22 червня 2015 року виповнюється 15 років Закону «Про позашкільну освіту» | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 13 по 15 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців (змішана форма проведення) *** з 20 по 22 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних екологів (змішана форма проведення) *** з 27 по 29 червня 2023 року - Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій (змішана форма проведення)


22 червня 2015 року виповнюється 15 років Закону «Про позашкільну освіту»

Ця важлива подія була ініційована колективом Українського державного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. У 1997 році під час реалізації проекту «Знамениті й історичні дерева України», акції з посадки дерев у дендропарку «Юннатівський», питання про прийняття Закону було порушене перед Президентом України Леонідом Кучмою.

Закон України, що визначає і законодавчо закріплює державну політику в галузі позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, організаційні, освітні та виховні засади, став точкою відліку нового етапу розвитку позашкілля України. Поштовхом до розвитку позашкільної освіти стало нормативне закріплення її статусу як складової системи безперервної освіти.

Протягом цих років позашкільна еколого-натуралістична освіта набула свого розвитку. Збільшився відсоток дітей, охоплених позашкільною освітою, урізноманітнилися її напрями і профілі. Сьогодні в Україні працюють 155 еколого-натуралістичних центри, станції юних натуралістів, 4 філії, 3 дитячих ботанічних сади, профільні відділи палаців та будинків творчості дітей та юнацтва. Координатором діяльності щодо реалізації завдань позашкільної еколого-біологічної освіти є Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді.

Методичною службою Центру запроваджена система творчих конкурсів для різновікових категорій вихованців, залучення дітей та молоді до винахідницької і дослідно-експериментальної роботи та масових заходів, спрямованих на оздоровлення довкілля, збереження біорізноманіття, створення екомережі.

Для вирішення завдань допрофільної підготовки, соціальної інтеграції та професійного самовизначення учнів на базі Національного еколого-натуралістичного центру створена Природнича школа учнівської молоді, Всеукраїнський інститут біологічних стажувань обдарованих школярів (ботаніка, зоологія, гідробіологія, біохімія), шкільна аспірантура у галузі клітинної та молекулярної біології, біохімії, клітинних технологій.

Здійснення цілеспрямованого розвитку дослідницької компетентності старшокласників забезпечується під час виїзних форм навчально-виховної роботи з комплексного вивчення природи: екологічні експедиції, походи, польові практики. На об’єктах природно-заповідного фонду України юннати мають можливість ознайомитись із біорізноманіттям флори і фауни, дослідити тваринний і рослинний світ, оволодіти знаннями про екологічний стан своєї місцевості та взяти участь у практичній природоохоронній діяльності.

Здобутки вихованців та педагогів Центру з успіхом демонструвались на Міжнародних освітянських виставках, неодноразово відзначались Дипломом «За вагомий внесок у розвиток національної освіти», заклад нагороджений Золотими і Срібними медалями.

З метою інтеграції національної освіти в європейський та світовий освітні простори Центр розвиває міжнародну співпрацю. На національному рівні це здійснюється через участь юннатів України у фіналах міжнародних конкурсів: екологічних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище», науково-технічної творчості молоді Intel ISEF, INFORMATRIX, INESPO, Міжнародній Олімпіаді Проектів I-SWEEP, Міжнародному Фестивалі молодих науковців E(x)plory тощо.

З метою підвищення якості позашкільної освіти організовано конкурси навчально-методичних матеріалів та віртуальних ресурсів з еколого-натуралістичної освіти; позашкільні педагогічні читання-виставку видавничої продукції з питань позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму відкритий рейтинг якості позашкільної освіти «Золота когорта позашкільників», на засадах ОЗР модернізовано зміст навчальних програм.

У зв’язку з цією подією, а також обговоренням проекту нової редакції Закону України «Про освіту» рекомендуємо провести круглі столи за участю наукових установ, громадських організацій, батьків із залученням працівників департаментів (управлінь) освіти і науки, представників місцевої влади.

  • Пропонуємо питання для обговорення:
  • Позашкільна освіта, її стан та місце в структурі освіти.
  • Позашкільна освіта і нова редакція Закону України «Про освіту».
  • Позашкільна освіта і освіта в цілях збалансованого розвитку.

Пропозиції за підсумками круглих столів просимо надсилати на електронну адресу: nenc@nenc.gov.ua. Інформацію про проведення заходу бажано розмістити на офіційних веб-сайтах закладів.
Директор
доктор педагогічних наук,
професор     В. В. Вербицький

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар