Я зірвав квітку – і вона зів’яла.
Я зловив метелика – і він помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів: доторкнутися до природи можна лише серцем!
(Павол Орсаг Гвездослав)
І дійсно, це так! Сердечне, душевне ставлення до природи, практична допомога їй – це те, що нині, як ніколи, вимагається від усіх жителів планети.
Впродовж багатьох віків людина вважала себе «вінцем природи» і робила з нею все, що заманеться. Аж поки над нашою планетою не нависла примара глобальної екологічної катастрофи. Тепер ми схаменулися і хочемо повернутися назад, до рівноправних стосунків із флорою та фауною. Але позбутися давніх звичок не так просто. Вихід один — виховувати нове екологічно свідоме покоління.
Наближаються довгоочікувані новорічні свята. І, мабуть, для кожного вони, в першу чергу, пов’язані з прикрашанням ялинки. Щорічно вічнозелена красуня приносить в наш дім радість, веселощі та подарунки. З ялинкою пов’язані найсвітліші спогади дитинства.
З метою збереження та охорони хвойних насаджень протягом багатьох років педагогами Закарпатського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді проводяться різні масово-виховні заходи, бесіди, заняття на тему „Не рубай ялинку!”. Так, відділом екології та природоохоронної роботи 26 грудня проведено масово-виховний захід із юннатами ЗОЕНЦ „Зелена красуне, живи”, а 27 грудня – на базі загальноосвітньої школи № 19 із учнями 6-А класу.
Основна ідея заходу – замінити ялинку зимовою композицією, що створить атмосферу новорічного свята і збереже “життя” зеленої красуні. Адже дотримання новорічних традицій не повинно шкодити природі.
Крім того, згаданим відділом презентовано цікаву й змістовну інформацію про важливу роль ялинки як для природи, так і для людини. Актуальною стала в презентації і проблема збереження хвойних лісів.
Після почутого діти виконували різні завдання. Зокрема, юні дослідники вивчали будову хвойних дерев на прикладі сосни чорної, ялиці білої, ялини звичайної. Народознавці знайомились з народними прикметами та прислів’ями, пов’язаними з ялинками.
А юні майстри виготовляли новорічну листівку в техніці скраббукінгу, в яку вкладали свої мрії на 2019 рік. Цікаво було і змістовно, а головне, що всі учасники дійства запам’ятали, що живу ялинку треба берегти! Вона дуже потрібна, оскільки очищає забруднене повітря, яким дихаємо. А ще, приносить естетичну насолоду – протягом року милує своєю красою наше око, і зустріч з нею завжди дарує нам радість спілкування з природою.
За допомогою таких заходів разом із юннатами педагоги звертаються до всіх жителів Закарпаття, школярів, студентської молоді: “Збережімо разом лісову красуню!”.
Лише спільними зусиллями відродимо насадження пухнастих деревцят. Для цього скористайтесь нашими порадами: посадіть вічнозелене хвойне деревце на своєму подвір’ї, на території школи чи двору і щороку прикрашайте його, милуючись нев’янучою красою; замініть живу новорічну ялинку штучною; зробіть святкові композиції з кількох хвойних гілочок, використавши при цьому різні за формою вази, засушені квіти, мохи, плоди калини та горобини, декоративні свічки, іграшки. Вони принесуть у дім затишок, створять піднесений настрій, а найголовніше – збережете лісові насадження та чисте повітря в нашому краї для майбутніх поколінь.
Завантажити (-ялинку.pdf, 43KB)
Мирослава КОПЧА,
методист відділу екології та природоохоронної роботи ЗОЕНЦ