День Лісу | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


День Лісу

16 вересня 2017 року лісівники всієї Закарпатської області відзначали День працівника лісового господарства та 25-річчя від дня заснування Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

З цієї нагоди в парку культури та відпочинку «Боздоський» відбувся святковий концерт і урочисте нагородження ювілярів – начальників управлінь, які керували лісовою галуззю у різні роки та ветеранів галузі. Велику увагу було приділено розвагам для дітей різного віку.

Йшлося на святі і про (шкільні) учнівські лісництва, яких колись в області нараховувалось 63, з них понад 50 діяли при колгоспних лісах. З розформуванням колгоспів припинили свою діяльність, на жаль, і учнівські лісництва. Станом на 1993 рік учнівських лісництв в області нараховувалося всього 12. І нам приємно констатувати, що і наш екологічний центр разом із іншими позашкільними закладами еколого-натуралістичного напряму завдяки плідній співпраці із обласним управлінням лісового та мисливського господарства, їх районними структурами, окремими лісництвами вже зуміли відновити роботу 39-ти учнівських лісництв. Запрацювали в області і окремі гуртки юних лісівників та лісівників-дендрологів, в тому числі і у філії ЗОЕНЦ. І процес цей продовжується , що є це дуже позитивним, адже важливо не тільки висаджувати ліс, але й зуміти навчити та виховати тих, хто буде за ним бережно доглядати, розумно, екологічно грамотно господарювати на щедрій закарпатській землі.

Долучились до заходу і ми – педагоги та юннати Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. У наметі, який нам надали лісівники, ми розгорнули виставку досягнень еколого-натуралістичного центру як педагогів, так і юннатівські роботи. Чільне місце на виставці займала видавнича продукція закладу – «Бібліотечка позашкільника», «Збірник ЗОЕНЦ», презентаційні матеріали, а також стенди і турнікет про учнівські лісництва Закарпаття, звіти про роботу учнівських лісництв області, юннатівські поробки.

Педагоги ЗОЕНЦ підготували ігровий майданчик для дітей різного віку, де підібрані завдання, які розкривають знання про ліс в цікавій ігровій формі. Для маленьких учасників свята Лісу ми пропонували екологічну гру «Вгадай яким деревам належать ці шишки і плоди», гру «Впізнай на дотик», розмальовки тварин лісу, які діти замальовували та забирали із собою додому. Для більш старших учасників свята ми пропонували пограти у екологічну гру «Знайди птаха і впізнай його», а також пропонували провести дослід «Чудові сірники», суть якого в тому, що діти візуально спостерігали явище капілярності – властивості деревини вбирати вологу, яка повзе по капілярам деревини і та набухає. Волокна деревини товстіють і вона розправляється у вигляді зірочки, що діти і бачать. Цікавим, на наш погляд, виявився дослід із дуттям у дерев’яний брусок липи та у пагін оцтового дерева, який продемонстрував наявність порожніх провідних шляхів, по яких проходить повітря. А для того, щоб це було видимо, то потрібно один кінець пагона намочити у мильному розчині води.

Юннати ЗОЕНЦ не були осторонь. Вони взяли найактивнішу участь у всіх майстер-класах, конкурсах, іграх, навчилися виготовляти штучні гніздівлі та годівнички, навчились садити дерева, в ході яких отримали масу задоволення, а ще більше призів від лісівників і з повними пакетами призів розходились по домівках.

Хочеться відмітити те, що такі масові заходи як свято Лісу допомагають покращити інформованість підростаючого покоління про важливість лісів у нашому житті, про взаємозв’язок природи і людини, допомагають формуванню позитивного ставлення громадськості до лісів, допомагають сформувати прагнення брати активну участь у поліпшенні стану довкілля.

Велике вам за це спасибі, лісівники!

Це про вашу нелегку працю написав поет Максим Рильський вірш «Ліс», рядки якого знає напам’ять чи не кожен лісівник.

Ліс, або, як серби кажуть, шума, –
Це не просто сосни та дуби:
Не одна там народилась дума,
Повна щастя, ніжності, журби.

Він співа то грізно, то шовково,
Як морська безсмертна глибина, –
Не одно ж там розцвілося слово,
Запалала пісня не одна.

Гомонить він з вечора до рання
Незглибимий, як людське життя.
Не одно там виникло кохання,
Не одно змужніло там дитя.

Як війна крилом своїм багряним
Отінила злото наших нив, –
Він давав притулок партизанам,
Він бійців поранених живив.

З хмарами він дружбу вічну має,
Приятель дощам він голубим, –
І в пшеничнім пишнім урожаї
Лісовий таїться сизий дим.

Той, хто любить паростки кленові,
Хто діброви молоді ростить,
Сам достоїн людської любові,
Бо живе й працює – для століть!

Методист відділу екології та природоохоронної роботи Трацевська Л.М.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар