День натураліста юних орнітологів Подільського орнітологічного клубу «Авес» | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 13 по 15 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців (змішана форма проведення) *** з 20 по 22 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних екологів (змішана форма проведення) *** з 27 по 29 червня 2023 року - Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій (змішана форма проведення)


День натураліста юних орнітологів Подільського орнітологічного клубу «Авес»

Щорічно навчальний рік юннати, які цього року відзначають свій 95-річний ювілей на державному рівні, розпочинають Всеукраїнською акцією «День натураліста», еколого-натуралістичні заходи якої мають неабияку популярність у закладах освіти Хмельниччини. Яскравий приклад цього напряму роботи з дітьми – діяльність юннатів ліцею в мальовничому подільському селі Голосків та їхній День натураліста.

Коротка хроніка цьогорічного Дня в Голосківському ліцеї 12 вересня (субота). Подільське Побужжя. Долина річки Південний Буг між селами Голосків та Русанівці, що на Летичівщині.

З нагоди проведення заходів Всеукраїнської акції Дня натураліста (Акція припадає на дні навчання) юннати гуртка «Юні орнітологи» – члени Подільського орнітологічного клубу «Aves» (16 учнів 5, 7 кл.), що діє на базі Голосківського ліцею під керівництвом відомого педагога-натураліста й орнітолога Володимира Олександровича Новака, раціонально поєднали навчально-пізнавальні дослідження природи рідного подільського краю з активним відпочинком.

На екскурсійному природничо-краєзнавчому маршруті, довжиною 8 км, юним натуралістам вдалось зустріти 41 вид птахів, 8 видів ссавців (живі або мертві особини, нори), 2 – земноводних (жаба гостроморда і озерна), 1 – плазунів (ящірка прудка), 7 – метеликів, 2 – бабок, 2 – кобилочок та деякі інші види комах.

Вдалось зустріти й рідкісні і нечисельні види птахів: сорокопуда сірого (Червона книга України), куріпок сірих (3 ос.), яструба великого, яструба малого (3 ос. у різних місцях), чепуру велику, горлицю звичайну (2 ос.), дятла малого, рибалочку. З цікавістю спостерігали за міграцією чайок, щевриків лісових, ластівок сільських і берегових, вівчариків-коваликів, плисок білих.

В очеретах виявили місце, де злітаються на ночівлю шпаки (при нас туди сіло понад 250 ос.). На соняшниковому полі і городах годувались припутні, вівсянки звичайні, горобці польові, в’юркові: зеленяки, коноплянки, щиглики.

На річці Південний Буг зустріли курочку водяну, крижня, чаплю сіру, вівсянку очеретяну.

Спостерігали, як різними деревонасадженнями кочували синиці великі і блакитні. Аж у селі, біля городів, зустрівся сорокопуд терновий, мабуть, вже останній цьогоріч, оскільки, всі його родичі вже відлетіли у теплі краї.

На городах вдалось знайти 14 нір хом’яків, з яких 7 активно ними використовуються. Цей вид теж занесено до Червоної книги України, а віднедавна – і до Міжнародної.

На маршруті траплялись мертві особини: бурозубка мала, миша лісова, миша польова. Ймовірна причина цього – нещодавній авіаобробіток соняшникового поля агрохімікатами.

На Південному Бузі плавала нелякана ондатра, яка підпускала юних дослідників досить близько. В балці, зарослій аличею, обстежили лисячі нори. Вони тут вже 30 років, займають чималу територію і нараховують 10 нір (як свіжі, так і колишні).

По дорозі реєстрували метеликів: біланів (2 види), жовтюха, сонцевика павичеве око, щербатку l-біле, синявців, перлівця Латонія та спостерігали наслідки життєдіяльності гусені інвазивного білого американського метелика.

Юні природолюби відвідали найстаріший осокір (обхват 464 см) та верби (обхват понад 6 м) у їхніх краях.

Були проведені змагання на (швидкі 🙂 ) знання птахів, місцевих дерев та чагарників між командами хлопців і дівчаток. З птахами знання майже рівні (+ дівчаткам за знайдені Русланою Брацюк гнізда горлиці звичайної та сорокопуда тернового). Крім того, серед «провидців» кількості, можливо виявлених видів птахів на маршруті, перемогла Аня Крижанівська. Її прогноз був 40 видів (а зустріли 41 :). Щодо дерев та чагарників, то хлопцям вдалось виявити на 1 вид більше.

А ще ж був і смачнючий та ситний обід у юннатів, колективно приготовлений ними на багатті. Більш детально фоторепортаж Дня юних натуралістів Голоскова див. за посиланням: https://www.facebook.com/100003520863322/posts/3167852933342038/ .

За виявлені знання і активну дослідницьку діяльність під час вивчення природи рідного краю усіх учасників заходів Дня очікують невеличкі призи, про що, як завше, дбає директор ліцею Микола Петрович Шкляр.

Хоча головна нагорода голосківських юннатів – нові знання і враження та заряд здоров’я і енергії на наступний навчальний тиждень.

Олена Зотова, методист ХОЕНЦУМ, за матеріалами клубу «Авес»

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар