Всеукраїнський конкурс “Юний селекціонер і генетик” відсвяткував ювілей. | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** квітень-листопад 2024 року - триває оформлення дослідження щодо цвітіння води, документування і підготовка відеоматеріалу та реєстрація в науково-освітньому проєкті «Вчителі та учні досліджують явище цвітіння водойм в Україні» у 2024 році (заочно) *** 14 - 16 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу з квітникарства та ландшафтного дизайну "Квітуча Україна" (очно або дистанційно) *** 15 - 30 травня 2024 року - фінал Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл» (заочно) *** 21 - 23 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» (очно) *** 22 - 24 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім» (змішаний формат) *** 28 - 30 травня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнського турніру з природничих дисциплін «NATURE» (очно) *** 03 - 20 червня 2024 року - фінальний етап Всеукраїнської олімпіади випускного шкільного дослідництва (учнівських дослідницьких проєктів) (заочно) *** 11 - 27 червня 2024 року - літня кампанія в НЕНЦ у 2024 році (очно) *** 25 - 27 червня 2024 року - фінальний етап конкурсу «Ленд-арт весна – 2024» в рамках Фестивалю патріотичних дій (очно) *** вересень 2023 року-травень 2024 року - триває Всеукраїнська інтернет-олімпіада «Крок до знань» у 2023/2024 навчальному році (онлайн, дистанційно) *** серпень 2023 р. - липень 2024 р. - Рік клімату та вуглецевої кампанії (акція за міжнародною програмою GLOBE) (заочно) *** 24 - 26 вересня 2024 року - фінал Всеукраїнського екологічного конкурсу «Eco-Hackathon» у 2024 році (очно або онлайн) *** до 1 жовтня 2024 року - Надсилання фотоматеріалів до «Першого українського віртуального депозитарію-визначника юного натураліста» (заочно) *** до 10 листопада 2024 року - подаються конкурсні роботи на Всеукраїнський конкурс «Дідух – оберіг українського народу» (заочно) *** до 15 листопада 2024 року - триває подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс «Птах року – 2024» (заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнський конкурс рукописів навчальної літератури та віртуальних освітніх ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти «Нове позашкілля»(заочно) *** до 10 грудня 2024 року - подання матеріалів на Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти (Заочні педагогічні читання «Позашкільна педагогіка»)(заочно)


Всеукраїнський конкурс “Юний селекціонер і генетик” відсвяткував ювілей.

«Освіта України» № 12 25 березня 2013 р.

НАЙКРАЩІ З НАЙКРАЩИХ
Всеукраїнський конкурс “Юний селекціонер і генетик” відсвяткував ювілей.

ДО РЕЧІ
ВСЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД МОЛОДОГО ПОКОЛІННЯ!
– Ми маємо розуміти, що аграрна освіта відіграє ключову роль у системі освіти нашої держави. Успіх розвитку аграрного комплексу України в нових соціально-економічних умовах залежить від ціннісних орієнтацій випускників шкіл. Засвоєні в дитинстві цінності слугують критеріями вибору життєвої мети, стандартами й основою оцінок і самооцінок, якими особистість керується при виборі майбутньої професії. А формування ціннісних уявлень про професії сучасного аграрного сектору, мотивації отримати їх допомагають самоствердитись у суспільстві. Сьогодні без перебільшення можна стверджувати, що саме від молодого покоління залежить розвиток селекції в Україні. Ми покладаємо на нього великі сподівання, – зазначив Володимир Вербицький, директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (НЕНЦ) провів очний тур десятого за рахунком конкурсу. Він відбувся 12-15 березня цього року. Події передував заочний етап, переможці якого приїхали в Київ, щоб у змаганні зустрітися віч-на-віч. Нагородження найкращих відбулося 15 березня в актовій залі НЕНЦ.

Додамо, що завершальний день конкурсу збігся з урочистими заходами з нагоди десятилітнього ювілею його проведення. Тож, окрім юних селекціонерів і їхніх наставників участь в урочистостях брали директор НЕНЦ Володимир Вербицький, академіки Національної академії аграрних наук України Максим Мельничук і Владислав Кравченко, народний депутат України (минулого скликання) Сергій Баранов-Мохорт, засновник і голова журі конкурсу доцент кафедри селекції та насінництва НУБіП України Віталій Жемойда, інші науковці й педагоги.

Також у рамках святкування 10-річчя конкурсу «Юний селекціонер і генетик» відбулися наукові читання, приурочені 100-річчю з дня народження відомого вченого-селекціонера й педагога, професора, доктора сільськогосподарських наук Михайла Зеленського.

Україні потрібні селекціонери і генетики

Користь від таких заходів, як Всеукраїнський конкурс «Юний селекціонер і генетик» важко переоцінити. Останнім часом в Україні катастрофічно не вистачає науковців з питань селекції, насінництва та генетики рослин. Це зумовлює гальмування розвитку надважливого сегмента вітчизняної економіки – сільського господарства.

На щастя, виправити становище може підготовка вищими навчальними закладами достатньої кількості спеціалістів і науковців у галузі селекції. І ситуація потроху виправляється. Так, у Національному університеті біоресурсів і природокористування України (НУБіП) з 2001 року розпочалася ліцензована підготовка студентів за спеціальністю «Селекція і генетика сільськогосподарських культур».

Чудовий результат тут дає поєднання зусиль вищої школи і позашкільної освіти. Один із прикладів – щорічний Всеукраїнський конкурс «Юний селекціонер і генетик», який з 2003 року спільно проводять Національний еколого-натуралістичний центр і Національний університет біоресурсів та природокористування. Його започатковано з метою створення умов для всебічного розвитку обдарованих учнів, поглиблення фундаментальної освіти з природничих дисциплін, оновлення змісту науково-дослідної та практичної діяльності учнівської молоді, підготовки до вступу у вищі навчальні заклади аграрного профілю. Завдання перед ним стоять конкретні: розробити програми з підготовки й відбору майбутніх спеціалістів у галузі селекції; оволодіти технікою селекційного процесу (виведення нових сортів за завданнями учених НДІ, ВНЗ); створити банк даних про поширення сортів і гібридів сільськогосподарських культур у регіонах; забезпечити ранню допрофесійну підготовку учнів; провести випростування перспективних сортів і гібридів вітчизняної та зарубіжної селекції.

Учасниками конкурсу є учні загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, які досягли певних результатів у генетико-селекційній роботі на навчально-дослідних земельних ділянках.

Конкурс відбувається двома турами: заочний і очний. Учасники заочного надсилають науково-дослідні роботи на адресу організатора (НЕНЦ). Подана на конкурс науково-дослідна робота повинна відповідати вимогам до науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України, які затверджуються наказом МОН. Переможці заочного туру запрошуються для участі в очному, під час якого проводиться індивідуальний захист робіт і виконуються конкурсні завдання. Переможців і призерів визначає журі за кількістю набраних балів. Переможцем стає учасник, який набрав найбільшу кількість балів.

Такі загалом умови проведення конкурсу.

Головна нагорода.

Без перебільшення, «Юний селекціонер і генетик» сприяє ранній професійній орієнтації школярів і допомагає талановитій молоді отримати вищу освіту за покликанням. Результати тут очевидні: за десять років проведення конкурсу було надіслано майже тисячу робіт, а переможцем став 51 учасник.

Як результат, ще від заснування конкурс не був обділений увагою високопосадовців. Так, у 2004 році його переможцям вручав нагороди Прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Та найкращою нагородою для учасників є внесок, який зробив конкурс в їхні професійні долі. Переможець 2004 року Дмитро Кисельов із вдячністю згадує про НЕНЦ і конкурс селекціонерів, які спрямували його на правильний напрям. Кілька років тому Дмитро закінчив з відзнакою агрономічний факультет НУБіП за спеціальністю “Селекція і насінництво” на тему “Молекулярно-генетичний аналіз селекційно-цінних генотипів яблуні». Працював науковим співробітником Інституту садівництва НААН. Сьогодні Дмитро керує сільськогосподарським підприємством «Ніка-А».

