
10 березня 2021 року на базі комунального закладу освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” Дніпропетровської обласної ради (далі – КЗО ”ОЕНЦДУМ”, директор Ю.Ф.Педан) проведено захід, присвячений Міжнародному дню рідної мови та Дню народження Тараса Григоровича Шевченка. У заході взяли участь вихованці гуртка “Дендрологія з основами озеленення”, учні 6 класу комунального закладу освіти “Середня загальноосвітня школа № 76” Дніпропетровської міської ради (директор Сазанська А.О.).
Заснування міжнародного дня рідної мови має велике значення. За оцінками фахівців, із 6000 мов, які нині існують, більшість перебувають під загрозою зникнення у найближче десятиріччя.
Юннати гуртка зібралися, щоб ще раз переконати оточуючих в тому, що вони люблять і шанують рідну українську мову.
Усім відома істина, що мова – це душа народу, святиня, з якою пов’язане не тільки минуле народу, його сьогодення, а й прийдешні віка. Будь-яка нація існує, поки в неї є її мова.
Вихованці гуртка підготували тематичну фотовиставку до дня народження Т.Г.Шевченка (1814 – 1861 рр.). Серед плеяди діячів української культури саме йому належить особливе місце. Поборник правди і свободи, він своєю поетичною і мистецькою творчістю виразив споконвічні вільнолюбні прагнення українського народу. Він силою пов’язав слово з життям народу. Шевченко був наділений багатьма рисами вдачі: палким вільнолюбством, великою працездатністю, жадобою вчитися, широким діапазоном зацікавлень, тонким знанням людської психології. Якщо помножити це багатство вдачі на талант в поетичному слові і в образотворчому мистецтві, то стає зрозумілої феноменальна природа його як людини і митця.
Як приклад поваги до рідної мови, її національної самобутності, гуртківці підготували та продемонстрували театральну постановку драматичної балади Тараса Григоровича Шевченка “Тополя”. Ця композиція перенесла гостей заходу до подій XIX століття, в старе українське селище. Діти побачили побут українського села, традиційні костюми, а трагічні події балади доторкнулися до серця кожної дитини. Почуття любові хлопця і дівчини, повага до батьків, похід до знахарки, загибель хлопця на війні – це все перекликається з сьогоденням і не залишає байдужим гуртківців і гостей заходу.
На прикладі балади діти побачили всю мелодійність української мови (вона визнана другою найгарнішою серед мов світу після італійської).
Учасники заходу обговорили події, які зображені поетичним словом в баладі, похизувались знаннями української мови.
Керівник гуртка, Кривуля І.Г., провела брейн-ринг зі знання мови. Вихованці жваво відповідали на запитання, пояснювали деякі фразеологізми. В кінці свята юннатка заспівала пісню про рідну мову.
День української мови – особливе свято. В ньому є радість і гордість, але є й туга, біль. Не все гаразд сьогодні з вивченням мови в навчальних закладах, функціонуванням її на виробництві та в бізнесі, з уживанням у родинах. І це викликає занепокоєння. Але віриться: мине час, а мова житиме щодня і щомиті у щоденному спілкуванні людей і в будні й у свята. І кожен з нас дбатиме про чистоту мови, зберігаючи її нев’янучу красу.
Підготувала керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ” Кривуля І.Г.