В Дніпропетровській області урочисто пройшло обласне свято “Уся юннатівська родина у творчих звершеннях єдина” по нагородженню переможців конкурсів еколого-натуралістичного напряму | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** до 15 грудня 2023 року - триває заявлення на Всеукраїнський конкурс «Юний селекціонер і генетик» у 2023/2024 навчальному році (заочно) *** до 15 грудня 2023 року - подання матеріалів заочних Всеукраїнських конкурсів: Конкурс внутрішнього озеленення закладів освіти «Галерея кімнатних рослин», Конкурс зовнішнього озеленення закладів освіти «Парад квітів біля школи» (заочно) *** 20 грудня 2023 року - 25 січня 2024 року триватиме заключний етап Всеукраїнського конкурсу «Новорічна композиція» (заочно) *** до 29 грудня 2023 р. - надсилання фотоматеріалів на Всеукраїнський заочний конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!» (заочно) *** до 19 січня 2024 року - триває реєстрація участі в науково-технічному конкурсі «Eкo-Техно Україна» (заочно) *** до 22 січня 2024 року - подання матеріалів на ІІ етап Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» (заочно) *** до 1 березня 2024 року - падсилання фотоматеріалів до «Панорами Всеукраїнського профільного табору оздоровлення та відпочинку «Юннат» (заочно) *** до 08 квітня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі «Гуманне ставлення до тварин» *** до 28 квітня 2024 року - подання матеріалів на проєкт «ЄНОТІК» *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


В Дніпропетровській області урочисто пройшло обласне свято “Уся юннатівська родина у творчих звершеннях єдина” по нагородженню переможців конкурсів еколого-натуралістичного напряму

Наразі еколого-натуралістичною роботою в Дніпропетровській області охоплено майже 700 закладів освіти, які є на місцях основними осередками надання дітям та молоді ґрунтовних екологічних знань, формування нової екологічної свідомості і культури.

Важливою формою роботи педагогічного та юннатівського активу навчальних закладів області є участь у трудових, екологічних та природоохоронних акціях, проектах, конкурсах, програмах, що дозволяє дітям і молоді краще пізнавати природу рідного краю, проводити детальні наукові дослідження природних об’єктів Придніпров’я, змістовну науково-дослідницьку роботу з сільського і лісового господарства, квітникарства, озеленення та благоустрою, спостерігати за змінами, які відбуваються в навколишньому природному середовищі під впливом людини, та виконувати конкретні практичні дії по збереженню, оздоровленню та відновленню довкілля.

Ця робота проводиться під керівництвом педагогів загальноосвітніх, позашкільних та вищих навчальних закладів області, науковців Дніпропетровського та Криворізького ботанічних садів НАН України, природного заповідника “Дніпровсько–Орільський”, інших державних і громадських організацій, діяльність яких тісно пов’язана з екологією та охороною природи, які допомагають дітям та молоді досліджувати основні компоненти біосфери: водні джерела, ґрунти, атмосферу, рослинний і тваринний світ, визначати антропогенні чинники, які впливають на їх склад і стан в межах області: діяльність промислових підприємств, фермерських господарств, споживацьке, бездуховне ставлення до природи, пропонують і проводять разом з учнями заходи по поліпшенню екологічного стану довкілля.

Підсумком цієї діяльності є участь юннатів області в масових еколого-натуралістичних заходах, зокрема в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу “Мій рідний край – моя земля”, обласних конкурсах “Лелека”, “На кращого юного майстра народних ремесел”, “Школа мій рідний дім”.

В жовтні 2017 року ці масові заходи, які проводилися в заочному форматі, об’єднали понад 350 учасників, серед яких як окремі учні та творчі учнівські об’єднання еколого-натуралістичного напряму, так і педагогічні колективи загальноосвітніх та позашкільних закладів освіти майже з усіх міст і районів області.

Обласний етап Всеукраїнського конкурсу “Мій рідний край – моя земля” традиційно проводився за 2 напрямами:

  • “Практична природоохоронна робота та екологія”;
  • “Експериментальна робота з біології, продуктивна праця та дослідницька робота в галузі сільського та лісового господарства”.

