Протягом тижня школярі, які бажають знати «понад програму», займалися на базі Національного еколого-натуралістичного центру, їздили до Національної академії наук, лабораторій, “профільних вишів. Лекції їм читали кандидати і доктори наук – викладачі університетів Шевченка, Драгоманова, Києво-Могилянської академії.
Учні 9-11 класів у Всеукраїнській заочній біологічній школі (ВЗБШ) навчаються на відділеннях біології, екології, хімії, інформатики, селекції, генетики (факультет базових дисциплін), а також лісознавства, садівництва, бджільництва, кінології, агрономії, флористики та фітодизайну, народних ремесел (факультет прикладних дисциплін). Протягом двох років школярі чотири рази приїздять на сесії, а у проміжках між ними виконують домашнє завдання. По закінченні отримують свідоцтво і багаж знань, що стане в пригоді, до якого ВНЗ не вступали б. – Тут схоплюють усе на льоту, всотують, як губки, і знаходять себе, – каже про майбутніх учених куратор ВЗБЩ Юлія Кислицька.
На урочистому відкритті заочної школи, що відбулося в Національній академії наук, старшокласники мали можливість поспілкуватися з академіками й членами-кореспондентами HAH України.
– Потрапити в HAH мріє кожен юний науковець, а ми могли ще й підійти до будь-якої культової для нас особистості, – розповідає Руслан Мневець, учень 11 класу Ялтинського навчально-виховного комплексу №1, дійсний член Малої академії наук, який планує вступати до медичного університету. – Сюди приїхав, щоб отримати нові знання, посилити свій потенціал перед біологічними й медичними конкурсами, вступними іспитами і власне навчанням у виші. Заочна школа дає універсальні знання, тут панує неповторна атмосфера – коли долучаєшся до науки, виникає бажання досягати нових вершин. Наші педагоги надзвичайно доступно викладають речі, набагато складніші за шкільну програму. Але нам усім наука на рівні університетської програми цілком зрозуміла.
Був учнем, а став викладачем цієї школи, яка два роки тому відзначала 10-річний ювілей, теперішній керівник генетичної лабораторії HD-Lab Олександр Коляда: «Навчаючись у школі, відвідував ВЗБШ, був у захопленні від того, які світила науки до нас приходили: ми ніяковіли поряд з цими живими класиками! А вони до того ж розповідали про неймовірні речі». Протягом тижня Олександр читав школярам лекції з молекулярної біології.
– Майбутні медики, біологи не шкодують канікул, щоб з дев’ятої ранку до шостої вечора всотувати стислий курс університетських лекцій. Те, що студенти біологічних спеціальностей вивчають протягом першого курсу, я маю розповісти за шість годин. Головне – викликати інтерес: розповісти так, щоб, приїхавши додому, вони поринули в інтернет і прочитали решту з теми. Наприкінці лекцій іноді проводимо тестування щодо генетичної схильності до захворювань – беремо в учнів зразки ДНК. Потім багато хто телефонує, питає про результати, я їм розповідаю. Школярів, які ще не бачили університетських лабораторій, це вражає! Ідея заочної школи – чудова.
Валентина СКАЛИГА, «Осаіта України»