Повернення лелеки на батьківщину | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** липень – серпень 2024 р. - Всеукраїнський огляд на тему «Наші практичні природоохоронні дії в цифрах» у форматі дашборд (заочно) *** 27 - 29 cерпня 2024 року - Всеукраїнський навичковий форум «Юні нобеліанти» (очно) *** 28 - 29 cерпня 2024 року - Всеукраїнська науково-педагогічна конференція «Сучасні тенденції підвищення якості освіти» (Profi NENC) (очно) *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну (очно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 15 жовтня 2024 року - надсилання конкурсних робіт на Всеукраїнський конкурс «Чарівний акваріум в культурі українця» (заочно) *** до 10 листопада 2024 року - подаються конкурсні роботи на Всеукраїнський конкурс «Дідух – оберіг українського народу» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Повернення лелеки на батьківщину

Летять великі птахи, ліси, поля минають
Ту хату, де осядуть  щасливою вважають.
Лелека-чорногузка, це  символ України,
Як оберіг у хаті великої родини.
На білих крилах птаха  хвиляста чорна смуга,
Неначе розлилася за рідним краєм туга.
Бояться його миші, та пухлі товсті жаби,
Але про нього кажуть: лелека щастя вабить!

В результаті тривалої тісної співпраці Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді спільно із Ужанським національним природним парком було здійснено неабияку добру справу  врятовано від неминучої загибелі молодого білого лелеку, який восени разом з іншими птахами чомусь з невідомих причин не відлетів у теплі краї.

Спочатку птаха прихистили у себе жителі с. Ставне, яке знаходиться на Великоберезнянщині. Місцеві жителі старанно підгодовували самотнє лелеченя, але на зиму вирішили доручити догляд і опіку еколого-натуралістичному центру, адміністративний і педагогічний склад якого має вагомий досвід роботи з різноманітними тваринами (опіка, годівля та ветеринарний догляд).

Таким чином, лелека потрапив до ЗОЕНЦ наприкінці листопада і провів тут майже п’ять місяців. Протягом цього часу педагоги навчального закладу спільно зі своїми вихованцями доглядали і підгодовували птаха різноманітною дрібною здобиччю: дощовими черв’яками, комахами, рибою тощо.

На початку квітня, з настанням теплої сонячної погоди лелека повернувся на свою батьківщину  місце свого народження. Поверненню птаха зраділи жителі с. Ставне, адже вони переживали за його долю протягом всього періоду перебування у навчально-виховному закладі .

Майже одночасно з лелекою був відпущений на волю лебідь, водоплавний птах родини качкових, який так само, як і лелека, протягом довгих зимових місяців був на утриманні еколого-натуралістичного центру. Напередодні їх випуску було здійснено кільцювання з метою подальших орнітологічних досліджень різних аспектів життя диких птахів у природі: міграції, харчування, тривалості життя та інших популяційних досліджень. Гуртківці дитячої екологічної відеостудії „Дивосвіт” під керівництвом педагогів зафіксували всі ці події, на основі чого було створено відеорепортажі, трансляція яких здійснюється на обласному державному телеканалі „Тиса-1”.

На жаль, з кожним роком, все більше птахів зменшуються за чисельністю, поширенням, багато з них стають рідкісними або зовсім зникають на великих територіях. Зокрема, дуже багато лелек гине, сідаючи на лінії електропередач з високою напругою. Не вгамовуються і браконьєри  на ставках і озерах часто стріляють лебедів і лелек, руйнують гнізда з пташенятами.

Чи можемо ми, люди, навчитися чогось у цих прекрасних птахів? Так, любові до рідної землі, до Батьківщини. У серці кожного з нас буде хоча б часточка тієї любові до України, яку мають до рідного краю ці величні птахи, наше життя швидко зміниться на краще.

IMG_3513

P1160448

P2220157

P4050323

P4050329

P4050332

P4080349

P4080353

P4080355

P4080368

Шануйте світ навколо себе, помічайте його красу. І хай у вашому житті якомога частіше лунає лелечий клекіт.

Любіть цих птахів дорослі і малі
Символ спокою та миру на землі.
В небі синім майоріють два крила,
Це лелеченька нам долю принесла
Тому просить ми вас хотіли,
Бережіть, будь-ласка, цих птахів,
Бережіть їх, як зіницю ока,
Як рідну матір бережіть,
Якщо в біду потрапив лелека 
Усе зробіть, йому допоможіть!

Бурак Г.Й., методист інформаційно-методичного відділу ЗОЕНЦ.

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар



  • ngopibet
  • imbaslot
  • asia76
  • a200m
  • ngopibet
  • ngopibet
  • dewa288
  • ngopibet