Вивчаємо природу Карпат | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 14 - 16 січня 2025 року - фінал Всеукраїнського турніру юних біологів «Neobio» (дистанційно, онлайн) *** до 22 січня 2025 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнську виставку-конкурс «Український сувенір» (дистанційно) *** 28 - 30 січня 2025 року - фінал Всеукраїнського турніру юних хіміків імені академіка В. В. Скопенка (дистанційно, онлайн) *** 05 - 07 лютого 2025 року - фінал Всеукраїнського чеппіонату з інформаційних технологій «Екософт» (очно) *** 11 -13 лютого 2025 року - фінал Всеукраїнського конкурсу юних зоологів і тваринників (змішаний формат) *** 18 - 19 лютого 2025 року - Всеукраїнський семінар-практикум (Великий біологічний колоквіум) для голів обласних методичних об'єднань біологічного напряму з теми «Біологізація освіти та методи впровадження елементів соціально-реабілітаційної та валеологічної роботи в освітній процес» (змішаний формат) *** 25 - 28 лютого 2025 року - фінал Науково-технічного конкурсу «Eкo-Техно Україна» у 2024-2025 навчальному році (очно) *** 18 - 19 березня 2025 року - фінальний етап Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста – 2025» (заочно) *** до 28 березня 2025 року - приймаються конкурсні роботи на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості на тему «Голос душі» (заочно) *** до 04 квітня 2025 року - триває подання конкурсних робіт на Всеукраїнський конкурс есе патріотично-громадянської тематики «Єднанням сильні!» (заочно) *** до 14 квітня 2025 року - триває подання заявки на участь у VІІІ Всеукраїнському конкурсі «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 15 - 17 квітня 2025 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище»(очно) *** квітень 2025 року - ІІ етап Всеукраїнського конкурсу проєктів озеленення «Культура домівки» (заочно) *** з вересня 2024 року по травень 2025 року - Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2024/2025 навчальному році (дистанційно) *** 15 - 30 травня 2025 року - фінал Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл» (заочно) ***


Вивчаємо природу Карпат

Протягом останніх десятиліть Карпати зазнають дедалі більших втрат унаслідок діяльності людини. Карпатські ліси опинилися під загрозою зникнення не тільки через лісорозробки та надмірне випасання худоби на полонинах, а й від хімічного забруднення, кислотних дощів, які утворюються від діяльності промислових підприємств. Відповідно відбуваються зміни в рослинному і тваринному світі краю.

Із метою збереження унікальної природи в Карпатах створено понад півтори тисячі об’єктів природно-заповідного фонду площею майже півмільйона гектарів.

Одним із найстаріших об’єктів природно-заповідного фонду України є Карпатський біосферний заповідник. Його заснували у 1968 році для збереження унікальних для Європи ділянок дикої природи, серед яких особливо цінними є букові праліси. Із 1993 року він входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Завданням заповідника є охорона і відновлення флори та фауни, що зникають, в тому числі ендеміків української частини Карпат. У межах заповідника розташовані найбільші в Європі ділянки букових та буково-ялицево-смерекових пралісів, „Долина нарцисів”, найвищі гори (Говерла, Петрос, Піп Іван) та найбільші карстові печери українських Карпат. Тут зростають едельвейс та рододендрон карпатський, охороняються популяції карпатського бурого ведмедя, рисі, лісового кота, беркута, дунайського лосося та багатьох інших рідкісних і зникаючих видів.

Високий рівень біорізноманіття карпатського регіону, значна кількість рідкісних і зникаючих видів та ендеміків роблять наш край унікальним, спонукають до глибшого вивчення рослинного і тваринного світу, потребують дієвих заходів охорони.

Невипадково саме темі вивчення природи Карпат присвячувався екозахід, проведений для дітей, що відпочивають у літньому таборі Соціально-Катехитичного центру Мукачівської греко-католицької єпархії у селі Анталовці, який підготували Ольга Величканич та Оксана Кремінь, педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, експерти Інституту еколого-релігійних студій.

Під час заходу діти отримали цікаву інформацію про Карпатські гори, унікальні родзинки регіону, рослинний і тваринний світ краю, а також проаналізували негативний вплив діяльності людини на природу. Разом обговорили шляхи зменшення негативного антропогенного впливу на довкілля.

Під час екологічного квесту юні захисники природи продемонстрували чудові знання рослинного і тваринного світу Закарпаття, виконуючи завдання на зупинках. А саме: розв’язували кросворд „Комахи”, вправлялися у знанні птахів України і червонокнижних рослин Закарпаття, складали прислів’я про необхідність бережливого ставлення до природних багатств краю та збереження природи. Юні ентомологи мали можливість відшукати і розглянути під збільшувальним склом комах, використовуючи спеціальні баночки зі збільшувальним склом.

На згадку про екозахід кожен учасник отримав пам’ятні значки, а команди-учасниці – грамоти за успішно виконані завдання квесту.

Захід проведено у співпраці із ГО „Закарпатське товариство охорони природи” та Інститутом еколого-релігійних студій у рамках проєкту „Відповідальність за Творіння та жінки Карпат”, що реалізується  Interreligious and environmental civil forum of Eastern Europe (IRCEF)  (керівник  Олександр Бокотей) у співпраці з природоохоронними підрозділами Церков за партнерської підтримки Архідієцезії Бамберга (Erzbistum Bamberg), дієцезії Вюрцбурга (Bistum Würzburg ) та Реновабіс (Renovabis  Організація допомоги Східній Європі від Католицької Церкви в Німеччині).

Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ, експерт ІЕРС

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар



  • ngopibet
  • rejekibet dewa288 rejekibet mt777 11wbet login rp888 login rp777 login 66kbet B200M raja111 raja111 slot pulsa pansos4d d200m rp8888 b200m 11wbet g200m ngopibet w88 situs resmi