В рамках напряму “Практична природоохоронна робота та екологія”, який проводився в цьому році по 5 номінаціях “Мій рідний край – моя земля”, “Біощит”, “Птах року”, “Вчимося за повідувати”, “До чистих джерел”, юні натуралісти Дніпропетровщини звітували про проведення на місцях значної практичної природоохоронної діяльності, яка допомагає школярам власними зусиллями робити важливий внесок в оздоровлення довкілля. Це очищення прибережних смуг річок та інших водних джерел, виявлення та огородження мурашників, охорона цінних природних об’єктів, виготовлення годівничок і шпаківень для різних видів корисних птахів, проведення певних природоохоронних заходів по охороні первоцвітів та інших видів рідкісних рослин. В багатьох містах, районах області активно працювали загони по боротьбі з ерозією ґрунтів, “зелених” і “голубих” патрулів, які проводили роботу по охороні біологічного різноманіття природи краю: балок, ярів, річок, ставків, криниць.

Учасники напряму “Експериментальна робота з біології, продуктивна праця та дослідницька робота в галузі сільського та лісового господарства” звітували по номінаціях: “Мій рідний край – моя земля”, “Дослідницький марафон”, “Кролик”, “Плекаємо сад”, “Юний генетик і селекціонер”.

Юні дослідники під керівництвом науковців, фахівців з сільсько- та лісогосподарського виробництва у складі трудових аграрних та тваринницьких об’єднань, учнівських лісництв, інших профільних гуртків вирощували на навчально-дослідних земельних та присадибних ділянках, в теплицях, у фермерських родинних господарствах екологічно чисту сільськогосподарську продукцію з використанням економічних та екологічних принципів господарювання, лікарську сировину, плодові та декоративні рослини, проводили на ділянках та на полях аграрних підприємств різних форм власності результативну дослідницьку роботу, зокрема з генетики і селекції.

Щорічний обласний конкурс “Лелека”

Одним з найважливіших напрямів природоохоронної діяльності учнів та педагогів навчальних закладів області є охорона орнітофауни. Одним з охоронюваних видів української орнітофауни, який може слугувати своєрідним індикатором стану навколишнього середовища, є білий лелека. Цей птах селиться там, де природа не була знищена чи істотно змінена людською діяльністю. Якщо він зникає з місць, де завжди гніздився, значить знижується якість середовища існування.

Сьогодні дуже важливо проводити слідкування за чисельністю білого лелеки в різних регіонах країни, станом його гніздівель, успішністю розмноження, причинами загибелі та іншими особливостями біології виду. Це дозволить своєчасно реагувати на негативні зміни в житті птахів і швидко вживати заходи по їх усуненню.

Тому в 2013 році департаментом освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації, комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) (директор Ю.Ф. Педан) та публічним акціонерним товариством “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО” було розроблено положення про щорічний обласний конкурс “Лелека”, мета якого – розширення знань учнівської молоді з наукової інформації про стан популяції білого лелеки в області, активізація громадської позиції молоді щодо збереження природи рідного краю, розвиток естетичних відчуттів при спілкуванні з природою.

Кожний рік у конкурсі беруть участь понад 200 дітей. За чотири роки роботи в рамках конкурсу юні орнітологи детально дослідили в містах і селах близько 60 гнізд білого лелеки, виявили та подали заявки “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО” на переніс 20 гнізд; вели активні спостереження за особливостями життя цього дивовижного птаха від прильоту з теплих країв до вирощення пташенят і відльоту у вирій, а також проводили активну еколого-просвітницьку діяльність по виготовленню і поширенню листівок і буклетів серед різних верств населення про необхідність охорони білого лелеки, презентували тематичні виховні заходи: вистави, години спілкування “Лелека – символ України”, конкурси на кращий малюнок та інші.

Обласний конкурс “На кращого юного майстра народних ремесел” проводиться щорічно з метою надання молодому поколінню можливість засвоєння духовних надбань національної та світової культури.

В конкурсі 2017 року взяли участь 73 юних майстра, які представили свої роботи за номінаціями: “Народна вишивка”, “Петриківський розпис”, “Вироби з соломи”, “Різьба по дереву”, “Писанкарство”, “Лозоплетіння”. До організаційного комітету конкурсу було надано 225 творчих робіт.

Обласний конкурс з озеленення та благоустрою навчальних закладів області “Школа – мій рідний дім” був впроваджений понад 20 років тому і на сьогодні не втратив своєї актуальності.

Мета конкурсу: залучення учнів до роботи на навчально-дослідних земельних ділянках, в теплицях, садах, проведення профорієнтаційної роботи та трудового виховання, ознайомлення з новими тенденціями в галузі ландшафтного дизайну та декоративного садівництва, активізація роботи по садово-парковому мистецтву, покращення озеленення закладів освіти.

Щорічно в обласному етапі конкурсу беруть участь понад 150 закладів освіти. В ході трудових десантів, акцій впорядковуються шкільні подвір’я, сади, шкільні дендропарки, алеї, зони відпочинку. на навчально-дослідних земельних ділянках закладаються досліди за рекомендацією фахівців аграрних підприємств та за завданням вчених Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету, Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара.

Завдяки проведенню конкурсу в закладах освіти області значно активізувалась робота по створенню альпійських гірок, рекреаційних зон, клумб з вічно зеленими рослинами.

За роки свого існування обласний конкурс “Школа – мій рідний дім” значно сприяв підвищенню озеленення закладів освіти, допоміг проявити дітям та молоді активну громадську позицію щодо поліпшення стану рідної школи.

В поточному році цей конкурс проводився в трьох номінаціях: “Школа – мій рідний дім”, “Музей кімнатних рослин”, “Саду мого дивосвіт”.
Кваліфіковане журі обласних масових заходів еколого-натуралістиного напряму, до складу якого входили науковці провідних ВНЗ області, представники екологічної громадськості, “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО”, народні майстри з декоративно-вжиткового мистецтва, педагоги КЗО “ОЕНЦДУМ”, визначило 132 індивідуальних та колективних переможця.

Вони були урочисто нагороджені під час обласного свята “Уся юннатівська родина у творчих звершеннях єдина”, яке було організоване і проведене КЗО “ОЕНЦДУМ” (директор Ю.Ф. Педан) 15 листопада поточного року на базі комунального позашкільного навчального закладу “Палац дітей та юнацтва” Дніпровської міської ради.

На свято були запрошені почесні гості, які представляли департамент освіти і науки облдержадміністрації, департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради, обласні відділення Українського товариства природи та Українського товариства охорони птахів, професорсько-кандидатський склад наукових працівників вищих начальних закладів. На заході також були присутні представники ПАТ “ДТЕК “ДНІПРООБЛЕНЕРГО”, науковці природного заповідника “Дніпровсько-Орільський”, директори професійно-технічних, загальноосвітніх, позашкільних еколого-натуралістичних навчальних закладів області, засоби масової інформації.

Переможці обласного етапу Всеукраїнського конкурсу “Мій рідний край – моя земля”, обласних конкурсів “На кращого юного майстра народних ремесел”, “Школа мій рідний дім” були урочисто нагороджені грамотами департаменту освіти і науки облдержадміністрації та цінними призами, а переможці конкурсу “Лелека” ще і подарунками від ДТЕК “ДНІПРООБЛЕНЕРГО”.

На святі була презентована змістовна виставка досягнень юннатів Дніпропетровщини з тематичною назвою заходу “Уся юннатівська родина у творчих звершеннях єдина”, де були представлені роботи переможців обласних масових заходів за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти. Для всіх бажаючих на виставці було організовано проведення майстер-класів з декоративного петриківського розпису, лозоплетіння та народної вишивки.

Незабутню теплу атмосферу для всіх учасників заходу створили хореографічні та вокальні колективи комунального позашкільного начального закладу “Центр позашкільної роботи та дитячої творчості “Альтаїр” (директор Гут О.А.) Дніпровської міської ради, які організували святковий концерт.

Фото:

З вітальним словом до учасників свята звертається Олійник Наталія Миколаївна, заступник начальника управління дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти департаменту освіти і науки облдержадміністрації

Урочисте відкриття свята проводить директор КЗО “ОЕНЦДУМ” Юрій Федорович Педан

Юні екологи та природоохоронці, переможці обласного етапу Всеукраїнського конкурсу “Мій рідний край – моя земля”

Нагородження юних екологів проводить голова журі, професор Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету Новіцький Роман Олександрович

Аналіз напряму “Експериментальна робота з біології, продуктивна праця та дослідницька робота в галузі сільського та лісового господарства” проводить кандидат сільськогосподарських наук, доцент Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету Котченко Марина Валентинівна

Нагородження найкращих дослідників в галузі сільського та лісового господарства

Нагородження переможців щорічного обласного конкурсу “Лелека” проводять представники ПАТ “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО” та обласного відділення Українського товариства охорони птахів

Робота обласної виставки досягнень юних натуралістів Дніпропетровщини

Проведення майстер-класу з лозоплетіння

Майстер-клас з декоративного петриківського розпису

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар