Комунальний заклад освіти
„Обласний еколого-натуралістичний
центр дітей та учнівської молоді”
Про проведення обласної комплексної дитячої еколого – краєзнавчої експедиції та обласної наради – навчання для педагогів профільних позашкільних навчальних закладів області на базі Канівського природного заповідника (Черкаська область)
На виконання наказу департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 10 квітня 2015 року №256/0/212-15 „Про проведення обласної комплексної дитячої еколого – краєзнавчої експедиції та наради-навчання для педагогів позашкільних еколого-натуралістичних закладів освіти Дніпропетровської області на базі Канівського природного заповідника”, відповідно до обласної Програми „Вивчаємо заповідні території України”, з метою формування у дітей та учнівської молоді екологічного мислення та ґрунтовних екологічних знань, почуття національної гідності та патріотизму, розвитку співпраці з провідними установами природно-заповідного фонду України, використання елементів музейної педагогіки у навчально-виховному процесі позашкільних закладів освіти Дніпропетровської області з 04 по 07 травня 2015 року комунальним закладом освіти „Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (КЗО „ОЕНЦДУМ”) була проведена обласна комплексна дитяча еколого – краєзнавча експедиція та обласна нарада-навчання для педагогів профільних позашкільних навчальних закладів області на базі Канівського природного заповідника (Черкаська область).
Участь в обласній комплексній дитячій еколого-краєзнавчій експедиції взяли 34 вихованця позашкільних еколого-натуралістичних навчальних закладів, переможці обласних, всеукраїнських профільних масових заходів, учні обласної заочної хіміко-біологічної школи з мм. Дніпропетровська, Кривого Рогу, Марганцю, Павлограду, Жовтих Вод, Царичанського, Дніпропетровського районів.
В обласній нараді-навчанні взяли участь 14 педагогічних працівників (заступники директорів, методисти, керівники гуртка) позашкільних еколого-натуралістичних закладів освіти, вчителі природничих дисциплін базових загальноосвітніх закладів, з якими співпрацює КЗО „ОЕНЦДУМ”, з мм. Дніпропетровська, Марганцю, Кривого Рогу, Павлограду, Дніпропетровського та Павлоградського районів.
Учасники експедиції ознайомилися з основними напрямами діяльності Канівського природного заповідника – одного з найстаріших в Україні.
Канівський заповідник було створено в 1923 році як Державний лісостеповий заповідник ім. Т.Г. Шевченка в зоні екологічного лиха. Вирубка лісів на високих Канівських горах привела до розгулу ерозії. На Канівщині утворилися найбільші в Європі яри. Їх нестримне розростання стало загрожувати самому існуванню Тарасової (Чернечої) гори, де знаходиться могила Тараса Шевченка. Саме це послугувало одним із найбільш вагомих аргументів для утворення природного заповідника біля Канева. Сучасна площа Канівського природного заповідника становить 2027 га.
Велика різноманітність природних умов зумовила багатство флори та фауни заповідника. Науковцями тут зареєстровано 995 видів судинних рослин, 170 – лишайників, 138 – мохоподібних, 1261 – грибів та грибоподібних організмів, 53 – ссавців, 234 – птахів, 8 – плазунів, 11 – земноводних, 38 – риб. Фауна безхребетних тварин вивчена значно гірше, детальні дослідження проведені лише по окремих групах. За попередніми оцінками в заповіднику зустрічається понад 10 тисяч видів. З них близько 8 тисяч видів комах, 32 – багатоніжок, близько 150 видів молюсків.
Важливу роль Канівський природний заповідник відіграє в охороні рідкісних видів та екосистем. На його території відмічена значна кількість видів, занесених до третього видання Червоної книги України: 27 – судинних 4 рослин, 9 – грибів, 16 – ссавців, 38 – птахів, З – плазунів. У заповіднику охороняється цілий ряд рослинних угруповань, занесених до Зеленої книги України: фрагменти звичайно дубових лісів із домінуванням у травостої скополії карніолійської, формації латаття білого, ковили дніпровської, водяного горіху плаваючого та ін.
Для учасників експедиції були проведені екскурсії по екологічним стежкам, присвячені безхребетним тваринам, рослинному світу Канівського природного заповідника, відвідане Велике Скіфське городище, науковцями заповідника були прочитані цікаві та змістовні лекції „Птахи Канівського природного заповідника”, „Червонокнижні види рослин Канівського природного заповідника”, „Збережи природу – врятуй планету! Небезпечний полімер”, „Заповідна справа в Україні, як сфера наукової та практичної діяльності у суспільстві”, „Природоохоронне законодавство в Україні”, „Співпраця заповідників з позашкільними натуралістичними закладами”.
На території Канівського природного заповідника досі не зарубцювалися рани Великої Вітчизняної війни – на пагорбах правого берега Дніпра знаходяться залишки німецьких окопів.
Значна увага під час проведення заходів була приділена формуванню у дітей та учнівської молоді почуття національної гідності та патріотизму. З цією метою для дітей та педагогів буде проведена оглядова екскурсія по території Шевченківського національного заповідника, музею Т.Г.Шевченка.
З нагоди відзначення 70-річниці Перемоги над нацизмом у Європі, дня Пам’яті та примирення, 70-річниці завершення Другої світової війни, з метою вшанування пам’яті загиблих у війні відбулося покладання квітів до Меморіального комплексу воїнам – визволителям м. Канева.
Учасники експедиції також відвідали музей природи, який знаходиться в меморіальному будинку академіка М.Ф.Біляшівського, музей декоративно-прикладного мистецтва, історичний музей м. Канева, музей військової техніки, побачили Успенський собор, дамбу Канівської ГЕС.
Набуті знання та практичні навички стануть в нагоді юннатам та педагогам у проведенні науково-дослідницької роботи, усвідомленої природоохоронної діяльності, сприятимуть формуванню цілісного екологічного світобачення, активної громадянської позиції, відчуття національної гідності та патріотизму, любові до рідної неньки-України.