Відповідно до Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2014-2015 навчальний рік Міністерства освіти і науки України та листа МОН № 3/3-9-292-15 від 29.04.2015 р. Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді спільно з департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації та комунальним закладом Львівської обласної ради «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» з 16 по 19 червня ц. р. у Львівській області на території Національного природного парку «Сколівські Бескиди» було проведено ІХ Всеукраїнський експедиційно-польовий збір команд юних екологів.
Його учасниками стали учні та педагоги загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів – учасники комплексних науково-дослідних експедицій, походів, польових практик з практичним досвідом роботи з екології, гідроекології, ентомології, орнітології, ботаніки, гідробіології.
В урочистому відкритті збору на території Львівського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді взяли участь: Світлана Іванівна Книшик, начальник управління загальної, середньої, дошкільної, позашкільної освіти та соціального захисту департаменту освіти і науки ЛОДА; Микола Петрович Козловський, директор Інституту екології Карпат НАН України, д. б. н., проф.; Віталій Іванович Гончаренко, доцент кафедри ботаніки біологічного факультету Львівського Національного університету ім. І. Франка, к. б. н.
У Національному природному парку «Сколівські Бескиди» учасників експедиційно-польового збору команд юних екологів гостинно зустрічали заступник директора з наукової роботи Василь Петрович Приндак, науковий співробітник Ірина Вікторівна Лях та інженер з еколого-освітньої роботи парку Марина Василівна Приндак. Незабутні враження справив виступ фольклорно-етнографічного колективу педагогів Соплитської ЗОШ І-ІІ ступенів Сколівського району.
Протягом 4 днів учасники заходу під керівництвом вчених Інституту екології Карпат НАН України, Львівського Національного університету ім. І. Франка та наукових співробітників парку провели комплексні наукові дослідження (з виконанням практичних завдань) рослинного і тваринного світу Національного природного парку «Сколівські Бескиди» за темами:
- «Основні методи обліку кажанів. Акустичний моніторинг кажанів з використанням бет-детекторів»
- «Життєві форми та екологічні групи рослин НПП «Сколівські Бескиди»
- «Біоіндикація якості води НПП «Сколівські Бескиди»
- «Біорізноманітність комах природних екосистем»
- «Вивчення рослинності верхових боліт на прикладі болота «Журавлине»
- «Дослідження орнітофауни лісових екосистем»
- «Екологія ялинових лісів та їх фітоценозів»
- «Місце грибів у лісовому біоценозі»
- «Водні безхребетні р. Кам’янка та озера «Журавлине». Будова та екологія личинок одноденок, бабок та волохокрильців»
- «Основні фонові види птахів. Визначення птахів за голосами».
Юні екологи провели самостійну камеральну обробку результатів зоологічних і ботанічних практикумів та екологічних досліджень, здійснили екскурсії еколого-пізнавальними стежками «Водоспад Кам’янка», «На гору Парашка» та пізнавальну екскурсію на озеро «Журавлине» («Мертве озеро»).
Команди-учасниці представили творчі звіти про проведені регіональні дослідження під час мультимедійних презентацій та фотовиставки «Біорізноманіття природоохоронних територій» за номінаціями: «Тваринний світ», «Рослинний світ», «Екосистеми природоохоронних територій».
За результатами проведених польових досліджень, звіту-презентації та фотовиставки були визнані кращими та нагороджені Дипломами від Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України та пам`ятними подарунками і сувенірами від НПП «Сколівські Бескиди» команди:
І місце
- Волинського обласного еколого-натуралістичного центру;
ІІ місце
- Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді»;
- Вінницької обласної станції юних натуралістів;
ІІІ місце
- Полтавського обласного еколого-натуралістичного центу учнівської молоді;
- Комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Дніпропетровського району Дніпропетровської області»
- Комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради»
Дипломами від Департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації за кращі показники під час польових наукових досліджень, а також пам`ятними подарунками та сувенірами від НПП «Сколівські Бескиди» були нагороджені команди:
- Вільської ЗОШ І-ІІІ ступенів Черняхівського району Житомирської області;
- Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді;
- Комунального закладу «Запорізькій обласний Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Запорізькій обласної ради;
- Комунального закладу «Кіровоградській обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді»;
- Миколаївського обласного центру еколого-натуралістичної творчості;
- Охтирського міського центру позашкільної освіти – мала академія наук учнівської молоді Сумської області;
- Комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості уч-нівської молоді» Херсонської обласної ради;
- Комунального закладу «Чернігівська обласна станція юних натуралістів».
Усі педагоги, керівники команд, отримали сертифікати учасника IХ Всеукраїнського експедиційно-польового збору команд юних екологів та сувеніри від Національного природного парку «Сколівські Бескиди».
В останній день збору його учасники відвідали еколого-освітній центр Національного природного парку та ознайомились з прадавньою і сучасною бойківською культурою.