Юннатівському руху в Україні – 90! ЮННАТИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ: КЛУБ ЮНИХ ОРНІТОЛОГІВ «AVES» ГОЛОСКІВСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ ст. | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** 14 - 16 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з квітникарства та ландшафтного дизайну "Квітуча Україна" (очно або дистанційно) *** 15 - 30 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл» (заочно) *** 21 - 23 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» (очно) *** 22 - 24 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» (змішаний формат) *** 28 - 30 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського турніру з природничих дисциплін «NATURE» (очно) *** 03 - 20 червня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнської олімпіади випускного шкільного дослідництва (учнівських дослідницьких проєктів) (заочно) *** 11 - 27 червня 2024 року - літня кампанія в НЕНЦ у 2024 році (очно) *** 25 - 27 червня 2024 року - фінальний етап конкурсу «Ленд-арт весна – 2024» в рамках Фестивалю патріотичних дій (очно) *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 листопада 2024 року - подаються конкурсні роботи на Всеукраїнський конкурс «Дідух – оберіг українського народу» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Юннатівському руху в Україні – 90! ЮННАТИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ: КЛУБ ЮНИХ ОРНІТОЛОГІВ «AVES» ГОЛОСКІВСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ ст.

Два десятиліття поспіль на базі Голосківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Летичівського району плідно працює шкільний клуб юних орнітологів «Aves», якого створив і залишається його незмінним керівником вчитель хімії та біології, відомий на Хмельниччині педагог-ентузіаст юннатівського руху Володимир Олександрович Новак.

Будучи за дипломом біологом, викладачем біології та хімії, а за покликанням – орнітологом, В.О. Новак зацікавлює своїх учнів на уроках і в позаурочний час до вивчення і охорони світу пернатих, захоплює їх своєю обізнаністю і практичними науковими дослідженнями. Він протягом багатьох років долучає до роботи зі своїми учнями науковців, постійно підтримує тісний зв’язок з науковими центрами зоології та екології, Київським, Львівським, Кам’янець-Подільським, Вінницьким університетами та іншими науково-педагогічними установами і вищими навчальними закладами України, приймає активну участь у орнітологічних форумах, котрі проводять їх науковці.

З 1994 року Володимир Олександрович організував на базі школи ще й роботу гуртка юних орнітологів Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді і забезпечив його успішну діяльність, творчо долучаючи вихованців клубу юних орнітологів «Aves» разом з гуртківцями до проведення наукових досліджень з орнітології, фенології, екології різних груп тварин та ін. Завдяки активній життєвій позиції керівника клубу та поколінь його вихованців, підтримці колег і дирекції школи, співпраця Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. з Хмельницьким ОЕНЦУМ уже понад 20 років залишається постійною, тісною і результативною.

DSCF2888зж

За багаторічну й плідну працю у сфері екології довкілля та практичної природоохоронної роботи голосківські учні та їх вчитель і науковий керівник В.О. Новак відзначалися десятками грамот, дипломів і подяк різних рівнів.

Визначальною метою існування цього дитячого творчого об’єднання стало формування в школярів систематичних знань про різноманітність видів у природи, формування у них прагнення і вміння брати активну участь у вивченні та охороні птахів рідного краю, виховання екологічної культури і норм поведінки в природі та основ біоетики.

Натхненні захопленням та прикладом свого керівника, юні орнітологи з цікавістю та задоволенням беруть участь у різноманітних практичних природоохоронних заходах, які організовуються на обласному та всеукраїнському рівнях, проводять дослідницькі роботи в рамках Малої академії наук (МАН) в галузі біології та екології. Ще в 1995-1996 навчальному році їх шкільна учнівська команда вперше брала участь у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт МАН України, представляючи Летичівський район.

За час існування клубу юних орнітологів «Aves» і юннатівського гуртка, школярі та юннати Голосківської школи стали постійними учасниками і переможцями І (районного) етапу конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України (20 перемог).

DSCF2899зж

На ІІ (обласному) етапі цього ж конкурсу вони теж виступали досить результативно: мають 2 перемоги (Новак Володимир (молодший) у 2007 році та Грабчак Віталія у 2011 році), 8 разів займали ІІ місце (Бондар Ірина у 2004, Новак Володимир у 2006, Слободянюк Тетяна у 2009, Слободян Дмитро у 2010, Фортов Борис у 2011 та 2013, Чучвера Ярослав у 2014, Фортов Іван у 2015 рр.), тричі виборювали ІІІ місце (Бондар Олександр у 2012, Чучвера Ярослав у 2013, Няйко Світлана у 2014 рр.).

На ІІІ (Всеукраїнському) етапі конкурсу-захисту робіт учнів-членів МАН у 2011 році в м. Києві юннатка Віталія Грабчак з науково-дослідницькою роботою про природно-заповідний фонд Побужжя посіла ІІІ місце.

Науковими керівниками усіх цих дитячих науково-дослідницьких робіт були В.О. Новак та його сподвижниця Л.М. Новак.

DSCF2919зж

Головні завдання, які в своїй практиці реалізовує клуб, включають в себе організацію практичної діяльності учнів з вивчення та охорони птахів своєї місцевості, забезпечення комплексного підходу до вивчення біології та екології птахів, формування активної життєвої позиції щодо охорони тварин і збереження біорізноманіття, формування в учнів емоційно-ціннісного ставлення до природи. Вони постійні (уже 20 років поспіль) учасники обласних дитячих екологічних конференцій. На заходах такого масштабу вони разом із своїм безпосереднім керівником і наставником Новаком В.О. представляють свою школу і Летичівський район.

DSCF2943зж

Вихованці клубу юних орнітологів «Aves» Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. – постійні активні учасники різноманітних екологічних, біологічних, природоохоронних акцій, конкурсів та програм:

 • – Операція «Годівниця». Виготовлення годівниць, підгодівля зимуючих птахів;
 • – Операція «Будиночок для птаха». Виготовлення, ремонт, розвішування штучних гніздівель для птахів на території школи та села;
 • – Всеукраїнська природоохоронна акція «Всеукраїнська весняна толока»;
 • – Всеукраїнська дитяча природоохоронна акція «Діти проти спортивного полювання» (КЕКЦ);
 • – Всеукраїнська природоохоронна акція «Первоцвіти» (ЕК «Печеніги»);
 • – Всеукраїнська природоохоронна акція «Зелена скарбниця» (дослідження природоохоронних територій);
 • – Всеукраїнський конкурс «Джміль і бджілка»;
 • – Всеукраїнський конкурс «Біощит»;
 • – Обласний конкурс «Дивовижний світ птахів» (проводить газета «Проскурів»);
 • – Всеукраїнський конкурс «Вчимося за повідувати»;
 • – Обласний конкурс «Подаруй оселю птаху» (проводить газета «Проскурів»);
 • – Всеукраїнська акція «День юного натураліста»;
 • – Різні загальношкільні екологічні свята та інші виховні заходи.

Юні голосківські орнітологи систематично проводять екологічні наукові дослідження за завданнями науковців у рамках національних і міжнародних орнітологічних акцій та програм:

 • – Всеукраїнський Великий зимовий облік птахів (УТОП);
 • – Облік біляводних зимуючих птахів (ТОВПУ, ЗУОТ);
 • – Обліки зимуючих птахів в рамках міжнародної наукової програми «Parus» (МОО);
 • – Обліки зимуючих птахів в рамках міжнародної наукової програми «Різдвяні обліки» (МОО);
 • – Фенологічні спостереження за прильотом птахів (КНУ, Інститут зоології НАНУ);
 • – Фенологічні спостереження за весняним розвитком рослин (Інститут зоології НАНУ);
 • – Фенологічні спостереження появою і розвитком комах;
 • – Фенологічні спостереження за осіннім відльотом птахів (КНУ, Канівський заповідник);
 • – Всеукраїнська природоохоронна акція «Дрозди» (ТОВПУ, Київський НУ);
 • – Всеукраїнська екологічна кампанія «Гуси – Лебеді – Баклани» (ТОВПУ, Київський НУ);
 • – Всеукраїнська освітня природоохоронна програма «Лелека» (ЗУОТ);
 • – Всеукраїнська наукова природоохоронна програма по ІВА-територіях (УТОП). Моніторинг їх стану;
 • – Всеукраїнська наукова природоохоронна програма «Деркач» (УТОП);
 • – Всеукраїнська наукова програма «Моніторинг за популяціями білого і чорного лелек» (Канівський заповідник);
 • – Міжнародна природоохоронна акція «Весна прийшла» (УТОП, BirdLife);
 • – Міжнародна наукова програма «Моніторинг за популяціями соколоподібних і сов Європи» (Інститут зоології м.Халле, ФРН);
 • – Міжнародна природоохоронна акція «Всесвітній фестиваль мігруючих птахів – BirdWath» (УТОП, BirdLife).

Звіти про проведені дослідження в рамках відповідних програм гуртківцями надсилаються до їх координаторів і включаються до підсумкового звіту про результати програми. Більшість результатів таких досліджень опубліковано у відповідних бюлетенях, збірниках, брошурах, статтях.

Така масштабність участі школярів у орнітологічних заходах дає можливість їм включатися у краєзнавчу і природоохоронну роботу, яка охоплює весь Летичівський район та прилеглі території інших районів.

Напрацьовані й зібрані матеріали досліджень сприяють тому, що починаючи з 1997 року юннати з Голоскова постійно беруть участь у обласному конкурсі юннатівських дослідницьких робіт. Їх роботи були представлені в різних профільних секціях і напрямках: юні лісівники, юні екологи, юні зоологи, ботаніки, садоводи, квітникарі. Практично щороку юні дослідники привозять з цих конкурсів дипломи та грамоти І, ІІ та ІІІ ступенів.

Завершені роботи, які представляють учні Володимира Олександровича на обласному і всеукраїнському рівнях, завжди отримують високі оцінки, призові місця і відзнаки, адже вони вирізняються практичними результативними дослідженнями, науковістю та правильністю оформлення.

Лише за останні роки серед досягнень юних натуралістів з Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. варто відмітити:

 • – І місце за результатами роботи в рамках міжнародної освітньої програми «Лелека» (2013 р.)
 • – І місце – конкурс «Смарагдові перлини Хмельниччини» (2007 р.);
 • – І місце – Всеукраїнський конкурс «Парки – легені міст і сіл» (Київ, 2010 р.), ІІ місце (обл., 2009 р.), І місце (обл., 2012 р.);
 • – ІІ місце – конкурс «В об’єктиві натураліста» (2009 р.);
 • – ІІ місце – обласний конкурс «Людина і ліс» (2011 р.);
 • – І місце – обласний заочний конкурс з екології (2011 р., Фортов Борис), ІІ місце – (2012 р., Дутчак Роман);
 • – І місце – Всеукраїнська дитяча природоохоронна кампанія «Мій рідний край, моя земля» (2004 р.);
 • – ІІ місце – Всеукраїнський конкурс «Моя Батьківщина – Україна», напрямок «Живи Земле» (2012 р., Лисак Іванна);
 • – ІІІ місце – Всеукраїнська природоохоронна акція «Птах року» (2009 р.);
 • – 1 місце – Всеукраїнський конкурс на кращу екологічну стежку (2003 р.), ІІ місце (2006 р.);
 • – І місце – Всеукраїнський конкурс «Вчимося заповідувати» (2012 р., 2014 р.);
 • – І місце – обласний конкурс «З Бугом у серці» ( І місце у номінації «Кращий опис долини р. Південний Буг», І місце у номінації «Кращий вчитель, що проводить екоосвіту та природоохоронну роботу» та ІІ місце у номінації «Краща школа, яка проводить природоохоронну роботу в долині р. Південний Буг» (2012 р.);
 • – І місце – обласний дитячий еколого-краєзнавчий конкурс «Гриби Хмельниччини» (2012 р.);
 • – Обласний конкурс дослідницьких робіт: секція екологів – ІІ місце (2005, 2006 рр.), секція зоологів – ІІІ місце (2004, 2013, 2014 рр.), секція ботаніків – І місце (2001, 2004, рр.), ІІ місце (2003, 2012 рр.), ІІІ місце (2014 р.).

Юні голосківські орнітологи за цей період неодноразово отримували ряд заслужених відзнак за результативно проведену практичну орнітологічну дослідницьку і природоохоронну роботу, серед яких є:

 • – Грамоти Українського товариства охорони птахів за природоохоронну роботу по збереженню птахів;
 • – Подяка Союзу охорони птахів Росії (2011, 2013 рр.);
 • – Грамота Дитячого екологічного руху «Зелена планета» (2006 р.);
 • – Грамота конкурсу «Діти проти спортивного полювання»;
 • – Грамота Західноукраїнського орнітологічного товариства за активну участь у освітній програмі «Лелека».

Ряд грамот отримали голосківські юннати за представлені на обласній дитячій науково-практичній конференції і визнані кращими дослідницькі роботи з питань екології, біології, сільського та лісового господарства (2008, 2009, 2010, 2011, 2012 рр.).

Екологічна та природоохоронна робота у Голосківській ЗОШ І-ІІІ ст. переплітається із туристсько-краєзнавчою роботою, адже територія їх досліджень містить об’єкти історичної спадщини, пам’ятки природи, унікальні ландшафти для вивчення і розширення кругозору.

