На Кіровоградщині змагались кращі команди юних ботаніків України | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


На Кіровоградщині змагались кращі команди юних ботаніків України

 

Ось і завершився VI Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних ботаніків, який проходив з 13 по 15 червня 2017 року на Кіровоградщині – перлині степового краю. До м. Кропивницького на Збір приїхали 18 команд з 16 областей України: Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської. Це – сучасна українська молодь, яка показала, що ботанік це – натураліст, природолюб який знаходиться в постійному пошуку та в курсі всіх наукових інноваційних звершень. Людина, з креативним складом розуму, високим інтелектом, яка намагається розкрити та розгадати всі таємниці природи. Не дивлячись на свій юний вік – це справжні спеціалісти, які вміють проводити експерименти та дослідження у різних умовах: як в лабораторії, так і на природі. І хто зна, можливо на підставі своїх досліджень та спостережень саме наші юні ботаніки зможуть запропонувати свою власну, нову систематику для рослин, нові способи їх розведення та виведення нових сортів.

Хто сказав, що ботаніка – це нудно? Юні ботаніки блискавично розвіяли цей міф!

Урочисте відкриття організаційно-масового заходу відбулось в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І. Чижевського м. Кропивницького. На відкриття були запрошені:

 • Перший заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації КОВАЛЕНКО Сергій Петрович;
 • Директор департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації КОВТУНОВ Олександр Володимирович;
 • Завідуюча кафедри екології та охорони навколишнього середовища Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат біологічних наук, доцент МЕДВЄДЄВА Ольга Володимирівна;
 • Кандидат біологічних наук, старший викладач кафедри спеціальної освіти та здоров’я людини Кіровоградського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка БАРМАК Ірина Миколаївна;
 • Головний спеціаліст відділу дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти та виховної роботи управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації ДАНИЛОВ Сергій Олександрович;
 • Методист Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді ІВАНОВА Ксенія Богданівна.

Почесні гості виступили зі словами привітання до всіх дітей та їх керівників, побажали успішно пройти та завершити всі поставлені завдання, а також не забувати, що польовий практикум – це не тільки боротьба конкурентних команд між собою за здобуття перемоги, це і нові знайомства, друзі, приємні враження, милування неймовірною природною красою, безліч позитивних емоцій і незабутні спогади про цей казково-мальовничий край.

В рамках Збору, після завершення урочистої частини було організовано:

 • огляд фотовиставки «Рослини, які поширені на території України та підлягають особливій охороні» (домашнє завдання), який проходив в читальній залі бібліотеки;
 • заслуховування презентацій територій та об‘єктів природно-заповідного фонду свого регіону (домашнє завдання). Представлення були настільки різноманітні за характером подання, змістом матеріалу і широтою запропонованих візуально-описових матеріалів, що створила, у присутніх творчу атмосферу обговорення результатів діяльності у питаннях підходу до вивчення ботанічних об’єктів.

При оцінюванні і визначенні кращих фоторобіт, суддям прийшлось не легко, адже кожна робота повністю відповідала темі збору, мала композиційну довершеність і сюжетну лінію. Проте кращими (отримали І місце у цій номінації) роботами у фотовиставці відзначились команди юних ботаніків

 • м. Костянтинівка Донецької обл.;
 • Кіровоградської обл.;
 • Львівської обл.;
 • Чернівецької обл.

Слід зазначити, що програма заходу була продумана до дрібниць. Вона була хоч і насиченою, але неймовірно цікавою. А науковий супровід заходу забезпечили два виші – технічний університет і педагогічний ім. Володимира Винниченка.

Другий день збору був самим насиченим. Це був одноденний польовий практикум «Дослідження біорізноманіття дослідно-селекційного дендрологічного лісового центру «Веселі Боковеньки». Сам Центр розташований в межах Долинського району Кіровоградської обл., у тому місті де річка Боковенька перетинає балку Скотовату.

Після приїзду для всіх присутніх була організована коротка екскурсія Цетром. Діти дізнались багато цікавого. Адже всіх цікавило: звідки ж пішла така назва «Веселі Боковеньки»? За народними переказами в цих місцях у давні часи проходив чумацький шлях. На правому березі річки Боковеньки неподалік від села Іванівки чумаки зупинялися на нічний спочинок, вечеряли і весело проводили час. З тих часів це місце і отримало назву «Веселих Боковеньок».

Після короткої екскурсії зразу ж розпочалась творча робота. Кожна команда отримала «Робочий щоденник учасника польового збору». Щоденники були спеціально розроблені і підготовлені методистами Кіровоградського обласного еколого-натуралістичного центру, а також науково-педагогічними працівниками Центральноукраїнського національного технічного університету та Кіровоградського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка. На основі інформативного матеріалу, який був запропонований для ознайомлювального прочитання, потрібно було виконати ряд завдань. Наприклад:

 • дослідити характер і типи ландшафту геоботанічної ділянки, з‘ясувати зв‘язки між рослинними угрупуваннями, рельєфом, грунтами;
 • зробити фотографії інтродукованих рослин та підготувати презентацію їх морфолого-біологічної особливості;
 • вивести «формулу геоботанічної ділянки» тощо.

Після обідньої перерви всім командам надали час для проведення камеральної обробки даних практикуму, оформлення презентацій проектів та підготовка їх захисту.

Кожна команда по черзі виходила і захищала свою дослідницьку роботу. Дітлахи впевнено і вміло використовували інформаційно-комунікативні технології. Під час захисту діти продемонстрували свої теоретичні знання з ботаніки, які вони отримали під час вивчення шкільного курсу, а також показали нові знання польових методів ботанічних досліджень. Саме вони в подальшому допоможуть школярам самостійно проводити наукові дослідження в природі, грамотно оцінювати, прогнозувати і тлумачити різноманітні біологічні явища.

Після оцінювання захисту результатів польових досліджень кращими (отримали І місце у цій номінації) відзначились команди юних ботаніків:

 • Вінницької обл.;
 • Івано-Франківської обл.;
 • Кіровоградської обл.;
 • Рівненської обл.

Підсумовуючи перебіг VІ Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних ботаніків слід зазначити відчутний позитив, що випромінювався у всіх подіях, які відбувались протягом трьох днів перебування на Кіровоградщині. Безумовно головний тягар в організації і проведенні збору взяв на себе Кіровоградський обласний еколого-натуралістичний центр.

А от наступний збір юних ботаніків прийматиме Миколаївський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді. Про що свідчить сертифікат, що засвідчує про право його проведення і, який мав би вручатись представнику Миколаївської області. Нажаль команди з цієї області не було. Гадаємо, що це буде для них приємним сюрпризом.

Отже естафета переходить від центральної України до її південного краю. Краю, де відбувається неповторне сполучення степового повітря, напоєного ароматом різнотрав’я і морського.

Тож до наступної зустрічі у Миколаєві!!!

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар