Холевінську.

Незважаючи на кадрову й економічну скруту в післявоєнні роки, Міністерство освіти УРСР особливу увагу приділило охопленню дітей позашкільною роботою в позаурочний час і розгорнуло наполегливу роботу зі створення станцій юннатів у кожній області.

1 серпня 1952 року в м. Проскурові розпочала свою діяльність Кам’янець-Подільська (з 1954 року – Хмельницька) обласна станція юних натуралістів, завідуючим якою у жовтні 1952 року був призначений Криштуль М.Я. (див. інформаційний буклет за посиланням: https://drive.google.com/file/d/0B26KNDtOjzV5VHNYSWhPajYyWVNXcHppUC1yY1ExcldDbjVr/view).

У вересні 1953 року директором закладу було призначено Манюка Д.М., якого у липні 1954 року змінив Шопша С.С., котрий пропрацював на цій посаді до липня 1962 року.

Часта зміна керівників пояснювалась пошуками обласним відділом освіти директора, який міг би забезпечити ефективну роботу новоствореного закладу.

Станція юннатів розміщувалася на території нинішнього готелю «Прикордонник» в приміщенні старого будиночка, який підлягав знесенню і, через відсутність умов, вся гурткова робота її працівниками проводилась на базі шкіл.

Для проведення практичних занять з гуртківцями станції була виділена земельна ділянка по вул. Купріна розміром 1,5 га, в тому числі 0,5 га – під плодовий сад. Решту земельної площі займали польова, овочева і кормова сівозміни, плодова шкілка й розсадник, колекційний відділ, квітники, теплиця, парники на 25 парникових рам, крільчатник, пасіка на 15 вуликів.

Земельна ділянка знаходилась на віддалі 3-х км від станції.

Транспортних засобів заклад не мав, тому керівники гуртків разом з дітьми на практичні заняття ходили пішки. Окремим дітям доводилось долати близько 4-х км, щоб потрапити на заняття та виконати намічені дослідницькі роботи.

Незважаючи на великі незручності в організації практичних занять, юні природолюби на дослідних ділянках старанно доглядали за рослинами, вели фенологічні спостереження за їх ростом і розвитком. Результати своїх досліджень представляли у Москві на Всесоюзній сільськогосподарській виставці, де Хмельницьку обласну станцію юних натуралістів і окремо її гуртки юннатів було відзначено медалями зі спеціальними свідоцтвами до них у 1955, 1956 та 1957 роках.

У липні 1962 року директором закладу облвно призначив Внуковського А.М.

У тому ж році Хмельницький облвиконком виділив для обласної станції юннатів територію колишньої сільськогосподарської виставки з 4-ма павільйонами, що поряд із нинішнім дендропарком на проспекті Миру. За короткий час їх відремонтували і один павільйон використовувався закладом для роботи адміністрації, бухгалтера, методичних працівників, а в другому павільйоні розмістили біологічний кабінет, агрохімлабораторію, кабінет юннатів молодшого шкільного віку, кабінет зоології.

В третьому павільйоні був кабінет технічних засобів навчання з пультовим управлінням, що використовувався ще й як лекційний зал.

Четвертий павільйон пристосували під їдальню для харчування юннатів під час роботи обласного літнього табору на 120 осіб, який розмістився в 30 наметах на території виставки в чудовому ялиновому парку.

Навчально-дослідна земельна ділянка станції юних натуралістів знаходилась поруч з приміщенням і займала площу 2,5 га. Однак, коли територію виставки передали радгоспу плодоягідних рослин, то й земельну ділянку площею 2 га від юннатів теж забрали. Залишилась у їх користуванні лише півгектарна площа землі, що негативно позначалося на розвитку дитячого дослідництва станції.

Дирекція закладу приділяла серйозну увагу активізації юннатівської роботи у школах, розвитку дитячої дослідницько-експериментальної роботи на дослідних ділянках і підтримці творчо працюючих педагогів-натуралістів –  учителів біології та керівників юннатівських гуртків й секцій.

У розвитку еколого-натуралістичної роботи в ті роки важливу роль відігравала методист станції Марія Яківна Холевінська, яка з ентузіазмом і знанням справи організовувала екологічну роботу в школах, спільно з київськими колегами кваліфіковано допомагала педагогам краю налагоджувати ефективну гурткову роботу.

Яскравим прикладом подвижництва стала її співпраця з педагогом-натуралістом, учителем біології Вільховецької СШ Новоушицького району Ф.С.Бацурою, який розробив власну ексклюзивну модель навчання й виховання школярів на уроках біології і в позаурочний час, став носієм передового педагогічного досвіду для педагогів-натуралістів Хмельницької області, України та СРСР, а в секціях його шкільного гуртка юннатів в 1953 році нараховувалось 450 учнів – майбутніх докторів і кандидатів наук, педагогів, лікарів, агрономів, ветеринарів, інженерів і механізаторів, працьовитих і висококваліфікованих фахівців різних галузей народного господарства.

За свою подвижницьку науково-педагогічну працю та непересічні здобутки на освітянській ниві нащадок працьовитого заможного селянина (т.з. куркуля) і священнослужителя, який з 17 років став сільським учителем і, не маючи інститутського диплома й партквитка члена ВКП(б), самовідданим трудом здолав недовіру до себе більшовицького режиму 30-х років, став науковим кореспондентом Науково-дослідного інституту педагогіки УРСР і писав дисертацію, на захист якої не отримав дозволу через відсутність інститутського диплому, опублікував ряд науково-педагогічних праць і часто виступав з доповідями на наукових конференціях та різних освітянських форумах, здобув визнання й повагу освітянського середовища в СРСР та був достойно вшанований і відзначений в 50-70-х роках тодішньою державною владою, освітянами й науковцями.

Федір Степанович Бацура – відомий подільський педагог-новатор, Заслужений вчитель школи Української РСР (1956 р.), кавалер ордена В.І.Леніна (1960 р.) і ювілейної медалі в честь вождя, поважної радянської освітянської медалі імені А.С.Макаренка, ряду золотих медалей Всесоюзної ВДНГ та інших високих державних і галузевих відзнак за плідну науково-педагогічну працю, ентузіаст і один із провідних лідерів юннатівського руху в Україні та СРСР у 50 – 70-х роках ХХ ст., делегат Всеукраїнського і Всесоюзного з’їздів учителів в 1959 та 1968 роках, учасник багатьох зльотів юннатів Української РСР і Радянського Союзу.

Портрет знаменитого подільського педагога-новатора в 50-70-ті роки прикрашав хол центрального корпусу Республіканської станції юних натуралістів Української РСР.

В День знань 01 вересня 2013 року у Вільховецькій школі урочисто відкрито меморіальну дошку в його честь, а школа, у якій він працював і присвятив своє життя її школярам, тепер носить його славне ім’я.

Діяльність знаменитого подільського педагога-новатора стала яскравою сторінкою вітчизняної педагогіки і юннатівського руху. Більш детально про нього є у ювілейній рубриці на сайті НЕНЦ за посиланням: Юннатівському руху в Україні – 95 (ПЕДАГОГИ-НАТУРАЛІСТИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ: Федір Степанович Бацура, педагог-натураліст, ім’я якого носить одна з шкіл Наддністрянщини).

Сьогодні славне ім’я, ідеї і здобутки творчої новаторської педагогічної праці Федора Степановича Бацури добре відомі в усій Україні, а в Києві його великий кольоровий портрет знову протягом кількох років прикрашав приміщення центрального корпусу Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України.

Дирекція та педколектив обласної СЮН завжди всіляко підтримували таких педагогів-ентузіастів і сприяли їх роботі, наполегливо допомагали їм та їхнім колегам.

Особливу увагу дирекція закладу приділяла діяльності дитячих трудових об’єднань у школах, де завданням науковців Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту працювало 196 шкільних учнівських виробничих бригад. Досягнення дослідницької роботи кращих УВБ, шкільних учнівських лісництв і гуртків юннатів неодноразово були представлені на республіканській виставці передового досвіду в народному господарстві у Києві.

У 1962 році в республіканському конкурсі на кращу дослідницьку роботу з біології та сільського господарства брали участь 205 учнівських виробничих бригад області.

У цей час також набули поширення й плідно працювали школи і ланки юних «озернят».

В січні 1965 року директором Хмельницької обласної станції юннатів було призначено М.Я. Холевінську. В цей час велика увага приділялась удосконаленню роботи станції з керівниками і вчителями шкіл, спрямованої на підвищення рівня викладання біології, охорони природи, розвитку дитячого дослідництва. Втілювалися в практику роботи навчально-виховних закладів вимоги Положення про біологічний кабінет.

Вже під кінець 1967 року в школах області нараховувалось 120 зразкових кабінетів біології, у створенні яких активну участь приймали працівники обласної станції юннатів.

Багато плодових та декоративних дерев і кущів посадили юннати й школярі Хмельниччини під час заходів Всеукраїнської дитячої естафети «Перетворимо Україну в квітучий сад» та прославили свій рідний край під час естафети огляду-конкурсу УВБ «Юний маяк». Особливо успішно працювали, прославились і були відзначені організаторами заходів дитячі колективи Грим’яцької СШ Віньковецького району, Ямпільської СШ Білогірського району, Мокіївської СШ Шепетівського району, Лісоводської СШ Городоцького району, Летавської СШ Чемеровецького району. Навчальні заклади отримали в нагороду колісні трактори, радіоприймачі та багато інших нагород і цінних подарунків, а хмельницькі юннати – вантажний автомобіль ГАЗ-51.

Завдяки тісній співпраці Марії Яківни Холевінської з педагогами-натуралістами – ентузіастами юннатівського руху у навчальних закладах та істотному покращенню показників діяльності обласної СЮН, юннати Хмельниччини зі своїми педагогами досягли непересічних результатів у дослідницько-натуралістичній і природоохоронній роботі, що в 60-ті роки минулого століття гідно оцінювали у Києві та Москві.

В лютому 1968 року московські організатори Всесоюзного огляду позашкільних закладів СРСР, присвяченого 50-річному ювілею більшовицької революції, підвели підсумки участі в ньому позашкільників усіх республік Радянського Союзу і на конкурсній основі визнали Хмельницьку обласну станцію юних натуралістів переможцем цього заходу та нагородили її Почесною грамотою.

В травні 1970 року директором Хмельницької обласної СЮН облвно призначило М.О.Мазурка. Як агроном-садовод, Михайло Олександрович, був добре обізнаний з дослідництвом у сільському господарстві, що й згодилось йому на цій посаді.

Згідно з рішенням виконкому Хмельницької обласної ради від 14 жовтня 1976 року № 280 обласна станція юннатів отримала колишнє приміщення Хмельницької восьмирічної школи № 12 в мікрорайоні «Гречани» (4 будинки) з її ділянкою землі 2,06 га. Центральний корпус  школи збудовано напередодні першої світової війни місцевим поміщиком Сергієм Ніловичем Нахімовим та його зятем – знаменитим проскурівським лікарем-офтальмологом Сергієм Миколайовичем Полозовим, де юннатівський заклад і розміщується до нинішнього часу (див. детальніше на цю тему за посиланням: http://osvita.adm-km.gov.ua/?p=10262).

Шкільні приміщення й земля дістались хмельницьким юннатам завдяки особистому наполегливому втручанню Любові Петрівни Манорик, тодішнього директора Української республіканської СЮН та її авторитетним клопотанням у Хмельницькому облвно (зав. відділом Віталій Мусійович Шайнога), обласних партійних і радянських органах.

Роки, коли М.О.Мазурок очолював станцію юннатів, відзначилися в історії юннатівського руху плідною участю шкіл та гуртків юннатів області в республіканських конкурсах і естафетах. В школах значно зросла кількість юннатівських секцій товариства охорони природи. Згідно з вимогами влади було «мобілізовано» школярів до участі в акції «Зеленбуд» та операції «Шевченківський сад».

В 1971 році в кожному районі проводилися районні зльоти учнівських виробничих бригад, гуртків юних натуралістів та виставки їх робіт. Неодноразово юннатівські делегації області брали участь у виставках на Всесоюзній ВДНГ в м. Москві, де нагороджувалися медалями та отримували спеціальні свідоцтва.

В 1976 році Хмельницьку обласну станцію юних натуралістів було визнано переможцем республіканської акції «Зеленбуд» Піонерської мічурінської п’ятирічки (1971-1975 рр.) і нагороджено спеціальною медаллю «Переможцю Зеленбуду».

За досягнуті успіхи в сільськогосподарській праці та дослідництві педагогічні й дитячі колективи та окремі юннати станції і ряду середніх та восьмирічних шкіл області неодноразово нагороджувались медалями, грамотами, дипломами, цінними подарунками й безкоштовними екскурсійними путівками в столиці республік, міста-герої СРСР і путівками до різноманітних оздоровчих таборів.

В червні 1992 року, у зв’язку з виходом на пенсію М.О.Мазурка, директором Хмельницької обласної СЮН було призначено Василя Васильовича Климчука, який до цього працював у сільських школах Новоушиччини та 6 років поспіль – інспектором шкіл облвно й облуправління освіти.

19 серпня 1992 року обласну станцію юннатів було реорганізовано в Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (ХОЕНЦУМ), керівником якого призначили В.В.Климчука, котрий незмінно очолює заклад до цього часу.

З часу створення й дотепер Хмельницький ОЕНЦУМ здійснює координаційно-методичне, організаційно-масове та інформаційне забезпечення юннатівської роботи в закладах освіти і діяльності профільних закладів позашкільної освіти Хмельниччини, серед яких:

Дунаєвецька станція юних натуралістів ;

еколого-натуралістичний відділ Кам’янець-Подільського міського ПНВО ;

КЗ «Дитячо-юнацький центр туризму та екологічної роботи» міста Славути ;

Шепетівський міський центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді ;

– 148 опорних шкіл області з питань екологічної освіти і виховання, природоохоронної та дослідницько-натуралістичної роботи школярів.

На базі Хмельницького ОЕНЦУМ і окремих шкіл міста в 1992-1993 навчальному році працювало 92 гуртки юних натуралістів, якими було охоплено 1300 дітей, а також діяло ще 55 гуртків, які охоплювали 857 дітей, створені хмельницькими натуралістами за кошти свого закладу на базі ряду кращих загальноосвітніх шкіл області. А в 2002-2003 навчальному році, після зменшення засновником обсягів фінансування на діяльність закладу, тут уже працювало лише 87 гуртків, які охоплювали 1260 дітей. Частина цих гуртків за кошти ХОЕНЦУМ діяла в інтернатних і загальноосвітніх закладах.

Для юних природолюбів було відкрито гуртки одинадцяти профілів, зокрема: юні друзі природи, юні натуралісти, квітникарі, ботаніки, овочівники, рослинники, садоводи, акваріумісти, екологи, юннати-краєзнавці, бджолярі, народні ремесла. Навчальна пасіка юннатів мала 10 вуликів з бджолосім’ями.

Державним актом на право постійного землекористування ХМ № 0008 від 06.09.1993 року та рядом наступних документів із земельного кадастру держави за Хмельницьким ОЕНЦУМ закріплено 2,06 га землі. На ній створено учнівську навчально-дослідну земельну ділянку, яка має окремі ділянки лікарських рослин та колекційну, селекційний і виробничий відділи, де запроваджено польову і овочеву сівозміни. Тут є ягідник, виноградник, плодовий сад, пасіка, «зелений клас» з альтанкою. Підведено від міського водоканалу власний водопровід і встановлено 2 водорозбірні колонки. В 2002 році введено в дію стаціонарну теплицю і поряд з нею викопано криницю глибиною 18,5 м з якісною джерельною водою для поливу рослин у теплиці та побутових потреб.

Із загальної площі землі закладу під будинками, приміщеннями і спорудами – 0,11123 га, під газонами, доріжками, площадками та господарським двором – 0,3234 га, під навчально-дослідними ділянками – 1,51224 га, в т.ч. орна земля – 0,53 га. Сад з навчальною пасікою – 0,718274 га, під ягідником – 0,045 га, квітниками – 0,0576 га. Для роботи юннатів у закритому ґрунті є стаціонарна навчальна теплиця площею 102,66 кв. м.

Навчальна екологічна стежка, прокладена територією закладу, має протяжність 0,5 км.

Навчально-дослідна земельна ділянка Хмельницького ОЕНЦУМ в 2000 році у Всеукраїнському конкурсі-огляді НДЗД закладів освіти посіла друге місце, а в 2010 році – стала його переможцем і отримала відповідну відзнаку – Диплом І ступеню.

Для потреб навчально-виховного процесу в дитячих еколого-натуралістичних об’єднаннях, організаційно-масової і навчально-методичної роботи заклад має ряд якісних ТЗН. Педпрацівниками і методистами регулярно використовуються 16 комп’ютерів, в тому числі 13 ноутбуків «ASUS» і «HP», мультимедійний проектор «Leater LX 402», відеокамера «Sony» 5 телевізорів, в тому числі широкоформатний LSD-телевізор з функціями монітора «LG-42 PCIRV-ZJ / TJ-VGA 42» та широкоформатний смарт-TV «SAMSUNG», інша відео- й аудіо-техніка.

З літа 2007 року тут діє власна бездротова локальна мережа Інтернет «Unnat-radio», яка забезпечує кожному юннату і педагогу в будь-якому кабінеті закладу вільний доступ до світової мережі та різноманітних джерел знань. Локальна радіомережа Інтернет була розрахована на 50 персональних комп’ютерів чи гаджетів і підключена до загальної освітньої мережі, а користування нею коштувало лише 50 гривень щомісячно. З роками вона лише переобладнувалась та якісно забезпечувала інформаційно-телекомунікаційні потреби гуртківців і педагогів-натуралістів.

Серйозна увага приділена збереженню і розвитку матеріально-технічної бази. Для навчальних приміщень в 2004 році збудовано нову власну газову теплогенераторну з 2 сталевими котлами «Рівнетерм-80», КПД яких складає 91 %, що цілком забезпечує теплом всі навчальні і господарські корпуси. Для забезпечення транспортних потреб і догляду за дослідною земельною ділянкою використовується трактор колісний МТЗ-80 Л з комплектом причіпної і навісної техніки, автомобіль-самоскид ГАЗ-САЗ-3507, вантажно-пасажирський автомобіль ВАЗ-21043, які утримуються в справному стані і регулярно експлуатуються для власних потреб та потреб інших навчальних закладів.

Для потреб гурткової і науково-методичної роботи в закладі обладнано конференц-зал, кабінети біології, екології й охорони природи, квітництва, акваріумістики, садівництва, бджільництва, молодшого шкільного віку, валеології, профорієнтації. Крім того тут обладнано музей хліба, музей кімнатних рослин, кабінет методичної роботи.

В 2003-2004 навчальному році, завдяки «турботі» обласних чиновників, котрі «вишукали» варіант покращення показників економії бюджетних коштів за рахунок гурткової юннатівської роботи з школярами сільської місцевості, у Хмельницькому ОЕНЦУМ відбулось катастрофічне зменшення обсягів фінансування та кількості гуртків, дитячого контингенту і педагогів – залишилось лише 37 гуртків (8,4 ставки керівників гуртків), а внаслідок скорочень чисельності працівників закладом було безповоротно втрачено якісно підготовлені й досвідчені педагогічні кадри.

У наступні 5 років, за сприяння засновників і ряду небайдужих до юннатів людей, відбулось поступове відродження гурткової мережі закладу, зростання кількості дітей, охоплених юннатівською роботою, підготовлені нові кадри педагогів-натуралістів.

В межах виділення бюджетних коштів, починаючи з 2008 року, ХОЕНЦУМ щорічно організовує діяльність 60 дитячих еколого-натуралістичних об’єднань, до яких залучає понад 0,9 – 1,1 тис. учнів закладів освіти міста Хмельницького та кращих сільських шкіл у області за такими профілями: «Юні ботаніки» (2), «Юні валеологи» (2), «Юні садівники» (3), «Юні рослинники» (6), «Лікарські рослини» (1), «Юні акваріумісти» (5), «Юні овочівники» (4), «Юні зоологи» (1), «Присадибне господарство» (2), «Юні бджолярі» (1), «Юні квітникарі» (6), «Юні екологи» (1), «Біологія людини» (1), «Юні бджолярі» (1), «Юні орнітологи» (1), «Основи екологічної біохімії» (2), «Фітодизайн» (2), «Юні фотонатуралісти» (2), «Юні друзі природи» (6), «Юний дослідник» (2), «Юні лісівники» (7), Природа рідного краю (1).

На базі сільських шкіл під керівництвом кращих педагогів – ентузіастів юннатівської роботи у 2019-2020 навчальному році організовано діяльність 20 гуртків за кошти ХОЕНЦУМ, участь в яких брали 340 сільських шкілярів.

Зокрема: Віньковецький р-н (Пилипо-Олександрівська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних рослинників; Волочиський район (Купільська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних овочівників; Деражнянський р-н (Вовковинецька гімназія) – 1 гурток лікарських рослин; Ізяславський р-н (Михлянська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 2 гуртки юних лісівників; Кам’янець-Подільський р-н (Староушицький ліцей) – 1 гурток юних екологів та 1 гурток природи рідного краю; Красилівський р-н: Западинська ЗОШ І-ІІІ ст. – 1 гурток юних квітникарів та Волицька ЗОШ І-ІІІ ст. – 1 гурток юних бджолярів, Летичівський р-н (Голосківський ліцей) – 1 гурток юних орнітологів, Новоушицький р-н: Песецька ЗОШ І-ІІ ст. – 1 гурток юних овочівників, Струзька ЗОШ І-ІІІ ст. – 1 гурток юних лісівників та Вільховецька ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Ф.С. Бацури – 1 гурток юних садівників; Полонський р-н (Кустовецька ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних овочівників; Старокостянтинівський р-н (Сковородківська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних лісівників; Хмельницький р-н (Масівецька ЗОШ І-ІІ ст.) – 1 гурток юних лісівників; Чемеровецький р-н (Летавська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 1 гурток юних овочівників; Шепетівський р-н (Пліщинська ЗОШ І-ІІІ ст.) – 2 гуртки юних лісівників; у м. Старокостянтинові – 1 гурток біології людини.

За даними структурних підрозділів управління освітою ОТГ, райдержадміністрацій та міськвиконкомів у 2019-2020 навчальному році в закладах загальної середньої та позашкільної освіти Хмельниччини організовано діяльність 915 дитячих творчих об’єднань еколого-натуралістичного профілю, якими охоплено 12539 школярів, в тому числі в загальноосвітніх закладах – 609 гуртків, якими охоплено 7804 юнната, з них гуртків за бюджетні кошти – 138, в яких займаються 2260 юннатів, на громадських засадах – 471 гурток, що охоплює 5544 юннатів.

В 45 закладах позашкільної освіти міст, районів, об’єднаних територіальних громад області за бюджетні кошти організовано 182 еколого-натуралістичних гуртки, якими охоплено – 2840 дітей. В міських ЦЕНТУМ та СЮН організовано 124 гуртки, якими охоплено 1895 дітей.

На громадських засадах у закладах освіти організовано 352 екологічних загони, в т.ч. 166 екологічних агітбригад і 123 «зелені патрулі».

Навчальними закладами спільно з державними лісогосподарськими підприємствами області створено 46 учнівських лісництв, до участі в діяльності яких залучено понад 1000 школярів під керівництвом лісівників та педагогів-ентузіастів юннатівської справи.

В закладах загальної середньої і позашкільної освіти області в 2019-2020 навчальному році було 326 учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, провідна роль у роботі яких належить сільськогосподарському дослідництву. Учні та вихованці юннатівських гуртків активно беруть участь в дослідницькій роботі, проводячи агротехнічні заходи, фенологічні спостереження за сільськогосподарськими культурами, навчаючись правильно оформляти дослідницькі роботи та подавати їх на участь в різноманітних еколого-натуралістичних конкурсах.

Юні природолюби Хмельниччини протягом навчального року виконували 392 науково-дослідницьких роботи еколого-натуралістичного напрямку для участі в конкурсах-захистах МАН України, в т.ч. в галузі екології – 126, біології – 190, лісового господарства – 43, сільського господарства – 33 роботи.

Для потреб навчального процесу в закладах освіти області створено й використовуються 373 навчальні екологічні стежки і 61 кабінет екологічної освіти, 6 Музеїв Хліба та 283 куточки бережливого ставлення до Хліба.

Відповідно до чинного законодавства в галузі освіти й власного Статуту, Хмельницький  обласний ЕНЦУМ координує навчально-методичну, науково-педагогічну, організаційно-масову, навчальну й виховну діяльність профільних еколого-натуралістичних закладів та дитячих творчих об’єднань Хмельниччини, враховуючи національні, соціально-економічні, культурно-освітні потреби суспільства. Педагоги-натуралісти закладу організовують у закладах освіти області процес екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління, спрямований на отримання школярами і юними дослідниками природи нових знань та навичок з біології, екології, дослідництва, сільського і лісового господарства, профінформації на тему аграрного й науково-педагогічного спрямування, забезпечують організоване залучення учнівської молоді краю до участі в різноманітних міжнародних, Всеукраїнських і регіональних еколого-натуралістичних, природничо-краєзнавчих та природоохоронних заходах, інших природничих напрямках еколого-натуралістичної роботи.

Еколого-натуралістична діяльність Хмельницького ОЕНЦУМ, районних відділів і міських управлінь освіти, ОТГ та їх підвідомчих закладів освіти на місцях здійснюється відповідно до завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2016-2020 роки.

Домагаючись розвитку та створення системності дослідницько-натуралістичної роботи в області, заклад ще в 1996-2000 роках, 2001-2005 роках забезпечував розробку й виконання обласних та регіональних Програм комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Хмельницької області, а в 2006-2010, 2011-2015 та 2016-2020 роках – аналогічні їм Плани комплексних заходів, що відповідно дублювалося у кожному райво та міськупро краю й забезпечувало досягнення педагогами області результативності проведення в навчальних закладах еколого-натуралістичної роботи та реалізації концептуальних завдань екологічної освіти і виховання підростаючого покоління.

Педагогічні працівники закладів позашкільної і загальної середньої освіти краю постійно працюють над пошуком нових форм та методів роботи з учнівською молоддю на навчально-дослідних земельних ділянках, використовують технології Інтернет і налагоджують зв’язки з науковими установами, отримують завдання від учених та залучають юннатів до дослідницької роботи під їх керівництвом.

Юннати Хмельниччини та їх педагоги тривалий час активно і плідно співпрацювали з науковцями Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України (с. Самчики Старокостянтинівського району), Державних підприємств-дослідних господарств «Шарівка» і «Проскурівка» (с. Шарівка та с. Проскурівка Ярмолинецького району), «Зоря» (с. Пирогівці Хмельницького району), «Пасічне» (с. Пасічна Старосинявського району), сьогодні вони співпрацюють із науковцями Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка і Подільського державного аграрно-технічного університету, НПП «Подільські Товтри» і «Мале Полісся», Хмельницького національного університету і Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, фахівцями Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, Департаменту розвитку промисловості та агропромислового комплексу Хмельницької ОДА, Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА, науковцями й методистами Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та іншими науковими закладами, державними установами і громадськими природоохоронними організаціями.

Плідно співпрацюючи з науковцями Національної академії педагогічних наук та науково-педагогічним колективом Національного ЕНЦУМ, педагоги-натуралісти Хмельницького ОЕНЦУМ успішно реалізували чотири спільні науково-освітні проекти: «Позашкільна освіта – науково-методичне забезпечення екологічної освіти та морально-духовного виховання дітей, учнівської і студентської молоді», «Формування творчої і соціально активної особистості засобами телекомунікаційних проектів у позашкільному навчальному закладі», «Сучасні здоров’язбережні технології навчання і виховання школярів як шлях до якісної освіти», «Формування національно-патріотичних почуттів дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи в контексті українського патріотизму та євроінтеграції України».

Науково-педагогічна діяльність експериментального майданчика і здобутки його творчої групи науковців та педагогів-ентузіастів систематично презентувалися закладом на національних і міжнародних освітянських виставках і конкурсах, за що ХОЕНЦУМ було відзначено сімома медалями, рядом почесних грамот та дипломів Міністерства освіти і науки та Національної академії педагогічних наук України.

За підсумками реалізованих майданчиком науково-освітніх проектів на базі закладу відбулися дві Міжнародних і дві Всеукраїнських науково-практичних конференції, проведені чотири виставки-презентації Хмельницького ОЕНЦУМ в Національній АПН України та дев’ять виставок-презентацій в Національному ЕНЦУМ, а заклади освіти області безкоштовно отримали від нього 35 змістовних науково-популярних видань і навчальних посібників навчально-методичного, довідкового та природничо-краєзнавчого змісту загальним тиражем в обсязі 45000 примірників, які побачили світ завдяки творчій науково-педагогічній співпраці хмельницьких педагогів-натуралістів та журналістів, місцевих, львівських, вінницьких і столичних науковців.

Зокрема, надруковано і передано в школи посібники навчально-методичного змісту:

– «Екологічне виховання учнів у процесі дослідницької роботи» (автор Пустовіт Г.П., 1994р.);

– «Довідник юнната» (автори Л.Манорик, С.Клименко, 1995р.);

– «Дослідницька робота учнів з екології в позашкільних установах і школах» (автор Г.П. Пустовіт, 1996р.);

– «Орнітофауна Хмельницької області» ( автори Новак В.О., Новак Л.М., 1998р.);

– «Юннати Хмельниччини» (нарис з історії юннатівського руху Хмельницької області, за редакцією директора В.Климчука, упорядники Г.Степанець, З.Редзинець, М.Холевінська, 1998р.);

– «В гармонії з природою» (збірник еколого-натуралістичних заходів, шкільних свят за редакцією В.Климчука, упорядники В.Іова, Л.Красномовець, Г.Степанець, З.Редзинець, 1999р.);

– «Організація і зміст еколого-натуралістичної та дослідницької роботи з учнями та юннатами на шкільних навчально-дослідних земельних ділянках» (автор і упорядник О.Зотова, 2000р.).

Навчально-методичні матеріали ХОЕНЦУМ неодноразово приймали участь в обласних виставках педагогічних ідей, де двічі відзначались Дипломом І ступеня (2001 і 2003 рр.).

За останні 20 років, окрім тематичних буклетів і брошур, Хмельницьким ОЕНЦУМ надруковано у ТзОВ «Поліграфіст» та безкоштовно передано в заклади освіти області змістовні навчальні посібники на природничо-краєзнавчу тематику «Риби, земноводні, плазуни і звірі Хмельниччини», «Птахи Хмельниччини», «Річки Хмельниччини» та «Гриби Хмельниччини» (автори – керівник гуртків юних зоологів обласного ЕНЦУМ В.Д.Говорун і журналіст О.О.Тимощук), «Заповідні перлини Хмельниччини», «Екологічна освіта на Хмельниччині» та «Червона книга України: рослини Хмельниччини» за редакцією місцевих науковців Л.Г.Любінської та Л.П.Казімірової, довідник «Натуралісти України» і книгу-нарис з історії юннатівського руху в області «Юннати Хмельниччини» (видання 2-ге), краєзнавчі книги «Історія міст і сіл Хмельниччини (за працями Юхима Сіцінського та Миколи Теодоровича)» та «Двірецько-Пересопницьке Євангеліє: Історія. Творці. Таємниці».

В 2016-2019 роках світ побачили науково-популярні видання «Живі смарагди Шепетівщини», «Хмельниччина», «Ліси Хмельниччини», благодійне видання для захисників України «Фронтовий Кобзар», навчально-методичний посібник «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини», навчальні посібники «Флора Хмельниччини», «Україна-Русь vs Московія: настільна книга» та Збірник методичних розробок «Організація діяльності учнівських лісництв на базі закладів освіти та лісогосподарських підприємств»,  у цифровому форматі – інформаційно-довідкове видання «Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини».

Книги «Хмельниччина», «Ліси Хмельниччини» «Флора Хмельниччини», «Україна-Русь vs Московія: настільна книга» ХОЕНЦУМ передавав безкоштовно в усі загальноосвітні й позашкільні заклади області.

За результатами реалізації науково-освітніх природничо-краєзнавчих проектів і створення інноваційної навчально-методичної літератури та посібників з освіти в галузі навколишнього середовища і вагомий внесок у розвиток освіти та виховання підростаючого покоління в регіоні Хмельницький ОЕНЦУМ в 2013 році був нагороджений другою Почесною грамотою Національної академії педагогічних наук України.

Автори книг і їх видавець ТзОВ «Поліграфіст» також були нагороджені грамотами Академії, а в серпні 2017 року методичний координатор творчої групи проектів інформаційно-освітнього напряму природничо-краєзнавчої діяльності Хмельницького ОЕНЦУМ і автор ряду книг Олексій Олександрович Тимощук та заступник директора закладу з навчально-виховної роботи Леся Олександрівна Демчук були нагороджені Міністерством освіти і науки України нагрудними знаками «Відмінник освіти України».

Десять років поспіль заклад – активний учасник Міжнародних та Національних освітянських виставок Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України в м. Києві, де презентував систему екологічної освіти і виховання підростаючого покоління в регіоні та її здобутки. Так, в 2010, 2011, 2012 та 2013 роках Хмельницький ОЕНЦУМ був учасником чотирьох Національних виставок-презентацій «Інноватика в освіті України» та дев’ятьох Міжнародних виставок «Сучасні навчальні заклади» в 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 та 2017 роках, за підсумками кожної з яких заклад і його працівників було нагороджено дипломами, почесними грамотами й срібними медалями в 2011, 2014, 2017 і 2018  роках та золотими медалями – в 2015, 2016 і 2019 роках від організаторів виставок за істотні здобутки в інноваційній діяльності, екологічній освіті й природоохоронній роботі юннатів і їх педагогів.

В 2011 році Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді ввійшов в когорту навчальних закладів держави, які Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України нагородило почесною відзнакою «Кришталева сова», іменним Дипломом і окремою сторінкою внесло до видання «Флагмани освіти і науки України».

Протягом 2013 року здобутки юннатів та педагогів закладу були високо оцінені і відзначені рядом нагород, серед них – Диплом і Почесна грамота Національної академії педагогічних наук України за вагомий внесок у розвиток національної освіти, Почесна грамота Хмельницької обласної державної адміністрації, Грамота Хмельницької обласної ради, Диплом і спеціальна відзнака «ЗАКЛАД-НОВАТОР» Національного ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України, ряд почесних грамот Департаменту освіти і науки, молоді та спорту, Департаменту екології і природних ресурсів ОДА та Грамота, Диплом і обласна премія Хмельницького ОІППО.

Юннати Хмельниччини є активними учасниками міжнародних, всеукраїнських та обласних еколого-натуралістичних конкурсів, акцій, зборів і зльотів.

За період 2010-2017 років юннати Хмельниччини здобули ряд перемог у конкурсах дитячої еколого-натуралістичної творчості. Яскравим прикладом у цьому напрямку роботи залишаються гуртківці Шепетівського МЦЕНТУМ і Дунаєвецької СЮН, трудолюбиві знавці і дослідники природи учнівської виробничої бригади з Летавського НВК Чемеровецького району, юні садоводи Грушківського НВК Кам’янець-Подільського району і Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С.Бацури Новоушицького району, юні лісівники Пліщинського, Полянського, Михлянського, Масівецького, Сковородківського, Нетішинського учнівських лісництв з Шепетівщини, Ізяславщини, Славутчини, Старокостянтинівщини, Чемеровецького та Хмельницького районів.

В травні 2017 року екологічна агітбригада «Екосвіт» Староушицької СЗОШ І-ІІІ ступенів екологічного напрямку Кам’янець-Подільського району (керівник – Левко Л.А.) стала переможцем і отримала відповідний Диплом ХVІ Всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти «Земля – наш спільний дім» у номінації «Патріотичний підхід до збереження ландшафтів рідного краю» на Полтавщині.

З 07 по 09 червня 2017 року делегація староушицьких школярів з Кам’янець-Подільського району – вихованців гуртка юних екологів ХОЕНЦУМ (керівник – Юрченко М.В.), що діє на базі їх школи, представляла юннатів області і отримала призове III місце за творчі фотороботи та Грамоту на XI Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних екологів, що відбувся на базі навчальних закладів Тернопільщини.

З 13 по 15 червня 2017 року команда вихованців гуртка юних рослинників ХОЕНЦУМ на базі Западинської ЗОШ І-ІІІ ст. Красилівського району (керівник – Янюк Т.О.) на VI Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних ботаніків у місті Кропивницькому отримала 2 третіх місця за проведені ними регіональні дослідження та фотороботи.

В червні 2018 року вихованці гуртка юних квітникарів ХОЕНЦУМ на базі Западинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Красилівського району здобули І місце у фотовиставці «Червонокнижні рослини рідного краю» і ІІІ місце за підсумками польової практики з ботаніки на території РЛП «Тилігульський» та відповідно відзначені грамотами і Дипломом організаторів VIІ Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних ботаніків.

Вихованці гуртка юних орнітологів ХОЕНЦУМ на базі Голосківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Летичівського району за результатами участі у VI Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних зоологів отримали призове I місце в конкурсі «Фотографії видів, занесених до Червоної книги України» і отримали заслужені нагороди організаторів Збору.

З 21 по 23 травня 2019 року вихованці гуртка «Юні орнітологи» Хмельницького ОЕНЦУМ взяли активну участь у VІІ Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних зоологів на Черкащині та здобули ІІ місце у конкурсі-представленні власних досліджень і ІІ місце у конкурсі фотографій.

З 28 по 30 травня 2019 року вихованці гуртка «Біологія рослин» Хмельницького ОЕНЦУМ взяли активну участь у VІІІ Всеукраїнському експедиційно-польовому зборі команд юних ботаніків в Запоріжжі та були належно оцінені й відзначені його організаторами.

З 07 по 09 жовтня 2019 року вихованці гуртка юних садівників Хмельницького ОЕНЦУМ, що діє на базі Вільховецької ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ф.С.Бацури Новоушицького району, взяли активну участь у Всеукраїнському зльоті учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти, що проходив на Львівщині.  Команда юних аграріїв отримала ІІ місце у номінації «Відкритий творчий звіт» під час виставки-презентації «Щедрість рідної землі», а юннатка Людмила Галаш здобула ІІІ місце зі своєю дослідницькою роботою «Підрізка плодових дерев – запорука високого та якісного урожаю» в конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт у секції «Садівництво».

Під час відзначення Року дитячої творчості в Україні ХОЕНЦУМ провів ряд масових еколого-натуралістичних та змістовних науково-методичних заходів.

27 березня 2013 року в контексті Року дитячої творчості на базі Хмельницького ОЕНЦУМ відбувся обласний семінар керівників дитячих творчих об’єднань позашкільних навчальних закладів нашого регіону «Навчально-виховний процес у ПНЗ еколого-натуралістичного профілю та перспективи використання у гуртковій роботі сучасних освітніх технологій».

Захід відбувався з участю представника Національної академії педагогічних наук України, наукового керівника її експериментального майданчика на базі ХОЕНЦУМ, д.п.н., професора Г.П. Пустовіта в контексті загальних науково-педагогічних і навчально-виховних заходів Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА. Учасники семінару заслухали ряд змістовних доповідей науковців і кращих педагогів-позашкільників області на тему організації та проведення навчально-виховного процесу в дитячих об’єднаннях еколого-натуралістичного профілю, реалізації завдань екологічної освіти і виховання та формування природоохоронної культури учнівської молоді в контексті еколого-натуралістичної творчості, окреслили перспективи впровадження сучасних освітніх технологій, що забезпечуватимуть інноваційний розвиток екологічної освіти в навчальних закладах регіону.

Обдаровані школярі і гуртківці позашкільних закладів щорічно беруть активну участь у обласних зборах юннатів та дитячих науково-практичних конференціях, які організовуються й проводяться для них на базі Хмельницького ОЕНЦУМ, з метою підтримки й стимулювання дитячої еколого-натуралістичної творчості, підвищення ефективності і якості проведення в навчальних закладах регіону дослідницько-експериментальної роботи школярів та формування їх екологічної культури. До участі в них залучаються дитячі делегації з усіх районів та міст області.

Регулярно відбуваються щорічні обласні дитячі науково-практичні конференції з питань виконання учнями – юннатами індивідуальних експериментальних науково-дослідницьких робіт під керівництвом науковців в галузі природничих наук (біології, екології, біохімії), сільського і лісового господарства. У зборах юннатів і конференціях приймають участь ряд місцевих науковців, кращих педагогів області й провідних фахівців народного господарства, які служать уважними слухачами, опонентами і науковими консультантами для юних дослідників, оцінюючи результати їх праці. Кожен такий захід демонстрував зростання рівня виконання школярами дослідницько-натуралістичних робіт та їх прагнення співпрацювати з науковцями і здобувати нові знання.

Кращі виконавці наукових дослідницько-експериментальних робіт отримують у нагороду Грамоту ХОЕНЦУМ та цінні подарунки – книги «Річки Хмельниччини», «Птахи Хмельниччини», «Гриби Хмельниччини», «Заповідні перлини Хмельниччини», «Ліси Хмельниччини», «Флора Хмельниччини» та ін., здобувають право боротись за перемогу у фіналах всеукраїнських національних етапів і міжнародних турах профільних заходів.

У досягненні визначних міжнародних перемог особлива роль належить науковим керівникам дитячих дослідницько-експериментальних робіт – Ганзюк Аллі Ярославівні, кандидату технічних наук, доценту кафедри хімії Хмельницького національного університету, керівнику гуртка екологічної біохімії, організованого натуралістами ХОЕНЦУМ на базі університету, та Зимі Наталії Володимирівні, вчителю хімії Хмельницького ТБЛ, котрі забезпечили підготовку учениці ліцею і юннатки ХОЕНЦУМ Христини Ганзюк до участі в еколого-натуралістичних заходах.

Захищаючи результати своїх індивідуальних дослідницько-експериментальних проектів, Христина здобула перемоги у фіналах 2-х міжнародних олімпіад і ряді конкурсів учнівських наукових екологічних проектів та відповідно посідала:

– І-ші місця в національних етапах конкурсу Інтел-Еко і Балтійського міжнародного науково-інженерного конкурсу в 2012, 2013 роках;

– ІІІ-те місце і бронзова медаль в м. Освего (штат Нью-Йорк, США) на фіналі міжнародної олімпіади «Genius Оlympiade» (29.06.2012 р.);

– ІІІ-те місце і Диплом в м. Санкт-Петербурзі на фіналі Балтійського міжнародного науково-інженерного конкурсу (01.02. 2013 р.);

– дипломант Мексиканського університету (конкурс екологічних проектів) і Міжнародного екологічного конкурсу «Stockholm Junior Water Prize» та ІV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2013»;

– ІІ-ге місце і срібна медаль у м. Х’юстоні (штат Техас, США) на фіналі міжнародного конкурсу екологічних проектів I-SWEEP (07.05 2013 р.).

Непересічні здобутки юної дослідниці природи в 2013 році відзначені Почесною грамотою Хмельницької обласної державної адміністрації, Почесним дипломом Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України, Почесною грамотою Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА, дипломами Національного ЕНЦУМ та премією Президентського фонду «Україна» Леоніда Кучми в розмірі 10800 грн. і преміями організаторів та меценатів конкурсів у США. З вересня 2013 року по червень 2019 року Христина Ганзюк навчалася на лікувальному факультеті Київського національного медичного університету ім. О.О.Богомольця і здобула диплом лікаря.

Слідом за Христиною, яка стала прикладом для юннатів закладу, Алла Ярославівна виростила на базі університету ще десятки юних дослідників природи, які щорічно зі знанням справи успішно захищали індивідуальні дослідницькі проекти на фіналах профільних конкурсів у Києві та здобували призові місця на конкурсах-захистах.

Вересень 2013 року ознаменувався для юннатів Хмельниччини й України перемогою юного лісівника Пліщинського учнівського лісництва, одинадцятикласника Городнявського НВК Шепетівського району Максима Роговського, який зі своєю дослідницькою роботою здобув ІІІ місце на Х Міжнародному юніорському лісовому конкурсі у Ханти-Мансійську (Росія), в котрому брали участь команди 29 країн світу.

В 2014 році за результатами участі у VIII Всеукраїнському зльоті юних лісівників, команда Пліщинського учнівського лісництва стала його переможцем, виборола Гран-Прі і почесне право приймати у себе в школі та в інших закладах освіти і лісгоспах Хмельниччини ІХ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів.

У вересні 2015 року, разом з окремими навчальними закладами і лісгоспами області, Пліщинське учнівське лісництво достойно прийняло ІХ Всеукраїнський зліт юних лісівників на базі своєї школи, стало переможцем Зльоту й отримало ряд заслужених нагород (дипломи, грамоти, цінні подарунки), почесне звання «Зразкове учнівське лісництво» і право представляти Хмельниччину на наступному – Х Зльоті юних лісівників на Черкащині.

Цей Зліт став яскравою сторінкою в літописі юннатівського життя Хмельниччини, а у наступні роки – істотно вплинув на зміцнення співпраці лісівників з освітянами, збереження й розвиток мережі учнівських лісництв під патронатом держлісгоспів та активізацію навчальної і лісогосподарської діяльності юних лісівників Хмельницької області та інших регіонів України.

Особливу увагу педколектив Хмельницького ОЕНЦУМ, керівники і педколективи позашкільних профільних закладів приділяють пошуку, виявленню в закладах освіти області і залученню до природоохоронної й науково-дослідницької роботи обдарованих школярів та юннатів, регулярному проведенню для них профільних науково-практичних конференцій, досягненню плідної результативності співпраці юних дослідників з науковцями, активній підтримці та стимулюванню діяльності педагогів-ентузіастів юннатівської роботи в школах Хмельниччини.

Педагоги і керівники позашкільних еколого-натуралістичних закладів області неодноразово приймали активну та результативну участь у Всеукраїнському конкурсі майстерності педагогічних працівників позашкільних закладів «Джерело творчості».

Так, ще в жовтні 2008 року методист Хмельницького ОЕНЦУМ Зотова О.В. за результатами участі і перемоги в очному етапі конкурсу в номінації «Методист-2008» була нагороджена Почесною грамотою організаторів заходу та нагрудним знаком «А.С.Макаренко», а в березні 2011 року, за результатами участі і перемоги в очному етапі цього заходу, заступник директора ХОЕНЦУМ Демчук Л.О. була відзначена Грамотою Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, відзнакою-статуеткою «Ніка» і в 2017 році нагороджена нагрудним знаком МОНУ «Відмінник освіти України».

В 2012 році директор Хмельницького ОЕНЦУМ Климчук В.В. та директор Шепетівського міського ЦЕНТУМ Манійчук Т.Л. також стали переможцями фіналу Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності «Джерело творчості» і отримали ряд відзнак у своїх номінаціях.

30 серпня 2013 року, під час Всеукраїнської серпневої конференції керівників позашкільних еколого-натуралістичних закладів усіх рівнів «Стратегії інноваційного розвитку позашкільної освіти в Україні», Хмельницький ОЕНЦУМ був нагороджений почесною відзнакою «ЗАКЛАД-НОВАТОР» та Дипломом, якими відзначені досягнення його інноваційної науково-освітньої діяльності в галузі природоохоронної роботи, реалізації завдань екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури підростаючого покоління.

Протягом 16-18 жовтня 2013 року профільними позашкільними закладами області забезпечено підготовку й проведення 4-х регіональних засідань круглого столу Міністерства освіти і науки України та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА з участю директора Національного ЕНЦУМ, д.п.н., професора В.В. Вербицького з його київськими колегами «Реалізація соціальних ініціатив Президента України щодо забезпечення доступу кожної дитини до позашкільної освіти в Хмельницькій області» в містах Шепетівці, Хмельницькому, Дунаївцях та Кам’янці-Подільському, спрямованих на розвиток позашкільної освіти, зокрема, реалізацію невідкладних завдань природоохоронної еколого-натуралістичної роботи учнівської молоді та раціональне зростання мережі профільних дитячих творчих об’єднань на базі загальноосвітніх шкіл і позашкільних закладів Хмельниччини.

Підвівши підсумки засідань цього важливого для освітян України заходу, Департамент освіти і науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА нагородив ХОЕНЦУМ Грамотою за високий рівень його підготовки і проведення.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 14 серпня 2017 року № 1157 Хмельницький обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді включений до Переліку найбільших позашкільних навчальних закладів державної та комунальної форми власності системи Міністерства освіти і науки України.

В ознаменування 90-річчя юннатівського руху в Україні, під час виставки-презентації здобутків діяльності профільних позашкільних закладів у Національному ЕНЦУМ «Сучасна позашкільна освіта – 2015» 15-17 вересня 2015 року, Хмельницький ОЕНЦУМ отримав почесну відзнаку «Лідер сучасної позашкільної освіти».

З 19 по 20 грудня 2016 року молодий педагог – керівник гуртків Міхайлиця І.В. та її педагог-наставник, методист Зотова О.В. достойно представили Хмельницький обласний  ЕНЦУМ  і позашкілля нашого краю в м. Києві на Всеукраїнському Форумі молодих педагогів позашкільних навчальних закладів, що проводився на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, де здобули 2 спеціальних відзнаки – «Педагогічний Оскар» і дипломи педагогів-новаторів.

У 2009-2019 роках Хмельницький ОЕНЦУМ приймав активну участь у відкритому національному Рейтинзі якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників» та нагороджувався Дипломом лауреата в 2017, 2018 та 2019 роках, в 2012, 2015, 2016 роках – Дипломом переможця Рейтингу, а в 2014 році – Дипломом «Флагман відкритого рейтингу якості позашкільної освіти».

Заклад щорічно організовує і спільно з науковцями ХНУ, К-ПНУ ім. Івана Огієнка, ХОІППО та фахівцями установ і підприємств аграрного сектору та екології й охорони природи проводить профільні семінари, методоб’єднання, науково-практичні конференції, семінари-тренінги й навчальні заняття з питань здорового способу життя, круглі столи, наради для керівників, методистів і керівників гуртків позашкільних закладів, вчителів біології, завідувачів учнівських НДЗД, профільних дитячих творчих об’єднань, методистів районних відділів та міських управлінь освіти.

Зокрема, з 16 по 18 травня 2017 року педагоги-натуралісти Хмельницького ОЕНЦУМ спільно з Національним ЕНЦУМ МОН України під егідою НАПН України провели на базі ряду закладів освіти краю Всеукраїнський семінар-практикум заступників директорів з навчально-виховної роботи обласних центрів еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді та станцій юних натуралістів «Формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій».

З метою інтеграції національної освіти в європейський та світовий освітні простори Хмельницький ОЕНЦУМ розвиває міжнародну співпрацю, забезпечуючи участь юннатів закладу у регіональних і фінальних етапах дванадцяти міжнародних конкурсів: міжнародному конкурсі екологічних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище», всесвітньому конкурсі науково-технічної творчості молоді Intel ISEF, Міжнародній Олімпіаді проектів I-SWEEP, міжнародному конкурсі INFORMATRIX, міжнародному конкурсі INESPO, конкурсі винахідників «Leonardo Da Vinci», олімпіаді екологічних проектів INEPOEurоasia, Балтійському науково-інженерному конкурсі, щорічній Білоруській конференції учнів, Білоруському конкурсі науково-біологічних робіт учнів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, Міжнародному Фестивалі молодих науковців E(x)plory тощо.

Так, у 2020 році юними натуралістами Хмельниччини – фіналістами національних етапів еколого-натуралістичних заходів здобуто Дипломів Національного ЕНЦУМ – 30, Дипломів І ступеня НЕНЦУМ – 32, Дипломів ІІ ступеня НЕНЦУМ – 42, Дипломів ІІІ ступеня НЕНЦУМ – 75, Грамот НЕНЦУМ – 27, в т.ч. за І місце – 9, за ІІ місце – 22, за ІІІ місце – 50, Подяк НЕНЦУМ – 66. Запрошено 39 дітей для участі в очних етапах конкурсів, а 6 фіналістів конкурсів отримали сертифікати. В цьому ж році за підсумками проведення щорічного обласного дитячого заочного конкурсу «Природа України – очима дітей Хмельниччини» 198 учасників за активну участь отримали Грамоти Хмельницького ОЕНЦУМ, 9 школярів здобули І місце, 18 – ІІ місце і 27 школярів – ІІІ місце.

Хмельницький ОЕНЦУМ проводить наполегливу роботу з вивчення і пропагування передового педагогічного досвіду кращих освітян і педагогів-натуралістів, забезпечує формування та організацію діяльності мережі опорних шкіл (центрів) з питань еколого-натуралістичної роботи, яка сьогодні нараховує 148 базових (опорних) навчальних закладів передового педагогічного досвіду, зокрема 50 шкіл дослідницько-натуралістичного профілю, 54 – екологічної освіти і виховання, 44 – природоохоронного.

На сайті закладу започатковано рубрику «педагоги-новатори», в якій постійно висвітлюються здобутки праці кращих педагогів області (див. за посиланням: http://hoencum.km.ua/?page_id=788).

Дирекцією закладу практикується модель державно-громадського управління для керівництва педагогічною діяльністю колективу, творчою еколого-натуралістичною роботою, навчально-виховним процесом. Значна увага приділяється гуманізації та демократизації навчально-виховного процесу і застосуванню для його потреб сучасних ІТКТ, інноваційних педагогічних технологій, удосконаленню та популяризації здоров’язберігаючих технологій, ефективності роботи творчих груп експериментального майданчика Національної академії педагогічних наук України, який з 1994 року розпочав діяльність на базі закладу під керівництвом вченого секретаря відділення загальної педагогіки та філософії освіти Академії, доктора педагогічних наук, професора Григорія Петровича Пустовіта.

19 квітня 2017 року педагогічна делегація Хмельницького ОЕНЦУМ взяла участь у роботі круглого столу Національної академії педагогічних наук України «Позашкільна освіта: стан, виклики, перспективи», де заклад звітував про роботу експериментального майданчика і успішну реалізацію творчою групою педагогів закладу 4-х спільних науково-освітніх проектів:

– Проект «Позашкільна освіта – науково-методичне забезпечення екологічної освіти та морально-духовного виховання дітей, учнівської і студентської молоді»:

Реалізації завдань цього спільного науково-освітнього проекту супроводжувалась друкуванням 35 змістовних посібників навчально-методичного, інформаційно-довідкового та природничо-краєзнавчого змісту, 16 із них – з грифом Національної АПН України Усі книги, надруковані Хмельницьким ОЕНЦУМ загальним тиражем понад 45 тисяч примірників, безкоштовно передано у навчально-виховні заклади Хмельницької області для учнів і педагогів. Ця література неодноразово презентувалась на науково-практичних конференціях, методологічних семінарах в НАПН України, міжнародних та національних освітянських виставках, де отримувала високу оцінку і нагороди.

Значна частина книг була оцифрована і в 2014 році стала основою електронної бібліотеки юннатів Хмельниччини та Національного ЕНЦУМ Міністерства освіти і науки України (див. детальніше за посиланнями: http://hoencum.km.ua/?page_id=5  та   https://nenc.gov.ua/?page_id=1083).

Лише протягом 2016-2018 р.р. вийшли з друку науково-популярні видання «Живі смарагди Шепетівщини», «Хмельниччина», «Ліси Хмельниччини», благодійне видання для захисників України «Фронтовий кобзар», навчальний посібник «Флора Хмельниччини» (книга І), авторський навчально-методичний посібник для керівників гуртків юних лісівників М.А.Зведенюка «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини», які побачили світ завдяки ентузіазму творчої групи, сформованої з педагогів-натуралістів, науковців, лісівників і журналістів.

В 2019 році видано навчальний посібник на національно-патріотичну тематику С.І.Крамара та О.О.Тимощука «Україна-Русь vs Московія: настільна книга», тираж якого придбано за бюджетні кошти для безкоштовного забезпечення усіх закладів освіти краю. Завершена підготовка до друку спільного з ХОІППО довідкового видання «Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини».

Завершується спільна підготовка до друку з кам’янецькими науковцями навчального посібника «Фауна Хмельниччини» і другої книги навчального посібника серії «Флора Хмельниччини».

– Проект «Формування творчої і соціально активної особистості засобами телекомунікаційних проектів у позашкільному навчальному закладі»:

Педагогічний колектив закладу працював над системним впровадженням у навчально-виховний процес новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій з використанням сучасних технічних засобів навчання (портативних персональних комп’ютерів «ASUS», «Lenovo» і «HP», локальної радіомережі швидкісного інтернету «Unnat-Radio» з модулями Wi-Fi, гаджетів, смартфонів, планшетів, електронних накопичувачів, мультимедійних проекторів і широкоформатних ТV-моніторів).

Це сприяло удосконаленню та інноваційному оновленню системи навчальної і методичної роботи, забезпечувало раціональне поєднання дитячої розумової та фізичної праці на учнівській НДЗД, реалізацію завдань екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури юннатів закладу. Реалізація проекту супроводжувалась презентаціями його результатів в Національному ЕНЦУМ і НАПН України та сприяла створенню першої освітянської віртуальної бібліотеки в Хмельницькій області.

– Проект «Сучасні здоров’язбережні технології навчання і виховання школярів як шлях до якісної освіти»:

З 2008 року Хмельницький ОЕНЦУМ діє як заклад сприяння здоров’ю. Цьому передувала творча 7-річна співпраця хмельницьких педагогів-натуралістів з київськими колегами та науковцями НАПН України, пріоритетним напрямком якої є збереження та зміцнення здоров’я дітей і виховання в них культури здоров’я, впровадження здоров’язбережних технологій у навчально-виховний процес. У 2002 році, набутий хмельничанами досвід з цього напрямку роботи, був вивчений і узагальнений Національним ЕНЦУМ та пропагувався МОН України в педагогічній пресі і закладах освіти.

На базі навчальних приміщень закладу та кабінету валеології, спеціально обладнаного спільно з обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, було організовано проведення навчальних занять з школярами і семінари-тренінги груп фасилітаторів та тематичні семінари з питань здорового способу життя для педагогічних працівників та керівників закладів освіти області.

Представлений у 2012 році на Всеукраїнському конкурсі-захисті сучасної моделі навчального закладу – Школі сприяння здоров’ю, конкурсний матеріал про діяльність Хмельницького ОЕНЦУМ, спрямовану на формування освіченої творчої особистості, становлення її фізичного і психічного здоров’я, виховання потреби здорового способу життя, був визнаний одним із кращих в Україні.

Як переможець цього заходу серед позашкільних навчальних закладів, Хмельницьким ОЕНЦУМ відзначений спеціальним Сертифікатом журі і включений МОН України у національну мережу шкіл сприяння здоров’ю.

– Проект «Формування національно-патріотичних почуттів дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи в контексті українського патріотизму та євроінтеграції України»:

Актуальність тематики і проблеми національно-патріотичного виховання учнівської молоді в умовах євроінтеграції та захисту держави від російських агресорів і сепаратизму стимулювали започаткування й прискорену реалізацію спільного науково-освітнього проекту. Співпраця закладу з науковцями НАПН України була присвячена спільному пошуку шляхів та методик, здатних забезпечувати спрямування педагогічної діяльності навчальних закладів на створення дієвої і ефективної моделі національно-патріотичного виховання української молоді в контексті українського патріотизму та євроінтеграції держави і суспільства.

Особливий акцент у проекті зроблено на ідеї єднання і толерантності стосунків різних націй, народностей, національностей і конфесій в Україні заради захисту її території, розвитку економіки, зміцнення обороноздатності держави та забезпечення достойного життя і процвітання її народу.

В контексті проекту розроблено наочний матеріал «Куточок європейського союзу» для закладів освіти, здійснено благодійне видання кишенькового формату «Фронтовий Кобзар» для українських воїнів – учасників АТО, яке надруковано й придбано за допомогою лісівників та волонтерів. Тисячі примірників цієї книги були освячені у ТзОВ «Поліграфіст», індивідуально підписані юннатами і передані волонтерами на фронт захисникам України.

Кілька років поспіль на щорічних національних та міжнародних виставках «Сучасна освіта в Україні», «Сучасні навчальні заклади», «Інноватика в сучасній освіті», під час громадської акції «Флагмани освіти і науки України» заклад презентував результати своєї проектної діяльності й від їх організаторів отримував за новаторську працю педагогічного і юннатівського колективу ряд почесних відзнак, грамот, дипломів, сертифікатів, свідоцтв, 4 срібних та 3 золоті медалі міжнародних освітянських виставок, удостоєний почесних відзнак «Заклад-новатор», «Флагман освіти і науки України», «Переможець відкритого рейтингу «Золота когорта позашкільників», «Ніка», «Педагогічний Оскар», «Флагман позашкільної освіти України», «Лідер сучасної позашкільної освіти» та почесного звання «Лідер сучасної освіти».

Показником зростання фахового рівня педагогів-натуралістів Хмельницького ОЕНЦУМ стали їх результати участі у всеукраїнських конкурсах педагогічної творчості: призові місця у фінальних етапах Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості» у номінаціях «Директор позашкільного навчального закладу», «Заступник директора позашкільного навчального закладу», «Методист позашкільного навчального закладу», конкурсу методичних моделей виховного процесу в освітніх закладах «Виховати особистість», Всеукраїнських конкурсах методичних розробок еколого-натуралістичного напрямку та рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів системи освіти, Всеукраїнському Форумі молодих педагогів позашкільних навчальних закладів – 3 спеціальні почесні відзнаки «Педагогічний Оскар», дипломи і сертифікати до них.

В 2017-2018 роках педколектив Хмельницького ОЕНЦУМ за завданням НАПН України та Національного ЕНЦУМ працював над науково-методичною темою «Формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій», а у 2019 році – «Створення якісного освітнього середовища – запорука розвитку компетентнісної особистості в умовах закладу позашкільної освіти».

В 2019-2020 навчальному році педколектив закладу працював над науково-методичною темою «Міжнародне науково-педагогічне співробітництво як важливий фактор конкурентоспроможності закладу позашкільної освіти».

Сьогодні колектив Хмельницького ОЕНЦУМ працює над виконанням завдань визначених Законами України «Про позашкільну освіту», «Про освіту», «Про загальну середню освіту», вимогами чинних законодавчих актів та актів Президента і Кабінету Міністрів України, наказів та листів МОНУ, Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА та завдань засновника – Хмельницької обласної ради, директив і методичних рекомендацій Національного ЕНЦУМ, вирішенням різних поточних проблем і здійснює:

– реалізацію юннатівськими формами роботи завдань Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді в контексті українського патріотизму та євроінтеграції;

– виконання вимог засновників та завдань Плану комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури учнівської молоді навчальних закладів Хмельницької області на 2016-2020 рр. і розробка заходів для наступного Плану;

– забезпечення відповідності змісту координаційно-методичної діяльності та еколого-натуралістичної роботи педагогічного і дитячого колективу закладу основним завданням позашкільної освіти та пріоритетним напрямкам роботи: природоохоронному, дослідницько-експериментальному, реабілітаційно-оздоровчому і профорієнтаційному;

– організоване проведення та інформаційно-методичний супровід міжнародних і Всеукраїнських масових еколого-натуралістичних заходів, науково-освітніх програм та проектів;

– підвищення методичної та педагогічної майстерності, оновлення змісту та підвищення ефективності і якості методичної роботи працівників закладу з навчальними закладами області;

– активізація видавничої діяльності та роботи із засобами масової інформації;

– вишукування, виявлення, вивчення, узагальнення, пропагування, розповсюдження і поширення та запровадження передового й перспективного педагогічного досвіду з питань екологічної освіти і виховання учнівської молоді, методичної діяльності, регулярне оновлення матеріалів інформаційного банку з питань еколого-натуралістичної роботи в навчальних закладах області;

– використання можливостей ЗМІ та ресурсів власного сайту в Інтернеті для досягнення ефективної співпраці з навчальними закладами за рахунок раціонального використання сучасних інформаційно-освітніх технологій;

– підтримка діяльності педагогів-ентузіастів юннатівської роботи та очолюваних ними дитячих об’єднань-гуртків, клубів, УАТО, УВБ, учнівських лісництв, екологічних загонів, агітбригад та ін.;

– залучення обдарованих юннатів до участі в натуралістичній дослідницько-експериментальній роботі за завданнями і під керівництвом вчених, в дитячих науково-практичних конференціях, юннатівських зборах, національних та міжнародних профільних конкурсах, науково-освітніх проектах і програмах, МАН та ВЗБШ;

– біологізація навчально-виховного процесу в закладах освіти та забезпечення надання гуртківцям рівного доступу до джерел додаткових якісних знань;

– профілізація напрямків гурткової та профорієнтаційної роботи з гуртківцями в ЕНЦУМ і СЮН та на базі закладів загальної середньої освіти;

– збереження і розвиток мережі дитячих об’єднань еколого-натуралістичного профілю, учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, метеорологічних майданчиків, музеїв (куточків) Хліба, кімнатних рослин, навчальних теплиць, парників, екологічних стежок;

– активізація співпраці з державними і громадськими організаціями, котрі спеціалізуються на проблемах екології та природоохоронній і природозаповідній справі, участі в роботі ДЕП (дитячого екологічного парламенту), юнацьких секцій УТОП та інших дитячих громадських екологічних об’єднань, екологічних приймалень та віталень;

– залучення кращих юннатів до участі в діяльності Всеукраїнської літньої школи передового досвіду юннатівської роботи та оздоровлення переможців і активістів еколого-натуралістичних заходів у Всеукраїнському таборі праці і відпочинку «Юннат» на базі Національного ЕНЦУМ;

– збереження та поліпшення навчально-матеріальної бази ХОЕНЦУМ шляхом поповнення її сучасними технічними засобами навчання для впровадження новітніх освітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій, навчальними приладдями і обладнанням, роздатковими матеріалами, наочними посібниками, фаховою літературою та іншими освітніми джерелами, необхідними для забезпечення потреб навчального процесу та організаційно-методичної діяльності педколективу закладу.

Педагогічний колектив Хмельницького ОЕНЦУМ працює над вирішенням проблем:

– формування ціннісних орієнтирів учнівської молоді у контексті впровадження в навчально-виховний процес сучасних інноваційних педагогічних технологій;

– забезпечення розвитку мережі бюджетних дитячих еколого-натуралістичних об’єднань відділами та управліннями освіти райдержадміністрацій, міськвиконкомів і об’єднаними територіальними громадами;

– фінансове забезпечення відряджень переможців обласних профільних конкурсів для участі у міжнародних та всеукраїнських еколого-натуралістичних заходах;

– редагування, рецензування навчальних і методичних посібників, статей, індивідуальних освітніх проектів, розробка авторських програм гуртків, умов і положень про проведення регіональних еколого-натуралістичних заходів, методичних рекомендацій, порад та пропозицій щодо підвищення ефективності навчальної, виховної і науково-методичної діяльності, організаційно-масової роботи з юннатами та школярами в закладах освіти;

– розвиток ресурсного (матеріально-технічного, кадрового, науково-методичного) забезпечення навчально-виховного процесу та розширення партнерських зв’язків із державними й науковими установами, вищими навчальними закладами і громадськими організаціями.

Виходячи із сучасних реалій існування української держави та перспектив системи позашкілля, пріоритетними напрямами діяльності Хмельницького ОЕНЦУМ визначено: збереження закладу і модернізацію в ньому змісту позашкільної освіти, забезпечення якості надання освітніх послуг шляхом упровадження сучасних інноваційно-педагогічних технологій, випуску змістовної навчальної літератури; створення ефективної системи моніторингу якості та результативності навчально-виховної, організаційно-масової, інформаційно-методичної діяльності закладів позашкільної освіти; системне вивчення, пропагування і впровадження кращого досвіду роботи окремих педагогів-новаторів та педагогічних колективів закладів позашкільної освіти щодо оптимізації навчально-виховної роботи з дітьми в позаурочний час; розроблення ефективних методик наукової та дослідницько-експериментальної роботи обдарованої молоді під керівництвом науковців; налагодження партнерських зв’язків з науковими установами і освітніми закладами, підприємствами, господарствами, державними й громадськими організаціями в реалізації науково-освітніх програм і проектів, збереження і розвиток мережі дитячих еколого-натуралістичних об’єднань в закладах освіти області та збереження і розвиток навчально-матеріальної бази  закладу.

Творче кредо директора Хмельницького ОЕНЦУМ В.В. Климчука: “Зберегти і примножити”

Завантажити (-відзнаки-і-нагороди-ХОЕНЦУМ.pdf, 28.54MB)

Натуралісти України. Збірник інформаційно-довідкових матеріалів.

Юннати Хмельниччини (нариси з історії юннатівського руху Хмельниччини).

ХМЕЛЬНИЧЧИНА: науково-популярне видання про історію, культуру та природу Хмельниччини / упорядник Т.С. Колесниченко. – Хмельницький: «Поліграфіст», 2017. – 176 ст. іл.

Національно-патріотичне виховання української молоді у контексті євроінтеграції України та захисту держави і її громадян від російської агресії та імперського шовінізму.

План комплексних заходів з екологічної освіти і виховання та формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді закладів освіти Хмельницької області на 2021-2025 рр.

 Педагоги-новатори Хмельниччини:

29025  м. Хмельницький, пров. Шкільний, 8, тел./факс (0382) 71-64-49; 71-62-14.  E-mail:  hoencum@gmail.com;   www.hoencum.km.ua.

Поділитися


 • bajak Scatter
 • turbox500
 • mariaTogel
 • turbox1000
 • ngopibet
 • slot qris
 • scatter hitam
 • scatter hitam
 • klikslot
 • zara4d
 • zara4d
 • ronaldoslot
 • dumdum4d