Науково-дослідна лабораторія НЕНЦ рекомендує: ОБРІЗКА ПЛОДОВОГО САДУ | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** серпень-вересень 2022 року - фінал Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт» у 2021-2022 навчальному році (дистанційно) *** 3-5 жовтня 2022 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну (про форму проведення фіналу буде додаткове повідомлення) *** 4-6 жовтня 2022 року - Всеукраїнський зліт учнівських лісництв (онлайн) *** 10-12 жовтня 2022 року - Всеукраїнський дитячий фестиваль “Україна – сад” *** 17-24 жовтня 2022 року - Курси підвищення кваліфікації для заступників директорів закладів позашкільної освіти (змішана форма) *** 18-20 жовтня 2022 року - Всеукраїнська виставка досягнень юних натуралістів «Виставковий павільйон НЕНЦ» *** 18-20 жовтня 2022 року - ІІ етап Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об'єднань *** 18-20 жовтня 2022 року - Всеукраїнський родинний конкурс «Український коровай» *** 01-04 листопада 2022 року - осіння сесія Природничої школи учнівської молоді у 2022/2023 навчальному році *** 08-10 листопада 2022 року - фінал Всеукраїнського біологічного форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи» *** до 15 листопада 2022 року - подання робіт на Всеукраїнський художній конкурс «Календар GLOBE 2023»(заочно) *** 23-24 листопада 2022 року - Всеукраїнський форум учнівської молоді «Кращі практики природознавців» *** до 30 листопада 2022 року триває Всеукраїнська акція «День юного натураліста» (заочно) *** до 30 листопада 2022 року триває Науково-освітній проєкт: «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» (заочно) *** до 1 грудня 2022 року триває надсилання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Ліси для нащадків» (заочно) *** 06-09 грудня 2022 року - фінал Всеукраїнського екологічного хакатону «X REALITY ECOLOGICAL HACK» (Eco-Hackathon) у 2022 році (онлайн) *** до 15 грудня 2022 року триває І етап Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» у 2022/2023 навчальному році (заочно) *** 14-16 грудня 2022 року - Всеукраїнський конкурс «Земля – наш спільний дім» (очно) *** до 20 січня 2023 року триває І етап науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» у 2022-2023 навчальному році (заочно) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) ***


Науково-дослідна лабораторія НЕНЦ рекомендує: ОБРІЗКА ПЛОДОВОГО САДУ

Друга половина лютого – березень час обрізки плодового саду. Обрізка слугує:

  • – оптимальному формуванню крони плодового дерева;
  • – для нормального освітлення та провітрювання крони;
  • – для зменшення кількості шкідників та хвороб;
  • – швидшого вступу в плодоношення;
  • – закладанні товарного врожаю

Крона плодового дерева має бути міцною, зручною для догляду та збору врожаю, а також мати достатню кількість гілок різних порядків для отримання гарного врожаю. Гілки мають бути розміщені таким чином, щоб забезпечити доступ світла в усі частини крони. Важливо, щоб в процесі формування крони дерево як можна раніше вступало в період плодоношення. Для плодового дерева важливо стійкість крони щоб воно витримало навантаження врожаєм влітку і налипаю чого снігу взимку, сильні пориви вітру тощо. По цьому центральний провідник повинен домінувати по товщині та висоті: кожна гілка що віходить від нього повинна бути не товстіше половини товщини стовбура у місці відходження. Якщо гілка тонша вона підпорядковується, якщо товстіша то вона пригнічує розвиток провідника. В рамках крони та окремих гілок необхідно слідкувати, щоб гілки вищих порядків не розвивались сильніше нижчих порядків.

Формування розріджено-ярусної крони

В садівничій практиці існує багато форм крони плодового дерева, але самою простою та доступною для садівників є розріджено- ярусна крона. Вона підходить для яблуні, груші, сливи черешні та вишні. Виключееня складає абрикос, персик кизил та айва. Перші основні гілки зазвичай закладаються в розсаднику. Для цього в процесі росту щепу прирізатю залишаючи 100см від місця щеплення. При формуванні крони плодового дерева в розсаднику притримуються тих же основних принципів: в кроні має бути правильне співвідношення гілок та центрального провідника. Він має домінувати по висоті та товщині. Після досягнення бажаної висоти дерева провідник вкорочують. В дорослого дерева скелетні гілки мають розміщуватися по стовбуру рівномірно зі всіх сторін на відстані не ближче ніж 30-40см одна над іншою для їх нормального освітлення та загального розвитку. Гілки не повинні лягати одна на другу, переплітатись та заважати одна одній.

Розріджено – ярусна крона складається з 5-7 гілок, висота штамбу складає 40-60 см. Дві-три гілки розміщують на одному рівні першого ярусу, а інші – розріджено по стовбуру. Гілки мають відходити від стовбура під кутом більше 45°.

Формування розріджено-ярусної крони плодового дерева

а- обрізка саджанця після посадки; б – обрізка весною другого року; в – обрізка весною третього року; г – обрізка в послідуючі роки.
1 – центральний провідник чи стовбур дерева; 2 – гілки першого порядку; гілки другого порядку;Гілки третього порядку; 5 – конкурент.

1-й рік формування. Весною для формування крони саджанця, що складається з одного пагона, обрізають верхню частину (центральний провідник)на1/3 від висоти саджанця. В подальшому на місці обрізаної верхньої частини із верхніх бруньок можуть з’явитися зразу ж кілька гілок, які будуть конкурувати. Необхідно залишити одну, що підходить для центрального провідника, а інші обрізають або вкорочують. Для формування штамбу всі гілки, що ростуть нижче 40-60см від землі, видаляють, а всі інші залишають.

Цей процес формування зазвичай в плодово- ягідному розсаднику. Але частіше садівники починають формувати крону на наступний рік.

2 – й рік. Весною перед початком вегетації з нижніх гілок необхідно сформувати перший ярус. Для цього вибираємо дві – три добре розвинені гілки, які орієнтовані в різні сторони від стовбура і знаходяться на відстані 10-15 см одна від одної. Кут між основними гілками і стовбуром має бути 60-70° в проекції. Вибрані гілки обрізкою підпорядковують центральному провіднику на зовнішню бруньку ( верхня брунька на обрізаній гілці має направлена на зовні від крони), таким же чином і в подальшому вкорочують однорічні прирости. Інші великі гілки вирізають на кільце. Короткі гілочки (до 30см) та ті, що відходять під прямим кутом не вкорочують і не обрізають. Верхні гілки, що утворюють з провідником гострі кути, видаляють чи вкорочують.

3-й рік. З гілок розміщених вище першого ярусу, вибирають одну, розміщену на відстані 40 – 50 см від останньої гілки першого ярусу. Наступну гілку вибирають на 20-30 см вище попередньої. Ці гілки мають бути розміщені в різні сторони , якщо умовно дивитися на дерево зверху, то другий ярус не повинен закривати перший. Інші крупні гілки обрізаються на кільце. При сильному рості центральний провідник вкорочують на 15-25 см, але так, щоб він був вище закінчення новозакладеної гілки.

Формування дерева старше 3-х років з розріджено-ярусною кроною

1. Переведення на сильну гілку. 2. Переведення на відгалуження, орієнтоване горизонтально.

В послідуючі роки формування закладають гілки рівномірно по стовбуру через 20-30см. Необхідно слідкувати за тим, щоб не було ні загущення крони ні оголення гілок. В першому випадку слід послабити вкорочення, в другому посилити. Коли дерево сягає висоти 3м, центральний провідник вирізають на висоті біля 2метрів, з переведенням його на сильну бокову гілку. Всі інші гілки на висоті 2,5 м обрізають на відгалуження, орієнтоване горизонтально.

Формування крони запущених дерев

Дуже важливо з самого початку формувати правильну крону з допомогою грамотної обрізки, щоб не допустити надмірного загущення. Але на практиці досить часто доводиться займатися обрізкою запущених плодових культур. За звичай це сильна обрізка, при якій на дереві утворюються велика площа раневої поверхні. Розпочинати виправлення запущеної крони з проріджування. В першу чергу видаляють сухі, поламані, виснажені, погано розвинені, сильно загущені, переплетені та перехрещені гілки. При цьому слід надати перевагу видаленню дрібних гілок та вирізку 1 -2 крупномірних. Далі проводиться омолоджування основних та обростаючих гілок. Важливо при цьому зберегти правильний кут нахилу та принцип їх підпорядкування. При дуже сильному загущені обрізку проводять поетапно за два роки.

Обрізка молодого загущеного дерева

1 – дерево до обрізки. убособлення лідера (а); спів підпорядкування основних гілок (б); проріджування (в); обрізка пониклих гілок (г); 2 – дерево після обрізки.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


1 коментар до запису “Науково-дослідна лабораторія НЕНЦ рекомендує: ОБРІЗКА ПЛОДОВОГО САДУ”

  1. Людмила Василівна Лукіянчук сказав:

    Дуже хороший матеріал-буду використовувати для занять у гуртку садівників

Залишити коментар