ТВОРЧІ ЗАДАЧІ З ЕКОЛОГІЇ
Задача. Мишко приїхав на осінні канікули до дідуся, який працював лісником. Разом вони обходили лісові ділянки, позначали дерева, які підлягають вирубуванню. З лісової гущавини долинали шлюбні пісні глухарів й тетеруків. Дідусь запитав Мишка: «Чому у глухарів і тетеруків токування (шлюбні пісні й турніри) відбуваються навесні й восени, хоча спарювання й виведення потомства — лише навесні?» А ви знаєте чому?
Задача. В екологічному таборі Люба відвідувала гурток квітникарів. Дівчинці найбільше припали до вподоби різноманітні проекти озеленення балконів. Повернувшись додому на початку липня, Люба вирішила посадити на балконі петунію. Вона підтримувала потрібну вологість ґрунту, підживлювала рослини, але квіти росли погано. Чому петунії, посаджені на балконі всередині літа, незважаючи на оптимальну температуру, вологість, підживлення, погано ростуть і пізно зацвітають?
Задача. У флорі Кавказу нараховується близько 6 000 видів квіткових рослин, а на такій самій площі рівнинної Європи — близько 2 000. Що є причиною цих відмінностей?
Задача. Деякі вчені вважають, що степові ділянки землі створені вогнем і травоїдними тваринами. Чи погоджуєтеся ви із цим?
Задача. На невеликих океанічних островах серед комах переважають безкрилі форми, тоді як на материку або на великих островах —- крилаті. Чому?
Задача. Рослини боліт, які мешкають в умовах високої вологості, мають низку ознак, притаманних рослинам посушливих місць (восковий наліт, укриті волосками). Чому листкам болотних рослин притаманні такі особливості будови?
Задача. У наш час зростає тиск антропогенних факторів на природні екосистеми, що викликає значні трансформаційні процеси. Одним з основних факторів трансформації є забруднення природних екосистем промисловими відходами, у яких переважають важкі метали.
Особливого значення набуває встановлення закономірностей накопичення інгредієнтів забруднення хижими тваринами як вищою гетеротрофною ланкою екосистем півдня України. Під час переходу з одного трофічного рівня на інший вміст важких металів збільшується. Тому найбільша їх концентрація спостерігається у хижих тварин, які займають значне місце в міграції елементів в екосистемах.
Для моніторингу якості навколишнього середовища та мисливської продукції потрібно визначити природні об’єкти, які слугуватимуть біоіндикаторами забруднення. Як біоіндикатори в Канаді використовують норку та видру, у США — борсука й куницю, в Іспанії — видру і рись.
На території півдня України найбільш поширеними хижими тваринами є вовк звичайний, лисиця звичайна, єнотоподібний собака. Вовк — найкрупніший вид. Вороги у нього відсутні, а конкурентами переважно є лисиця та єнотоподібний собака. У мисливських господарствах півдня України на вовків полюють дуже часто, оскільки чисельність цього звіра в регіоні значна.
Встановлення вмісту важких металів в органах і тканинах вовка дасть можливість виявити місця концентрації забрудників, а також визначити можливість забруднення навколишнього середовища важкими металами.
Які важкі метали зазвичай виявляють в організмі хижих тварин півдня України? Хто більше їх накопичує: вовк чи лисиця й чому?