Під керівництвом В.О. Новака учні й гуртківці розробили маршрут і створили навчальну еколого-краєзнавчу стежку «До невичерпних джерел Межибожжя» та оформили путівник по ній. Стежка має протяжність 16 км і захоплює своєю різнотипністю зупинок, доступністю та мальовничістю, а її пізнавальні та виховні можливості дуже різносторонні, так як вона охоплює прогулянково-пізнавальний, спортивно-оздоровчий та науково-пізнавальний аспекти.

P6270001pk

Еколого-краєзнавча стежка Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст. протягом всього часу існування двічі займала ІІ місце на Всеукраїнському конкурсі екологічних стежок, як переможець – відзначалася обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Протягом чверті століття юні орнітологи школи під керівництвом свого натхненника та керівника прагнуть охопити практичною природоохоронною роботою, науковими та статистичними дослідженнями усі групи тварин і рослин нашого регіону, усвідомлюючи взаємозв’язок усіх компонентів природи між собою і зокрема з птахами. Крім того, окремі дослідження проводяться ними за межами Летичівського району.

Я і совеня

Я і совеня

Кваліфікація педагога зросла від спеціаліста до «вчителя вищої категорії» і «старший вчитель». Сьогодні вчитель-ентузіаст не тільки висококваліфікований фахівець, який володіє необхідною сумою фундаментальних та спеціальних знань, методологією наукових досліджень, інформаційними технологіями, постійно вдосконалює свою кваліфікацію та проявляє творчий підхід у своїй роботі з гуртківцями. Він постійно прагне до пізнання нового й ділиться досвідом роботи з колегами на семінарах і науково-практичних конференціях районного та обласного рівнів, учасник всеукраїнських зборів та конференцій.

Дані наукових досліджень Новака В.О. були частково використані при складанні Червоної книги України (2009), Атласу гніздових птахів Європи (1996, 2006 рр.). Володимир Олександрович має у своєму активі понад 100 наукових статей, опублікованих у збірниках наукових-практичних конференцій, журналах, каталогах, газетах. А розроблена ним авторська Програма гуртка юних орнітологів (2014 р.) отримала схвалення в Міністерстві освіти і науки України і найближчим часом буде впроваджуватися в практику роботи керівниками гуртків орнітологічного напрямку.

В.О. Новак та Л.М Новак. – автори посібників навчально-методичного змісту («Орнітофауна Хмельниччини», «Пізнай світ птахів», «Календар орнітолога», «Свято пізнання»), збірок напрацювань для учнів, вчителів біології, екології та природознавства, керівників гуртків («Пташина вікторина», «Екологічне виховання і образотворче мистецтво», «Екскурсії як елемент наукових досліджень»).

Міністерство освіти і науки України відзначило сумлінну подвижницьку педагогічну працю голосківських вчителів-ентузіастів В.О. Новака та Л.М. Новак грамотами і нагородило їх нагрудними знаками «Відмінник освіти і науки України». Про стимулювання їх праці дбав і Хмельницький ОЕНЦУМ.

Багато колишніх і теперішніх учнів та гуртківців Новака В.О. отримували у школі раніше й отримують нині досвід проведення екологічних досліджень, знання різноманітності рослинного та тваринного світу, елементи моральної позиції щодо взаємодії людини і природи, а також емоційне задоволення від участі в діяльності клубу «Aves» і заняттях у гуртку юних орнітологів. Чимало вихованців Володимира Олександровича обрали майбутню професію природничого напрямку, ставши екологами, вчителями біології, географії, хімії, агрономами, медиками…

Матеріали про діяльність юних орнітологів клубу «Aves», отримані результати досліджень, звіти про участь в різноманітних наукових програмах і заходах, фото-звіти про проведення природоохоронної роботи регулярно розміщуються на сторінках шкільного сайту, який веде також В.О. Новак, про що можна довідатись за посиланням: http://goloskivlt.at.ua/.

Сьогодення вимагає від сучасної української школи виховання всебічно розвиненої й соціально активної, патріотичної, екологічно свідомої та культурної особистості.

P1310007

P3040012

Приклад діяльності клубу «Aves» яскраво свідчить, що важливим у змісті екологічного навчання та виховання є й позашкільна робота, де присутня практична діяльність учнів, бо саме в ній виявляються і закріплюються ті позитивні якості особистості, які дають їй можливість, здобуваючи нові цікаві знання, проявляти свою екологічну свідомість і жити в гармонії з природою.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар