Робота еколого-краєзнавчого табору-експедиції “Боривітер” на території Орільського національного природного парку Дніпропетровської області | Національний еколого-натуралістичний центр *** Продовжується формування «Першого українського віртуального гербарію юного натураліста» *** Розпочато створення «Всеукраїнського методичного онлайн хабу» – систематизованого навігаційного онлайн сховища методичних матеріалів та рекомендацій *** 28-31 березня 2023 року - весняна сесія ПШУМ 2023 року (дистанційно, онлайн) *** 28-31 березня 2023 року - ювілейний фінальний тур ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик» *** до 31 березня 2023 року - триває направлення матеріалів на Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Душа села» (заочно) *** до 2 квітня 2023 року - триває Всеукраїнська акція «Писанкове дерево Перемоги» (заочно) *** 11-13 квітня 2023 року - фінал Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів з енергозбереження «Енергія і середовище» (очно або змішано) *** до 14 квітня 2023 року триває надсилання робіт на VІ Всеукраїнський конкурс «Гуманне ставлення до тварин» (заочно) *** 18-21 квітня 2023 року - фінал Х Всеукраїнського турніру юних натуралістів (очно або дистанційно) ***


Робота еколого-краєзнавчого табору-експедиції “Боривітер” на території Орільського національного природного парку Дніпропетровської області

З 24 червня по 1 липня 2016 року з метою виявлення та підтримки обдарованих і талановитих дітей та учнівської молоді шляхом створення умов для їх творчого, інтелектуального, духовного і фізичного розвитку, оздоровлення та відпочинку, ознайомлення з основними територіями та об’єктами природно-заповідного фонду Дніпропетровської області та залучення їх до практичної природоохоронної та екологічної діяльності по вивченню, збереженню та відновленню довкілля комунальним закладом освіти “Дніпропетровський обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді” (далі – КЗО “ОЕНЦДУМ”) був проведений обласний дитячий еколого-краєзнавчий табір-експедиція “Боривітер”.

Участь в роботі табору взяли 10 найкращих вихованців КЗО “ОЕНЦДУМ”, комунального позашкільного навального закладу “Станція юних натуралістів №2” Дніпропетровської міської ради та комунального закладу “Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді” Дніпропетровського району.

Робота табору-експедиції проводилася на території Котовського навчально-реабілітаційного центру Дніпропетровської обласної ради, розташованого в Магдалинівському районі, який є одним з чотирьох базових районів для організації і розбудови майбутнього Орільського національного природного парку (далі – Орільський НПП).

Серед вчених, громадських діячів, поетів і художників, сільських вчителів і краєзнавців, просто небайдужих людей-мешканців Приорілля і Подніпров’я вже давно існувала мрія щодо створення у Приоріллі установи природно-заповідного фонду вищого рангу – національного природного парку як найбільш універсальної і однієї з найбільш ефективних форм організації природоохоронних територій.

Декілька років тому провідними науковцями області на підставі комплексного біоекологічного, еколого-географічного та історико-культурного дослідження ділянки басейну р. Оріль в межах Дніпропетровської області встановлено та оцінено дуже важливе значення природного комплексу для підтримки і відновлення гідрорежиму однієї з найбільших річок степової зони України – р. Оріль, для збереження природних ландшафтів, біорізноманіття, формування національної екомережі, розвитку сталих форм туризму, рекреації та еколого-просвітніх заходів, збереження історико-культурної спадщини з перспективою формування в басейні р. Оріль екологічно збалансованого регіону.

Головним типом екосистем, які потребують охорони в межах НПП, є річка Оріль з різноманітним спектром руслових і берегових екосистем, заплавних озер, лиманів, луків, заплавних й байрачних дібров, борів, березо-осикових гаїв, вільшняків, піщаних, галофільних і чорноземних степів, солонців, трав’янистих боліт, степових і гігрофільних чагарників, сфагно-осокових боліт.

Саме ці унікальні території стали об’єктом вивчення і дослідження учасниками табору-експедиції “Боривітер” під науковим керівництвом одного із засновників Орільського НПП, кандидата біологічних наук, доцента Дніпропетровського національного університету ім. О.Гончара Манюка Вадима Володимировича.

Протягом роботи табору для дітей та керівників були проведені змістовні авто пішохідні екскурсії:

“Село Котовка та його околиці” (село Котовка, сільський музей, Котовський лиман, лісництво);

“Лебединка – Государеві лимани – Вовча Яма” (соснова лісосмуга на краю древньої тераси, багата псамофільна степова та лучна флора, Орільська долина, лиман “Лебединка”, лучно – дібровний комплекс біля Государевих Лук, оглядовий майданчик на краю заплавної улоговини “Орільські плавні”, заплавні болота, діброви, протоки, вихід до річки (брід або Вовча яма), вид на Ряський косогір);

“Ковпаківські музеї – Півень на межі трьох областей – Ковпаківські лимани – Цар – верба” (музей О.Бондаренка-Освієнків, музей О. Нем’ятого – Кропиви, півень над річкою Оріль, цар – верба);

“Козачий лиман-Урочище Стінка – Нехворощанський кар’єр” (Козачий лиман, урочище Стінка, Тарасова гора, Нехворощанський кар’єр, краєвиди річки Оріль під горою);

“Шагарівський ліс” (цілюща криниця, бір, вирубки, березові гаї, липові гаї, річка Оріль, Бабине коліно, заплавний ліс);

Кожного дня після проведення екскурсії в дружньому колі відбувалося обговорення її етапів, учасники “Боривітру” працювали з щоденниками спостережень, з гербарними зразками, з визначниками флори та фауни. Справжнім подарунком від наукового керівника табору-експедиції стала можливість для всіх його учасників попрацювати з бінокулярним мікроскопом, і більш детально роздивитися зібраний природний матеріал.

Подарунком від Дніпропетровського відділення Українського товариства охорони птахів стала орнітологічна екскурсія “Птахи Котовського лиману”, яку провів відомий орнітолог, фотонатураліст Юрій Володимирович Мухін.

Організатори роботи табору-експедиції “Боривітер” не оминули увагою і чудові рекреаційні можливості району його проведення. Кожного дня після тривалих пішохідних маршрутів справжнім задоволенням і для дітей, і для дорослих було купання в теплому, як парне молоко, лимані, або в прохолодних чистих прозорих водах швидкоплинної Орелі.

Після проведення табору, у його учасників залишаться фото- та відео звіти та теплі приємні спогади про мальовничий, напрочуд багатий на біологічне та ландшафтне різноманіття Орільський національний природний парк, який попри всі проблеми, ми щиро віримо, обов’язково буде створений і стане ще однією “коштовною перлиною” у складі територій та об’єктів природно-заповідного фонду Степового Подніпров’я.

Учасники табору-експедиції “Боривітер”

Учасники табору-експедиції “Боривітер”

Учасники табору біля урочища “Стінка”

Учасники табору біля урочища “Стінка”

Тарасова гора, звідки Т. Г. Шевченко малював Орільські краєвиди

Тарасова гора, звідки Т. Г. Шевченко малював Орільські краєвиди

Обговорення результатів роботи табору-експедиції

Обговорення результатів роботи табору-експедиції

Дослідження флори заплавних луків лиману “Лебединка”

Дослідження флори заплавних луків лиману “Лебединка”

Вивчення флористичного різноманіття біля Казачого лиману

Вивчення флористичного різноманіття біля Казачого лиману

Підготувала:
заступник директора КЗО “ОЕНЦДУМ”
Майборода Інна Олександрівна

Поділитися
Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.


Залишити коментар