Урочистості з нагоди вручення сертифікатів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** з 13 по 15 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних дослідників-природознавців (змішана форма проведення) *** з 20 по 22 червня 2023 року - Всеукраїнський зліт юних екологів (змішана форма проведення) *** з 27 по 29 червня 2023 року - Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій (змішана форма проведення)


Урочистості з нагоди вручення сертифікатів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

25-26 січня 2018 року у Рахові (Закарпаття) відбулися урочистості з нагоди включення нових територій букових пралісів та старовікових букових лісів до складу Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.

7 липня 2017 р., Комітет Всесвітньої спадщини, в рамках 41 сесії, яка відбулася у Кракові (Польща), розширив існуючий об’єкт природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат і давні букові ліси Німеччини» за рахунок 63-х ділянок букових пралісів та старовікових лісів із 10-ти європейських країн, а саме Албанії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Хорватії, Італії, Румунії, Словенії, Іспанії та України. Після розширення назву об’єкта змінено на «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». У цьому переліку Україна представлена 9-ма ділянками, які охороняються в національних природних парках «Синевир», «Зачарований край» і «Подільські Товтри» та природних заповідниках «Горгани» і «Розточчя».

У своєму вітальному слові директор Карпатського біосферного заповідника Рибак М. П., зазначив, що невипадково урочистості відбулися саме в Рахові, на базі Карпатського біосферного заповідника. Саме завдяки багаторічній і самовідданій роботі працівників заповідника, адміністрації та науковців установи, серед яких особливо слід відзначити заступника начальника відділу НДР та сталого розвитку Покиньчереду В. Ф. та доктора біологічних наук, професора, заслуженого природоохоронця України Гамора Ф. Д. відбулося включення нових українських територій наряду із європейськими ділянками букових пралісів та старовікових лісів до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Визначну роль Карпатського біосферного заповідника у справі міжнародного визнання українських букових пралісів та старовікових лісів підкреслив і директор Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Мінприроди Клід В. В. Він назвав Карпатський біосферний заповідник «локомотивом, який невпинно рухав цю справу, хоча, в успіх її ми всі боялися повірити».

Кульмінацією урочистостей і насправді святковою подією стало отримання Сертифікатів ЮНЕСКО з рук директора Департаменту екомережі директорами і працівниками природних заповідників «Горгани» і «Розточчя» та національних природних парків «Подільські Товтри», «Зачарований край» і «Синевир».

Теплі слова привітань під час урочистостей прозвучали від начальника управління oxopoни культурної спадщини Мінкульту України Єпіфанова О. В., заступника голови Рахівської райради Копича І. І., заступника голови Рахівської РДА Турока В. С., заступника голови Тячівської РДА Полажинця М. М., природоохоронного координатора WWF в Україні Проця Б. Г., заступника директора КБЗ Гамора Ф. Д., заступника начальника відділу Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Томенчука Д. Є.

Після урочистих подій, 25 січня, відбулось перше засідання Національної керівної групи транснаціонального об’єкта всесвітньої спадщини «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». Під час засідання природоохоронці, екологи, працівники лісництв та заповідників, а також педагоги обговорювали проекти планів заходів, спрямованих на збереження і розвиток української частини природного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Покиньчереда В. Ф. розповів про подальші кроки щодо забезпечення функціонування Всесвітньої спадщини «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонив Європи». Говорили і про необхідність створення інфраструктури, туристичних та екологічних стежок, про важливе для Закарпаття питання збору і переробки побутових відходів, обробки деревини для виготовлення сувенірної продукції.

26 січня всі учасники урочистостей і засідання мали змогу ознайомитись з роботою Карпатського біосферного заповідника щодо збереження та популяризації пралісів.

Здобуття українськими територіями статусу Всесвітньої природної спадщини є визначною подією як для окремих природоохоронних територій, так і для України загалом. Їй передувала багаторічна напружена робота науковців із вищезазначених національних парків і заповідників, яка координувалася й підтримувалася Карпатським біосферним заповідником і Дунайсько-Карпатською програмою WWF. Пам’ятаючи, що «Букові праліси Карпат і давні букові ліси Німеччини», які ще торік включали у межах України заледве 6 ділянок із Карпатського біосферного заповідника та Ужанського національного природного парку, сьогодні досягнутий результат справедливо можна вважати не просто достойним, а насправді здобуттям нашого спільного «Олімпу».

Завідуюча відділом екології та природоохоронної роботи

Самойлова А. В.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар