
26 лютого 2025 року комунальним закладом освіти “Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”, директор Юрій Педан) для методистів та керівників гуртка екологічного та біологічного профілю закладів позашкільної освіти, викладачів природничих дисциплін закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти був проведений обласний круглий стіл за темою “Залучення здобувачів освіти до наукової діяльності, реалізації екологічних проєктів та збереження біорізноманіття у співпраці з різними секторами суспільства”. З урахуванням безпекової ситуації захід проводився у змішаному (онлайн та відео) форматі.
Мета проведення круглого столу – підвищення професійної компетентності педагогів в організації позашкільної екологічної освіти, поширення кращого досвіду роботи в галузі екологічного виховання, активізації участі дітей та молоді в проведенні практичної природоохоронної і екологічної діяльності.
До заходу долучилися понад 90 педагогічних працівників закладів освіти з: 27 об’єднаних територіальних громад; КЗО “ОЕНЦДУМ” та філії КЗО “ОЕНЦДУМ” “Шафран”; 8 закладів професійної (професійно-технічної) освіти; а також 2 відділів освіти.
З вітальним словом до учасників круглого столу звернулася Інна Майборода, заступник директора з навчальної роботи КЗО “ОЕНЦДУМ”. Вона ознайомила учасників з циклограмою звітності щодо участі в організаційно-масовій та методичній діяльності за еколого-натуралістичним напрямом позашкільної освіти у 2025 році, звернула увагу на результативність співпраці закладу з науковцями, представниками приватних установ та громадських організацій екологічного спрямування, презентувала навчально-методичну продукцію природоохоронного змісту, видану КЗО “ОЕНЦДУМ” впродовж останніх років.
Денис Григор’єв, завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”, підвів підсумки участі закладів освіти області в масових заходах екологічного та природоохоронного спрямування за 2024 рік, звернув увагу на заходи, яким необхідно приділити більше уваги в поточному році, представив учасникам заходу джерела отримання інформації на сайтах dneprunnat.dp.ua та nenc.gov.ua щодо участі у масових заходах (організаційні листи, підсумкові накази, сертифікати і грамоти, звіти та матеріали доповідачів проведених обласних заходів за минулі роки), провів анкетування учасників, а також ознайомив з термінами надання звітних матеріалів у 2025 році.
З темою “Гідроекологічні зміни Каховського водосховища: дослідницька діяльність в зоні бойових дій” виступила Анна Євтушенко, керівник гуртка комунального закладу “Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області”. Вона представила можливості здійснення досліджень водосховища системами дистанційного зондування “Google Earth Pro”, “Copernicus”, “Browser Sentinel-Hub” та “Dynamic World”; ознайомила з локальним збором та аналізом даних і вивченням екологічних параметрів води та ґрунту в умовно “безпечних” місцях, а також презентувала результати дослідницьких робіт вихованців при співпраці з “WaterNet”.
Юрій Третьяков, директор комунального закладу “Нікопольський міський еколого-натуралістичний центр”, поділився своїми спостереженнями та думками щодо проблеми відновлення плавнів Каховського водосховища.
Питання координації та змісту роботи Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської дитячої спілки “Дитячий екологічний парламент” на 2025 рік розкрила Оксана Кізенко, методист комунального закладу “Дитячий екологічний центр” Кам’янської міської ради, член наглядової ради Дніпропетровського обласного осередку Всеукраїнської дитячої спілки ДЕП.
Катерина Колесникова, кандидат біологічних наук, доцент, завідувачка еколого-освітнього сектору природного заповідника “Дніпровсько-Орільський” виступила з темою “Природний заповідник “Дніпровсько-Орільський”: унікальна екосистема та можливості для співпраці”. У своїй доповіді вона представила інформацію про сучасний стан заповідника, про можливість знайти наукового керівника для проведення дослідницької роботи серед наукових співробітників заповідника, про комплексні дослідження зі створення наукових обґрунтувань щодо розширення існуючих та створення нових заповідних об’єктів за участю наукових співробітників заповідника, а також детально розповіла про співпрацю заповідника та закладів освіти у сфері освітньої діяльності.
Тему “Окремі аспекти птахів як об’єкта досліджень юннатів на прикладі вивчення білого лелеки” розкрив Олександр Пономаренко, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології біолого-екологічного факультету Дніпровського національного університету ім. О.Гончара. У своїй доповіді він висвітлив інформацію про етапи розробки та затвердження положення про проведення щорічного конкурсу “Лелека”, про важливість виявлення аварійних лелечих гнізд і надання інформації до структурних підрозділів Публічного акціонерного товариства “ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО” (перенесення гнізд вже сприяло збереженню життя більше 200 особин білого лелеки), а також про деталі проведення моніторингових досліджень за білим лелекою та вивченням його кормових територій.
Ірина Розумна, керівник гуртка КЗО “ОЕНЦДУМ”, вчитель географії Гречаноподівського ліцею Гречаноподівської сільської ради, поділилася інформацію про моніторингові спостереження за білим лелекою у 10 населених пунктах Гречаноподівської ОТГ, які почались ще до 2010 року в рамках співпраці з Канівським природним заповідником. У своїй доповіді вона зазначила цікаві дослідження поведінки лелек, а також результативність вихованців КЗО “ОЕНЦДУМ”, учнів Гречаноподівського ліцею в щорічному обласному конкурсі “Лелека”.
Учасникам семінару було запропоновано пройти анкетування для отримання сертифікату. Список педагогічних працівників, які отримають сертифікати, буде затверджений наказом КЗО “ОЕНЦДУМ”.
Матеріали доповідачів розміщені на сайті http://dneprunnat.dp.ua/
Підготував Григор’єв Денис, завідувач відділу біології та екології КЗО “ОЕНЦДУМ”