Також і цього року НЕНЦ та НУБіП вітали переможців і призерів. І місце посіла Оксана Борозна, вихованка Донецького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, учениця 11 класу ЗОШ № 15 міста Часів Яр Артемівського району Донецької області, з роботою: «Випробування гібридів кукурудзи звичайної (ZEA MAYS L.) в умовах екстремального землеробства Артемівського району Донецької області».

II місце – за Миколою Судимою, учнем 11 класу Рокинівського НВК Луцького району Волинської області, з роботою: «Оцінка продуктивності, якості зерна та фітосанітарного стану вітчизняних сортів сої в умовах Лісостепу Волині» та Андрієм Кисельовим, вихованцем гуртків Миколаївського ОЕНЦУМ, учнем 11 класу Миколаївської гімназії № 4, з роботою: «Аналіз генетичних ресурсів виду І. РUМІLА L. для використання в селекції садових борідкових ірисів».

III місця зайняли учень 10 класу Литвиненківської ОШ Білогірського району АР Крим Роман Конік, учениця 11 класу спеціалізованої ОШ № 24 Сімферополя Поліна Кушнірьок, учень 11 класу Харківського ліцею № 107 Харківської міськради Олексій Вєдяєв.
Не зайве додати, що завдяки конкурсу ці обдаровані й цілеспрямовані діти отримали серйозну підготовку і водночас поштовх до подальшої наукової чи виробничої кар’єри.

Пам’яті вченого

Також НЕНЦ провів наукові читання, присвячені 100-річчю з дня народження відомого вченого-селекціонера, педагога, доктора сільськогосподарських наук Михайла Зеленського.

Учасники конкурсу, їхні наставники і причетні особи мали можливість більше дізнатися про творчий шлях ученого. Завідувач кафедри селекції й насінництва професор Зеленський прийшов до Української сільськогосподарської академії 1948 року. Учень всесвітньо відомого академіка Миколи Вавилова, постійний генератор нових ідей, він умів подати найскладніший матеріал навдивовижу просто й зрозуміло. Зазвичай студенти називали його лекції з курсу селекції та насінництва уроками Вавилова.

Михайло Зеленський був справжньою живою енциклопедією знань з питань селекції та насінництва польових і городніх культур, гідно продовжуючи в міру свого таланту та можливостей справу великого Учителя.

Після закінчення навчання в Краснодарському сільськогосподарському інституті в 1934-1936 роках Михайло Олексійович працював науковим співробітником Майкопської дослідної станції Всесоюзного інституту рослинництва. Тут навесні 1934 року він уперше зустрівся з академіком Вавиловим і впродовж наступних трьох років навчався в аспірантурі ВІР.

Михайло Олексійович Зеленський 48 років навчав студентів і аспірантів агрономічного факультету святої справи – творити хліб. Він є автором 320 друкованих праць із питань селекції та насінництва сільськогосподарських культур.

Як і годиться, його сумлінна праця відзначена багатьма державними нагородами та званнями. Професор Михайло Зеленський – неординарна особистість, в якій органічно поєднувався академізм ученого, шляхетність та скромність мудрого педагога і наставника.

Юрій ЗУЩИК, «Освіта України»

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар • bajak Scatter
 • turbox500
 • mariaTogel
 • turbox1000
 • ngopibet
 • slot qris
 • scatter hitam
 • scatter hitam
 • klikslot
 • zara4d
 • zara4d
 • ronaldoslot
 • dumdum4d
 • mposlot
 • mariatogel
 • zara4d
 • pandoraslot