16 квітня 2021 року на базі комунального закладу «Черкаський обласний центр роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради» (директор – Людмила Давиденко) у режимі відеоконференції (GoogleMeet) відбувся онлайн-семінар за темою «Сучасні інновації в роботі закладів позашкільної освіти».
У роботі онлайн-семінару взяли участь 60 педагогічних працівників закладів загальної середньої та позашкільної освіти області: методисти, вчителі, керівники гуртків.
Про інновації в основі організації позашкільної роботи біологічного напряму розповіла Оксана Осадча, вчитель біології Драбівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. С. В. Васильченка – гімназія», за сумісництвом – керівник гуртка «Юний фенолог» комунального закладу «Черкаський обласний центр роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради». Вона зазначила, що розроблення науково-методичних та творчих навчальних проєктів забезпечують підвищення креативної спрямованості позашкільного навчально-виховного середовища. Ключові компетентності, яких повинні набути вихованці в закладі позашкільної освіти, це – екологічна грамотність, сприйняття природи як цілісної системи, готовність обговорювати питання, які пов’язані із збереженням навколишнього середовища, відповідальне ставлення до власного здоров’я.
Наразі, в процесі позакласної роботи з учнями, розроблено творчий навчальний проєкт «Сад пахощів», який передбачає створення в школі рослинного комплексу з величезною видовою біорізноманітністю, а також участь гуртківців у різноманітних фенологічних конкурсах, започаткованих Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді. На заняттях, які проводить дуже талановитий, досвідчений керівник гуртка, учням завжди цікаво і є чому повчитися. Вихованці гуртка «Юний фенолог» – неодноразові переможці обласного та всеукраїнського етапів Всеукраїнського конкурсу «Юний дослідник», Всеукраїнської трудової акції «Турбота молоді тобі, Україно», учасники Всеукраїнської заочної природничої школи.
Лариса Канюка, керівник гуртка «Юний еколог» Центру роботи з обдарованими дітьми представила організацію екологічної позашкільної роботи з учнями і розказала присутнім про методику монтажу та створення відеопрезентацій, зокрема про роботу в програмі Movavi Video. Навесні вихованці гуртка долучились до організації та проведення екофестивалю «Приберемо прибережну зону». У цьому заході взяли участь не лише учні закладів загальної середньої та позашкільної освіти, а й доросле населення. А завдяки спонсорам 12 найактивніших учасників фестивалю отримали грошові винагороди в розмірі 3600 гривень.
Світлана Перемот, заступник директора комунального закладу «Шполянський центр дитячої та юнацької творчості учнівської молоді» висвітлила роботу в нових учнівських творчих об’єднаннях художньо-естетичного та еколого-натуралістичного спрямування, які працюють по авторських програмах: народознавчій студії «Спадок», гуртках «Художня кераміка», «Гільйошування», «Полімерна глина», «Юні городники», «Юні фотонатуралісти». Світлана Миколаївна презентувала дослідницьку роботу, яка проводиться у відділі закритого ґрунту із екзотичними для нашого краю рослинами – гуавою, інжиром, гранатом, бананом. Еколого-натуралістичний відділ закладу в 2020 році брав участь в обласному конкурсі «ЕКО Україна» з проєктом «Зелений клас». Зараз у закладі створено справжній зелений оазис для занять з вихованцями на свіжому повітрі.
Лідія Курінська, директор Уманського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді поділилась досвідом про особливості роботи закладу позашкільної освіти в умовах карантину, про інноваційні технології навчання і виховання. Інновації в роботі закладу позашкільної освіти – створення екологічного театру тіней «Ілюзія світла». Вистави театр показує як для вихованців закладу, так і для широкого кола глядачів в соціальних мережах онлайн.
На завершення семінару працівники Черкаської обласної бібліотеки для юнацтва імені Василя Симоненка – завідуюча відділом читальних залів Катерина Вербівська та завідуюча відділом мистецтв Марина Чеперис – презентували онлайн виставки творчих робіт митців Черкащини: художників, письменників, майстрів народної вишивки.